Hakan Altun Siirt’te okul yaptırdı

Birsen GÜRDİL – Türk müzik dünyasının söz yazarı, bestekâr, müzisyen ve ses sanatçısı Hakan Altun, dede ocağı Siirt’te 18 derslik bir okul yaptırarak bu yıl eğitim sezonuna açmıştır.
2,5 yıldan bu yana sahne çalışmalarından eline geçen paraları bu eğitim yuvasının tamamlanması için harcayan ünlü sanatçının bu insani davranışı büyük ilgi ve takdirle karşılanmıştır.
Geride bıraktığımız günlerde sade bir törenle kapıları Siirtli öğrencilere açan okulun resmi yapılışı da ayrı törenlerle yapılmıştır.
Dede adına Siirt’te böylesi örnek bir eğitim yuvası açan Altun’un ötesinde, ünlü spor insanı Fatih Terim’den de Adana’da yaptırdığı bir okulu bulunmaktadır. Sultan Türkan Şoray dâhil, Seda Sayan, Gülben Ergen, Hande Yener gibi sanatçılarında eğitim seferberliğimize yaptırdıkları okullarla katılmışlardır.
Hakan Altun’un Siirt’te yaptırdığı bu okul üzerine gözler bu ilimize çevrilmiştir. Siirt’i yakından tanıyalım.
Terör belasından kurtarıldıktan sonra yeni yüzü ile ilgi toplayan Siirt, doğal güzelliklerinin yanı sıra, kutsal değerlerle de tanınmış bir ilimizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hakkâri bölümünde yer alan şehir, Batman, Bitlis ve Şırnak gibi illerimize komşudur. Uzun yıllar sessizliğe bürünmüş olan Siirt, bugün süratle kalkınma mücadelesi içindedir.
12 bin yıllık bir tarihe sahip şehrin ismi de, bir aşk hikâyesinden ilham alınmıştır. Rivayete göre, o yörede yaşayan güzeller güzeli bir bey kızı, Ali adlı bir çobana aşık olur. Bey, kızını sevmediği bir gence verir. Düğün alayı yayladan geçerken yanık bir kaval sesi duyan bey kızı, var gücü ile “Seğirt Aliii” diye feryat eder. Kavalı dertli, dertli çalan çoban Ali’dir. Zamanla Seğirt, Siirt olarak halk dilinde yer eder. Siirt’te bugün 1129 yılında Sultan Mugizziddin Mahmut tarafından yaptırılan Ulu Camii, çinili minare olarak göz kamaştıran bir yapı olarak görülmesi gereken kutsal bir yerdir.
Siirt’in turizmde hızla yükselişinin bir işareti de Botan Vadisi’dir. Geçen ay resmen Milli Park ilan edilen bu yerin ötesinde Siirt’in en ilgi çeken köşesi ise Tillo İlçesi’nde yer alan Kaletül Üstad Tepesi üzerinde yapılan Cam seyir alanıdır. Botan Vadisi’ni ayaklar altına alan bu teras, son yıllarda çok sayıda turist ağırlamaktadır.
Dicle’nin bir kolu olan Botan Nehri’nin doyulmaz doğal güzelliklerle süslediği Siirt’te dağ paraşütü, yürüyüş ve dağ bisikleti yolunun ötesinde dört mevsim her türlü spor yapılabilme imkânı vardır.
Siirt’in Tillo İlçesi ise Evliyalar diyarı olarak bilinmektedir. Yüksek Ruhlar anlamına gelen Tillo’da İsmail Fakirullah Hazretleri ile İbrahim Hakkı Hazretleri gibi ilim insanlarının burada yaşadıkları bilinmektedir. Bir rivayete göre, İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası İsmail Fakirullah Hazretlerinin vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim” diyerek bir türbe yaptırmıştır. 2015’te UNESCO Dünya Mirası geçici listesine dâhil edilmiştir. Bugün türbe ziyaret akımına uğramamaktadır.
Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Siirt’te Delikli Taş denilen yerde, milattan önceki devirlerden kalma kireç taşlarının oyulması ile oluşmuş bir mağarada yerli ve yabancı gezginlerin ilgiyle gezdikleri bir yerdir. Bu yerin yanında bulunan dik kaya ise, “Atlama taşı” olarak tanınmaktadır. Yemekleri hele hele ev yapımı tandır ekmeğini yemeden Siirt’ten ayrılmamak bir alışkanlıktır. Bu arada Ulu Camii, Çinili Minare olarak bilinen Selçuklu mimarisinin göz kamaştıran kutsal bu yapının minberi halen Ankara’daki Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.
Siirt’in bazı kaynaklara göre, isminin oluşmasın şehrin üç tepe üzerine kurulmuş olması, “Üç yer” anlamına gelen Seert’ten geldiği de belirtilmektedir. Terör belasından yakasını kurtaran Siirt bugün geride bıraktığı sıkıntılı yılların acısını, turizmde suratla yol almanın çalışları içindedir. Artık güvenli bir kent olan Siirt’i görmek, muhteşem doğal güzelliklerini izlemek için kente gitmemiz gerekmektedir.