Gürer: Pancar alım taban fiyatları hemen açıklanmalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, şekerpancarı fiyatının resmi olarak açıklanmadığını belirterek, “Bu yılın fiyatının da geçen yıl açıklanan ton başına 300 TL olarak belirlendiği yönünde ciddi kuşkular var. Yetkililer, derhal 80 bin üreticinin endişesini giderecek bir açıklama yapmalıdır” dedi

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, şekerpancarı üretiminde yaşanan sorunlar, maliyet artışları, üreticilerin beklentileri, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından üreticiler üzerinde uygulanan baskılara dikkat çekerek, henüz resmi olarak açıklanmamış olan 2020 yılı kampanya dönemine ait şekerpancarı taban fiyatının açıklanmasını istedi.
Şeker fabrikalarının pancar alım kampanyasına 21 Eylül tarihi itibariyle başladığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl Cumhurbaşkanı tarafından 1 Eylül’de açıklanan şekerpancarı kampanya fiyatının, bu yıl Ekim ayının ortalarına gelinmesine rağmen henüz açıklanmadığını belirtti.
ŞEKER FABRİKALARI HALEN GEÇEN YILKİ FİYATTAN ALIM YAPIYOR
Şeker fabrikalarının halen şeker pancarını geçen yıl açıklanan ton başına 300 TL’lik fiyattan almaya devam ettiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu durumun üreticileri derin bir endişeye soktuğunu ifade etti. Gürer, 2017 yılında 1 tonu 210 TL olan şekerpancarının 2018 yılında 25 liralık artışla 235 liraya, 2019 yılında ise 65 liralık artışla 300 liraya çıkarıldığını hatırlatarak, “Bu yıl ise ortada fiyat yok” dedi.
2000’li yıllarda 400 bin olan şekerpancarı üreticisi sayısının, artan maliyetler, yanlış tarım politikaları ve diğer bazı olumsuzluklar nedeniyle 80 bine kadar düştüğüne işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle devlete ait şeker fabrikası sayısının düştüğünü, toplam şeker fabrikası sayısının ise ülkemizde 33 olduğunu kaydetti.
Şekerpancarı üretimindeki maliyet artışlarına da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı ot ilacının yüzde 60 arttığını, çeşitlerine göre gübre fiyatlarına ise 250 TL ile 400 TL arasında değişen fiyatlarla zam geldiğini belirtti.
PANCAR TOHUMU İTHAL
Yeraltından çıkarılan sulama suyunda kullanılan elektrik fiyatlarının yanı sıra, işçilik, toplama, nakliye eve tohum fiyatlarındaki artışlarla, şeker pancarı üretiminin geçen yıla göre yüzde 50 oranında maliyet artışına uğradığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde yıllık 800 bin tona yakın kullanılan pancar tohumunun tamamının ithal olduğuna vurgu yaptı.