Hayırsever ünlü isimler

Birsen GÜRDİL

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan pek çok etkinlik içinde bilindiği gibi müzik sektörü de bulunmaktadır. Bir süredir çalışmayan, hatta sokağa dahi çıkamayan pek çok müzisyen, evinde bu sıkıntılı günlerin geçmesini beklemektedir.
Ünlü sanatçı Sibel Can, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen sanatçı olmuştur. Bugüne kadar iki milyon TL zararı olan Sibel Can’ın, bütün konserleri iptal olmakla kalmadı. Yılbaşında çıkaracağı yeni albümü çalışmalarını da yarım bıraktı. Ebru Gündeş’de salgın nedeniyle çalışamadığı için zararının 800 bin TL olmasına rağmen orkestrasını oluşturan müzisyen arkadaşlarına maddi yardımda bulunurken Sibel Can’da, orkestrasında yer alan 20’den fazla çalışanına 5’er bin TL maddi yardımda bulunmuştur. Sibel Can’ın bu davranışı takdir toplamıştır.
Şarkıcı Lara, yardım severliği ile tanınan bir sanatçıdır. Sevilen ses, son olarak yeğeni Kayacan Karabeyoğlu ile ihtiyaç sahibi 2 bin aileye yardım elini uzatmıştır.
Karantina günlerini Alanya’da geçiren Lara, köy köy dolaşıp yardıma ihtiyacı olanlara erzak dağıtmaktadır. “Onların bize değil, bizim onların dualarına ve alkışlarına ihtiyacımız var” diyen Lara, bu çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini de söylemiştir.
Arsenal takımında top koşturan Alman asıllı, Türk futbolcu Mesut Özil’de, yaptığı hayır işleri ile tanınmaktadır. Afrika’da su kuyuları açtıran, sayısız çocuğun ameliyatlarını gerçekleştiren Özil, Türkiye’de de birçok yardım kuruluşuna destek olmaktadır.
İçecek su bulamayan Afrika’nın Çad Cumhuriyeti’nin başkenti Encemine’de su kuyusu açtıran ünlü dizi, film, sahne ve ses sanatçısı Bergüzar Korel’in bu hayır girişlimi yüzlerce Çadlı çocuğun içme suyuna kavuşmasın sebep olmuştur. İkinci erkek çocuğunu da dünyaya getiren Korel, doldurup piyasaya sürdüğü müzik albümünün gelirlerini de bir hayır kurumuna bağışlamıştır.
Öldürücü koronavirüsün hızla dünyanın dört bir tarafına yayılması üzerine ülkem yabancı diyarlarda yaşayan vatandaşlarımızı süratle oralardan alıp, yurdumuza getirmiştir. Halende nerede bir vatandaşımız varsa özel uçak o vatandaşı en kısa süre içinde yurdumuza getirmektedir.
Bu kapsamda Türkiye, yurtdışındaki Türkler için yaptığı tahliye çalışmalarına ünlü yapımcı Acun Ilıcalı’da katılmıştır. Özel uçağını bu çalışmalar için seferber eden TV 8’in sahibi Ilıcalı, Küba, Jamaika, Cayman Adaları, St. Vincent, Bahama, Grenadinler ve Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan 154 Türk vatandaşını Dominik’te toplamıştır.
Türk Havayolları uçağı ile İstanbul’a getirilen Türkler, Maltepe’de karantina altına alınmışlardır. Acun Ilıcalı’nın bu jestine Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, resmi Twitter hesabından teşekkür etmiştir.
Ünlü yapımcı ve oyuncu Ali Atay’da Kamboçya’daki bir köye maddi yardımda bulunmuştur. Tanınmış dizi oyuncusu Hazal ile evli olan Ali Atay, geçenlerde bir erkek çocuk babası olmuştur.
Hayırsever sanatçılar listesine giren ünlü isimler, Jennifer Lopez, Celine Dion, Lady Gaga, John Legent, Andrea Bocelli, Rolling Stones üyeleri, Taylor Swift, (TEK DÜNYA BİRLİKTE EVDEYİZ) etkinliğinde bir araya gelerek 128 milyon dolar bağış toplamışlardır. Kovid-19 salgınına yardımcı olan kuruluşlara verilen paraların yanı sıra Lady, Modanna şarkısı ile büyük sükse yapan İngiliz söz yazarı, gitarist ve yapımcı Paul Mc Cartney, “Tüm dünyanın gerçek kahramanları olarak vasıflandırdığı sağlık çalışanlarını da kutlamıştır.”
Ülkemde de böyle bir bağış toplama kampanyası yapılmak istenmiş, koronavirüs salgını yasakları nedeniyle böyle bir toplu konsere izin verilmemiştir.