Güzellikleri de yaşadık

Güray SOYSAL

GÜREŞİN YAŞAYAN MİMARLARI

Güreş sporumuzun madalya deposu olduğunu herkes bilir.
Zamanında mindere çıkıp, Türk’ün bu başarısını gösteren Şampiyonların biraraya geldiği Türk Güreş Vakfı’nın olağan genel kurulu geçenlerde yapıldı ve yeni yöneticiler işe hemen koyuldu.
Halen 150 civarında üyesi bulunan Türk Güreş Vakfı’na 20’ye yakın yeni üye de alındı.
Gayet bir olgunluk havası içinde geçen genel kurulda Divan Başkanlığı yapan eski Bakanlardan ve parlamenterlerden Yücel Seçkiner yanına çağırdığı 2 şampiyona onur madalyası taktı.
Vakıf Başkanı Şampiyon Ahmet Ayık ile yardımcısı yine olimpiyat Şampiyonu Tevfik Kış’a onur madalyaları taktıktan sonra, iki büyük güreş ustasının arasına giren Yücel Seçkiner, Gen el Kurulu delegeleri tarafından dakikalarca alkışlandı.
Sonunda, Genel Kurul’a katılanlar toplu olarak biraraya gelip, anı fotoğrafı çektirdi ve bu güzel anıyı ölümsüzleştirdi.

39 YAŞINDAKİ DEV SPORCU

Yıllardır onu tanır ve yaşantısının büyük bölümüne şahit olurum.
Akranları kendilerine abuk-subak iler yaratırrken, o cimnastik ile haşır neşir olmuş durumda.
Hem de 39 yaşına olmasına rağmen. İlerleyen yaşına rağmen, cimnastiğimize çığır açacak katkılarda bulunuyor.
Bu başarılı sporcumuz Ümit Şamiloğlu’nun Mersin Dünya Kupasında yaptığı hareket Uluslararası Cimnastik Federasyonu tarafından “Şamiloğlu” ismiyle literatüre geçirildi.
Bu hareket daha önce Murat Canbaş, Suat Çelen, Ferhat Arıcan ve İbrahim Çolak’ta kendi isimleriyle literatüre girmişlerdi.

SIRADA CAN BARTU VAR

Süper Lig sezonun bitmesine çok az bir süre kaldı.
İçinde bulunduğumuz Lefler Küçükandonyadis sezon Mayıs ayı sonunda bitecek. Yeni sezon isminin Can Bartu olacağına kalıbımı basarım.
Ancak…
Hala Türk futbolunun temelinde harcı olan Orhan Şeref Apak yine unutularak, yeni sezona Can Bartu ismi ile gireceğimiz günü bekliyoruz.

Unutulmayanlar / REŞİT KARABACAK

1954 yılında Erzurum’un Akdağ köyünde dünyaya gelen şampiyon güreşçi kısa zamanda Milli takım mayosunu giydi. 1974’de Ankara’da serbest sıklette 74 kiloda birinci olduktan sonra, başarıları devam etti. Balkanlar ve Akdeniz Oyunları derken, 1983’de 83 kiloda Avrupa Şampiyonluğunu kazandı. Daha sonra faal güreşçiliği bırakan Reşit Karabacak milli takım antrenörlüğünde de bulundu. Doğduğu köydeki ilkokuluna onun adı verilirken, Bursa’ya yerleşti. Bu arada işçi emeklisi olan Reşit Karabacak şimdilerde 8 çocuk babası olmanın gururunu taşıyor. Bugünlerde 130 kiloyu geçen güreşimizin bu kahramanı boş zamanlarını güreş antrenmanları ile müsabakalarını izleyerek geçiriyor.

BASKETBOLDAKİ DEVRİM

Hiçbir zaman için kadın-erkek ayırımı yapmam.
Yapanında karşısına çıkarım.
Hele bu iş sporda olunca işin boyutu şekil değiştiriyor.
Geçenlerde Basketbol Federasyonu büyük adım attı.
Banvit ile Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol arasındaki karşılaşmada Türk basketbolu açısından tarihi bir gün yaşandı.
Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu’ndaki mücadelede Başhakem Özlem Yalman’ın yanı sıra Ayşenur Yazıcıoğlu ve Özge Şentürk düdük çaldı. Böylece Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde ilk kez bir maçta üç kadın hakemimiz görev yaparak tarihe geçtiler.
Böylece, cinsiyet ayırımına yönettikleri müsabaka ile destek sağladılar.
Hem de başarılı yönetimleriyle.