Hayvanlar insanlara emanet edilmiş varlıklardır

Birsen GÜRDİL

Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül, sahipli-sahipsiz havan ayrımını kaldıran ve TCK’da hayvana eziyeti hapis cezası ile cezalandıran, Hayvanları Koruma Yasası tasarısının hazırlandığını ve yakın zamanda Meclis’te gündeme geleceğini söylemesi, başta HAÇİKO Derneği’nin kurucusu, sanatçı, köşe yazarı ve hayvan sevgisi ile yüreği çarpan bir yetenekli meslektaşım Ömür Gedik dâhil, ülke genelindeki hayvanseverler ve bende olmak üzere pek çok duyarlı insan sayın bakanın bu açıklamasına fazlası ile sevinmiştir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan’da Twetter hesabından yaptığı bir açıklamayla duygularını şu şekilde ifade etmiştir.“Hayvanların haklarını tüm yönleriyle teslim ettiğimiz bir dünyada dostlarımızla birlikte huzur içinde yaşayalım.”
İnşallah bu sözler ve duygular gerçek olur. Biz yine son aylarda hayvanlarla ilgili haberlere bir göz atalım:
Sakarya, Kocaeli’nde Rasim Batmaz, komşusunun köpeğini, tavuklarını yediğini ileri sürerek iple ağaca asarak öldürmüştür.
Tekirdağ’ın Süleymanpaşaİlçe ’sinde bir sapık tecavüz ettiği zavallı köpeği çamaşır ipiyle ağaca bağlayıp, öldürdüğü haberi beldede tiksinti ile karşılanmıştır.
Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi’nde kimliği belirsiz herifler öldürdükleri tilkiyi ayaklarından trafik levhasına asmışlardır.
Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde ölüme terk edilen bir at ünlü sanatçı Haluk Levent’in aracılığı ile veteriner kontrolünde tedavi altına alınan at sağlığına kavuşmuştur.
Kırıkkale’de 9 yavru doğuran sokak köpeği canavar ruhlu bir sadist tarafından okla vurularak öldürülmüştür. Ortada kalan dokuz yavruya Dilek Tunador adlı bir hayvansever sahip çıkarken, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Olayın peşini bırakmayacağız” demiştir.
Antalya, Konyaaltı İlçesi’nde hayvanseverMüjgân-Mehmet Orhan çifti, kedileri beslerken bir köşeye yığılmış, kanlar içinde can çekişen bir köpeği görmüşler. Vücudunda 126 saçma bulunan köpeği ilk önce Konyaaltı Rehabilitasyon Merkezi’ne daha sonrada bir havan bakım kliniğine götüren çift, sokak köpeğinin vücuduna saplanan saçmalar yüzünden kurşun zehirlenmesi, kas erimesi, omurilik kayması ve zamanında müdahale edilmediği için tümör tespit edilmiştir.
Nazlı adı verilen köpeği üç hafta kemoterapi uygulanmıştır. Bu arada saçmalar Nazlı’nın sağ gözünü kör ederken, dalağı ve kistleri de alınmıştır. Yürümesi imkânsız gibi görünen Nazlı’ya sahip çıkanMüjgân Orhan, evine götürdüğü sokak köpeğini özenle bakarak zavallı Nazlı’nın emin ellerde yaşamasını salamıştır. Nazlı, bugün o evde bir bebek gibi bakılmaktadır.
Gaziantep’te sokağa atılan Golden Retriever cins köpek, sokak köpekleri tarafından saldırıya uğrayınca, Canlı Hayatı İyileştirme (CAHİDE) Derneği, Kaktüs adını verdikleri köpek ile çalıştırmaya başlamışlardır. Kısa zamanda yaptığı işe alışan Kaktüs, Gaziantepli hayvanseverlerin ilgi odağı olmuştur.
Balıkesir’de Atatepe Küçük Sanayi Sitesi’nde iş yeri olan marangoz Semih Dalgıç, 15 yıldır köpek besleyen bir hayvanseverdir. İki köpek sahibi olan Dalgıç’ın iş yeri komşusu ördeğini yediği iddiası iki köpeği tüfekle vurup, öldürmüştür. İşyeri güvenlik kameraları ile tespit edilen öldürme görüntüleri ile hakkımı arayacağım diyen Dalgıç’a, komşuları da destek vermektedir.
İstanbul Sarıyer Fatih Sultan Mahallesi’nde hunharca öldürülmüş iki kedinin cansız bedenlerini gören vatandaşlar. Çılgına dönmüşlerdir. Biri iki ön ayağı kesilmiş diğerinin ise 4 ayağı kesilip karnı yarılmış iki kedi ölüsü bu vahşeti işleyenlere lanet yağdırmışlardır. Sabahtan akşama kadar kırbaç darbelerine hedef olan İstanbul odalarındaki atların bitmeyen çilesi hala sürmektedir. Yokuş çıkarken zorlanan, sürücüsünün kırbaç darbeleri ile kan revan içinde kalan zavallı atların halini görenler Türkiye’de hayvan haklarını düzenleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanları korama konusunda ne kadar yetersiz olduğuna şahit olmuşlardır.
Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde botla gezen Ramazan Kaya adlı bir genç, deniz yüzeyinde ayağına parke taşı iple bağlanmış bir Caretta görmüştür. Derhal bota çekip iplerinden ve taştan kurtardığı CarettaCaretta’yı tekrar denize bırakmıştır.
Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yol kenarında sırtından yaralanmış bir yavru köpek buldular. Hayvanseverler tarafından Samsun’da özel bir veteriner kliniğine götürülen köpek, hemen tedaviye alınmıştır. Üzerine kaynar su döküldüğünü söyleyen veteriner Mustafa Kanat, yavru köpeğe sahip çıkan birhayvansever hanıma teslim etmiştir.
İstanbul, Çavuşbaşı Mahallesi’nde bir otomobilin çarptığı sokak köpeğine, köpek eğitmeni Cihan Akın sahip çıkmış, İBB veterinerlerinin müdahalesi ile iyileşen ve hayata tutunan köpeği, oyuncu Seray Kaya sahiplenmiştir. Umut adı verilen sokak köpeği şimdi emin ellerde yaşamaktadır.
Antalya’da, Almanca, İngilizce ve Türkçe dillerinde komutları anlayan Pug cinsi “Jimmy” isimli köpek çalınmıştır. Köpeği küçüklüğünden beri beslediğini söyleyen Gün Tabel, köpeğini çalan hırsıza seslenerek, “Elimde köpeği çalarken görüntüler var. Eğer köpeğimi geri getirirsen suç duyurusundan vaz geçeceğim” demiştir.
“Hayvanlarla ilgili daha pek çok haber arşivimde bulunmaktadır. En kısa zamanda bu vahşet olaylarını sizlerle paylaşacağım. Hayvanlar insanlara emanet edilmiş varlıklardır” diyen, Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’e hassasiyeti nedeniyle teşekkür ederim.