‘HAREM Balesi’ yarın akşam Opera Sahnesi’nde

Doğan BULGUN 

ANKARA Devlet Opera ve Balesi’nin iddialı eserlerinden olan HAREM Balesi; Opera Sahnesi’nde sanatseverler ile buluşacak.
1998 yılında Merih Çimenciler tarafından Osmanlı’nın 700. Yılı sebebiyle klasik Türk müziği üzerine iki perdelik olarak tasarlanan ve yaklaşık 20 yıldır Devlet Opera ve Balesi’nin Türkiye’de kapalı gişe oynayan eserlerinden biri. “Harem Balesi”, ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olma özelliğini de taşıyor. Bu eser günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği tüm temsillerde seyirciden büyük ilgi gördü. Ülkemizi başta Shanghai Expo, Dortmund Staatsoper olmak üzere pek çok ülkede başarıyla temsil etti. Dortmund Staatsoper Harem’i repertuvarına alarak ilk kez bir Türk Balesi’ne yer verdi. Ayrıca Harem; Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Sait Halim Paşa Yalısı gibi tarihi mekânlarda sahnelenen ilk Türk Balesi olurken, 21. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde de sahneye taşındı.
Osmanlı Sarayı’ndaki iktidar mücadelesi ve birbiriyle savaşan güçlerin eylemleriyle yazgıları belirlenen kadınların entrikalarının anlatıldığı Harem’de; mutlak ve her şeye kadir olması gereken bir padişah vardır. Ancak zayıf bir kişidir ve yaşamını sürdürmesi de annesinin iradesine bağlıdır. Zira Valide Sultan onu kendi tutkularını gerçekleştirmede bir engel olarak görmekte, tüm gücü şahsına toplayabilmek için elinde kolaylıkla oynatacağı ve arkasına saklanacağı genç bir torunun tahta çıkmasını tercih etmektedir.
Reji ve Koreografi, Merih Çimenciler, dekor ve kostüm; Alexander Vasilliev; ışık; Tahsin Çetin imzası
taşırken, İlhan Durgut, Özge Onat, Cansın Okurer, Sultan Menteşe, Eren Keleş, Aralcan Kocabey, Uluç Aytan, Ezgi Odabaşı, ve Umutcan Arzuman solist sanatçılarımız olarak seyirciyle buluşuyor.
Tarih: 31 Ocak 2019 Perşembe, Saat: 20.00, Yer: Opera Sahnesi (Atatürk Bulvarı No:20 Ulus – Ankara)

Mozarthaus’da ‘Gülce Sevgen’ piyano resitali

PİYANİST Gülce Sevgen Johann Sebastian Bach’tan Sergei Prokofiev’e uzanan zengin bir program ile 30 Ocak akşamı (Bugün) Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşuyor.
Sanatçı programda şu eserleri seslendirecek:
J. S. BACH | Kromatik Fantezi ve Füg BWV 903. 12’
L. van BEETHOVEN | Sonat Op. 28 No.15 “Pastoral” 25’
S. PROKOFIEV | Romeo ve Juliet Balesi’nden Piyanoya Uyarlanmış 10 Eser 8’
– Montagues and Capulets (Dance of the Knights)
– Father Lawrence
– Mercutio
C. DEBUSSY | Pour le Piano 13’
F. LISZT | Ballade No. 2 S. 171 si minör 14’
30 Ocak 2019 Çarşamba, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara )
GÜLCE SEVGEN
19 Mayıs 1997 tarihinde Samsun’da doğan Gülce Sevgen, ilk piyano derslerine 5 yaşında başladı.2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı giriş sınavını kazanarak OyaÜnler’in öğrencisi oldu. Konservatuvar eğitimi sırasında 2 yıl İlhan Baran’dan Caz ve 20. Yüzyıl Müziği dersleri aldı. Levent Kuterdem ve Ercüment Erdoğan ile armoni, Diler Argat ile piyano edebiyat ıçalıştı.Küçük yaşlarından itibaren Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizde konserler verdi ve çeşitli radyo programlarına katıldı.2015 yılında, lise son sınıftayken Viyana’da Müzik ve Sanat Konservatuvarı’nın yetenek sınavlarına girdi ve birçok aday arasından seçilerek üniversite eğitimine Roland Batik’in sınıfında başlamaya hak kazandı. Katıldığı masterclasslarda ve festivallerde Alexander Jenner, Gottlieb Wallisch, Denys Proshayev,Roland Batik, Gülsin Onay, Jan Jiracek von Arnim, Emre Şen, ve Margeret Fingerhut gibi ünlüpiyanistlerle çalışma fırsatı elde etti.İtalya’da katıldığı yarışmada 3. Ödülü almaya hak kazanan Gülce Sevgen, 2017 ve 2018 yıllarında birçok öğrenci arasından seçilerek Gesellschaft für Musiktheater’da resital verdi. 2018 yılı Ocak ayında Mahler’in Schönberg tarafından oda müziğine uyarlanmış eseri olan Liedereines fahrenden Gesellen’ in seslendirildiği bir proje’de yer alarak Wiener Musikverein’da konser verdi.Gülce Sevgen, Viyana’daki eğitimine Lisans 4. Sınıf olarak Klaus Sticken’in sınıfında devam ediyor.

Bisanthe Uluslararası Oda Müziği Festivali’nde bugün…

Mimar Sinan Kontrbas Quartet

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan Bisanthe Uluslararası Oda Müziği Festivali tüm hızıyla sürüyor. Festivalde 25 Ocak 2019 Cuma “Bendis Trio”, 26 Ocak 2019 Cumartesi ”Bosphorus Nefesli Beşlisi”, 28 Ocak 2019 Pazartesi “Likya Trio” sahne aldı.30 Ocak 2019 Çarşamba (Bugün) Mimar Sinan Kontrbas Quartet sahne alacak.Yarın “Bisanthe Quartet”, Cumarrtesi günü de “Emre Tamer ve İstanbul Camerata Barok” izleyiciyle buluşacak