Güzellik ve sağlık için “şiş yılan” yiyorlar

Endonezya’da yaşayan Çinliler, sağlık açısından çok önemli gördükleri yılan yemeklerini hazırlayan restoranları tercih ediyor. Restoranlarda özellikle “şiş yılan” menüsü en çok ilgiyi gören yemekler arasında yer alıyor.
Restoranları dolduran Çinliler, yılan ürünlerinin insan derisini koruyarak güzelleştirdiğine ve kanın temizlenmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bir porsiyon şiş yılan menüsü müşterilere 2 dolardan sunulurken en pahalı menü ise şişelerde satılan yılan kanı menüsü olarak dikkat çekiyor. Bir litre yılan kanının fiyatı ise 200 dolara kadar ulaşabiliyor.
İşletme sahipleri müşterilerine taze yılan pişirdiklerini gösterebilmek için yılanları restoranın arka bölümünde besliyor.
Başkent Cakarta’da restoran işleten Erika Chan, yılan yemeğini genellikle Çinlilerin tercih ettiğini belirterek, “Yılan yemekleri sağlık açısından çok önemli. Yılan yemek insanların cildini canlı tutar ve kan temizlenmesinde çok yardımcı olur. Bu nedenle restoranımıza talep yoğun oluyor” diye konuştu.
Restorana “şiş yılan” yemeye gelen Khariun Lutfi, ilk defa yılan yemeği yiyeceğini ifade ederek, “Bir arkadaşım tavsiye etti, ben de denemeye geldim. Daha önce hiç yemedim. Ama sağlık açısından yararlı olduğunu söylüyorlar” dedi.
Restoranlarda yemek haricinde, yılan derisinden yapılan çanta ve cüzdanlar da müşterilere sunuluyor. Orijinal yılan derisinden yapılmış bir çantanın fiyatı ortalama 400 dolardan başlıyor.