Güvenpark’ta ‘Askeri öğrenci’ protestolarına geçit yok

ANKARA  (ANKA)  – Ankara Güvenpark’ta askeri öğrencilerin tutuklanmasını protesto etmek isteyenlere polis geçit vermedi. Tutuklu askeri öğrencinin annesi Melek Çetinkaya ve yürüyüşe katılmak isteyen 14 kişi gözaltına alındı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Güvenpark’ta polisin eylemcileri gözaltına aldığı görüntüleri paylaştı.

Ankara’da Güvenpark’ta başlatılması planlanan “Adalet Yürüyüşü”nün organizatörlerinden tutuklu askeri öğrenci annesi Melek Çetinkaya ve yürüyüşe katılmak isteyen 14 kişi gözaltına alındı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Güvenpark’ta polis eylemcileri gözaltına alırken twitter hesabından canlı yayın yaptı. Gergerlioğlu, polisin müdahalesi sırasında kendiğinin de darp edildiğini belirtti.

Öğleden sonra başlayacak etkinliği engellemek için polis sabah saatlerinden itibaren Güvenpark’ı kapatarak önlem aldı. Metrodan çıktığı sırada kelepçelenerek Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Melek Çetinkaya, “Ben bağrı yanan bir anneyim. 19 yaşındaki askeri öğrencilere müebbet verdiniz. Üç buçuk sene sustuk biz, bundan sonra susturamayacaksınız. Bu ülkeye adalet gelecek” diye bağırdı.

Melek Çetinkaya’nın askeri öğrenci olan oğlu Furkan Talha Çetinkaya, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önce tutuklanmış ardından müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Anne, “Adalet Yürüyüşü”nü aralarında oğlunun da bulunduğu müebbet alan askeri öğrenciler, hamile tutuklular, hapishanede bulunan çocuklar ve KHK ile işinden atılanlar için düzenlemek istediğini açıklamıştı.

‘GÜVENSİZLİK PARKI’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından müdahaleyi canlı yayınladı ve bu sırada , “Bugün Melek Çetinkaya’nın adalet için yapmak istediği yürüyüş sert polis baskısı ile engellendi! Görüyorsunuz ben Anayasayı takmıyorum diyen İçişleri Bakanının getirdiği sonuç ortada! İnsanlar ayakta dikilirken bile gözaltına alındı! Güven Park Güvensizlik Parkı oldu!” dedi.

‘DARP EDİLDİM’

Gergerlioğlu daha sonra müdahale sırasında kendisinin de darp edildiğini belirterek “Bu müdahale sırasında ben de darp edildim! Görüyorsunuz paltomun halini boydan boya yırtıldı! Ben içişleri bakanına sesleniyorum zulümle eline hiçbir şey geçmez! Bu insanların yasal hakkını gasp edemezsin!” diye paylaşım yaptı.