Güvenlik tehdidi altında Rio’ya doğru

Brezilya hükümeti, RİO 2016 öncesi güvenlik endişelerini azaltmak istiyor

Brezilya, ekonomik krizin etkisinde 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın altından kalkabilmek için büyük çaba sarf etse de sıkıntılar sadece maddi zorluklarla sınırlı değil.
Zika virüsü tehdidi nedeniyle bazı sporcuların oyunlara katılmaması, uyuşturucu kartellerinin sokaklarda polisle çatışması ve korkutan ölüm istatistikleri, oyunları takip etmeye gelmesi beklenen yaklaşık 500 bin turistin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusu başta yöneticiler olmak üzere herkesi endişelendiriyor.
Yaklaşık 85 bin polis ve askerin görev yapmasının beklendiği oyunlarda Brezilya hükümeti, güvenlik endişelerini azaltmak için 895 milyon dolarlık özel fon oluşturdu. Hükümet, ekstra güvenlik önlemleri için 24 milyon doları güvenlik güçlerine aktardı ancak oyunların düzenleneceği Rio de Janeiro kendinden art arda gelen olumsuz haberler karşısında Brezilya çaresiz kalmış gibi görünüyor
CESET BULUNDU
Rio de Janeiro’nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda güvenlik en büyük endişelerin başında geliyor.
Dünyaca ünlü plajlardan biri olan Copacabana’da gömülmüş bir cesedin bulunması ve farklı sokaklarda uyuşturucu kartelleri ile polis arasında çatışmaların çıkması sporcu ve turistler arasında büyük korkuya yol açtı.
2015’TE 645 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Uluslararası Af Örgütü Brezilya Direktörü Atila Roque, “Brezilya, dünyada en fazla cinayetin işlendiği ülkelerden biri. Her yıl ortalama 42 bin kişi silahla vurularak öldürülüyor.” vurgusu yaparak duyulan korkuyu ikiye katladı.
İnsan Hakları İzleme Örgütünden yapılan açıklamada ise, sadece 2015 yılında olimpiyatların düzenleneceği Rio de Janeiro’da 645 kişinin polis tarafından öldürüldüğü duyuruldu.
FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığı 2014 yılında ise polis, Rio’da geçmiş yıllara oranla yüzde 40 artışla, 580 kişiyi vurarak ölümlerine neden oldu.
YÜRÜRKEN TELEFONLA
KONUŞMAYIN

Çin Dışişleri Bakanlığı, Brezilya’ya gidecek 711 sporcu, resmi yetkililer, medya mensupları ve turistleri saldırı ve soygun girişimlerine karşı uyardı.
Çinlilerden, suç oranının yüksek olduğu arka sokaklara gitmemeleri, kıymetli eşyalarını otel ya da evlerde bırakmaları, cüzdan taşımamaları ve yürürken telefonla konuşmamaları özellikle istendi.
Çinli yetkililer ayrıca, herhangi bir soygun girişimi sırasında ise soğukkanlı olunması ve soyguncu ile tartışmaya girilmemesi konusunda vatandaşlarına tavsiyede bulundu.
Rio de Janeiro’da güvenlik sorunu daha oyunlar başlamadan kendini gösterdi.
Avustralyalı paralimpik yelken sporcusu Liesl Tesch ve Avustralya Paralimpik Takımı’nın fizyoterapisti Sarah Ross, antreman sırasında iki soyguncu tarafından tehdit edilip bisikletleri çalındı.
7-18 Eylül’de düzenlenecek 2016 Paralimpik Oyunları için ülkede bulunan 2 Avustralyalının soyguna maruz kalması dünya çapında geniş yankı uyandırırken, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için alınan önlemlerin ne kadar etkili olacağı şimdiden merak ediliyor.