Hedef 270 delege

Trump’ın seçim kampanya ekibi Georgia eyaletinde oy sayımının durdurulması için dava açtı

ANKARA – ABD’nin 59. Başkanını belirleyecek seçimlerin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen oy sayımı devam ettiği için sonuç halen çıkmadı. Ancak son verilere göre Demokrat aday Joe Biden başkanlığa çok daha yakın görünüyor.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. başkanlık seçimlerinde oy sayma işlmei devam ediyor. Demokrat aday Biden, son olarak kazandığı Arizona eyaleti ile 264 delegeye ulaştı. Cumhuriyetçi aday ve mevcut ABD Başkanı Trump ise 214 delege kazandı.

SEÇİMİ 270 DELEGEYE ULAŞAN ADAY KAZANACAK

Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut ABD Başkanı Donald Trump seçimlerde şaibe olduğu, sayımlarda usulsüzlük yapıldığını iddia etti. Trump, twitter paylaşımları ile de itirazlarını sürdürdü.

Georgia Cumhuriyetçi Parti Başkanı David Shafer, yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın seçim kampanyası ile ortaklaşa olarak Chatham bölgesindeki oy sayım işlemlerinin durdurulması için dava açtığını belirtti.

Trump’ın seçim kampanya ekibi çarşamba günü içinde Wisconsin’deki oyları yeniden sayılması, Michigan ve Pennsylvania’da da oy sayım işlemlerinin durdurulması için dava açmıştı.