Hamamönü’ndeki bu yerler mutlaka gezilmeli

Hamamönü’ne gelip de Sanat Sokağı’na ya da El Ürünleri Pazarı’na uğramamak olmaz. Ankara’nın kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin beşiği konumunda olan Hamamönü, hem Sanat Sokağı’yla hem de El Ürünleri Pazarı’yla Ankaralıların vazgeçmediği yerlerin başında geliyor. Birbirinden farklı eserlerin sergilendiği bu güzide sokağa el emeği göz nuru çalışmalarıyla bölgedeki otantik pazar eşlik ediyor.
“Başkan Tiryaki sanat alanında bir devrim yaptı”
Altındağ Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hamamönü Sanat Sokağı Sanatçıları’ndan Sulhiye Fatma Hoşgör, tam 75 yaşında. Sulhiye Hoca, Sanat Sokağı’nın en yaşlı ismi olmasına rağmen yaptığı çalışmalarla görenleri hayrete düşürüyor. 8 yaşından beri resimle uğraşan Sulhiye Hoca, taş üzerine çizimler yapıyor, karakalem ve yağlı boya portre çalışmalar geçekleştiriyor. Sulhiye Hoca, sanata ve sanatçıya büyük destek veren Veysel Tiryaki’ye ayrı bir parantez açıyor. “Veysel Tiryaki, bu sokağı açarak sanat alanında bir devrim yaptı” diyen Sulhiye Hoca, Ankaralılara da çağrıda bulunarak “Herkes burayı gezmeli. İlla bir şey almalarına gerek yok” diyor.
“Yurt dışına da satış yapıyorum”
Hamamönü El Ürünleri Pazarı’nda ise birbirinden yetenekli kadınların çalışmaları sergileniyor. Altındağ Belediyesi kadın eğitim kültür merkezlerinde aldıkları eğitimler sonucunda kendi ekmeğini kendi kazanan kadınlar, durumdan oldukça memnun. Ördüğü patikleri satarak geçimini sağlayan Necla Tuncay, bu kadınlardan sadece biri… Dantel ve tığ işçiliği yaparak kendi ayakları üzerinde duran Necla Teyze, ayrıca pazarın en eski ismi. Açıldığı günden beri her sabah pazardaki standının başına geçen Necla Teyze, satışlarını internet üzerinden çok sayıda ülkeye de ulaştırıyor. Bu durum Altındağlı kadınların artık neler yapabildiğinin en somut örneği olarak karşımıza çıkıyor.