Hacettepe’de “Engelsiz Bir Film Var”

Engelsiz Hacettepe Topluluğu’nun düzenlediği Üniversitelerarası “Engelsiz Bir Filmim Var” adlı kısa film yarışması ünlü sanatçıların da desteğiyle büyük ilgi gördü.
Hacettepe Üniversitesi Engelsiz Hacettepe Topluluğu tarafından Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinin katıldığı “Engelsiz Bir Filmim Var” adlı kısa film yarışması düzenlendi. Üniversiteli genç bireylerde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yarışmaya ünlü sanatçılar da destek verdi. Ece Uslu, Doğa Rutkay, Halil Sezai, Hüseyin Turan gibi isimler çektikleri videolarla katılımın sağlanması için çağrıda bulundu. Çok sayıda duyarlı üniversite öğrencisinin katıldığı yarışmanın galası Dünya Engelliler Haftası’nda Beytepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Turgay Tanülkü, Öykü Gürman, Janset Paçal, Deniz Oral, Faruk Karaçay gibi ünlü isimlerin bulunduğu jüride RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı M. Emir Ulucak, Engelli Hakları Savunucusu Erman Eranıl, Radyo-Televizyon Programı Öğr. Gör. Kenan Kılıç da yer aldı. Jüri üyeleri ilk eleme sonucunda belirlenen 10 filmi değerlendirdi. Engellilik ve engelli gençlerin yaşadığı sorunlar konusuna dikkat çeken filmlerden dereceye giren ilk üç film para ödülü kazandı. Arel Üniversitesi’nden Ramazan Kızılırmak birinci (6 Bin TL), İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Bengisu Aktulga ikinci (4 Bin TL), Akdeniz Üniversitesi’nden Nursena Şimşek üçüncü (2 Bin TL) oldu.
Galada konuşma yapan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, engelli bireylerin topluma ve hayata yeterince karışamadığı için yaşadığı zorluklara değinerek, “Hacettepe olarak engelleri yıkacağız” dedi. Kısa filmlerin yanı sıra birçok gösterinin yer aldığı galada, Zihinsel engelli gençlerden oluşan Çankaya Belediyesi Ç’engel Kafe ekibinin sergilediği halk oyunları performansı izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Programda, Türkiye’nin tek engelli otomobil sporları yarışçısı Erman Eranıl’ın, “Sakata Geldik” adlı stand-up gösterisi, Hacettepe Tımbıka ve Ritim Topluluğu’nun şovu da yer aldı. Ankara Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin enstrümanları eşliğinde konukların arasından çıkarak “Hayat Bayram Olsa” şarkısını çalmasıyla ve tüm salonun şarkıya eşlik etmesiyle gala sona erdi.