“Hepimizin hayatı çalınmış”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç (ortada), seçim çalışmaları kapsamında Ankara Sebze Meyve Toptancı Hali Esnafını ziyaret etti. Koç, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) yöneticileriyle bir araya geldi. (Güven Yılmaz - Anadolu Ajansı)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, kurmaylık sınavı sorularının sızdırıldığı iddialarına ilişkin, “Hepimizin hayatı çalınmış Türkiye’de. KPSS soruları çalınmış, üniversite soruları çalınmış, kurmaylık soruları çalınmış, hakimlik soruları çalınmış. Çalınmadık ne kaldı?” değerlendirmesinde bulundu.
Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’ni ziyaret eden Haluk Koç, derneğin 2. Başkanı Yusuf Yavuz Tavşan ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.
Hal esnafının sorunlarını dinleyen Koç, CHP’nin hal esnafı için hazırladığı projelerini anlattı. Daha sonra esnafı da ziyaret eden Koç, 7 Haziran seçimlerinde destek beklediklerini kaydetti.
Bir gazetecinin, kurmaylık sınavı sorularının sızdırıldığı iddialarına ilişkin sorusu üzerine Haluk Koç, “Daha önce de bir kaç defa söylemiştim; adının önünde milli olan iki bakanlığımız var. Bunlardan biri Milli Eğitim Bakanlığı, bir tanesi de Milli Savunma Bakanlığı. Yani milli ekinin bu kadar ucuzca harcandığı bakanlık sorumluluğunda bulunan insanların bu tür söz icraatıyla buluştuğuna son zamanlarda sık sık tanık oluyoruz” yanıtını verdi.
Her şeyin bir paralelinin, karesinin, üçgeninin aranır hale geldiğini savunan Koç, şöyle konuştu:
“Hepimizin hayatı çalınmış Türkiye’de. KPSS soruları çalınmış, üniversite soruları çalınmış, kurmaylık soruları çalınmış, hakimlik soruları çalınmış. Çalınmadık ne kaldı? Milletin hakkının korunması için şu ana kadar kim görevliydi? 13 yıldır bu ülkede bu sınavların güvenliğinden bu iktidar sorumlu ve bu iktidara bağlı olan bakanlıklıkları sorumlu. ’13 yıldır ben iktidardayım, benim hiç suçum yok, bu çalmada, çırpmada benim hiç sorumluluğum yok. Birileri çalmış, birileri sızdırmış’ Bunun savunulabilir hali var mı? ‘Sen ne yapıyordun kardeşim’ demezler mi adama. Her gün meydan meydan devletin uçağıyla dolaşıp haksız rekabet yaratıp, anayasanın temel kurallarını, kendi görevinle ilgili, sorumluluklarınla ilgili bütün çerçeveyi ihlal edeceğine otur talimat ver. ‘Bu çalınma işi nedir’ de. Bunları kabul etmek mümkün değil. İnsanın bir tahammül sınırı oluyor. Sanki daha önce yaşananlardan hiç haberleri yok. O çalınmış bu çalınmış, o sızdırılmış bu sızdırılmış. Siz ne yaptınız yahu siz ne yaptınız.”
Bu noktada muhalefet liderlerinin değişik noktalarda soru önergelerinin bulunduğunu da hatırlatan Haluk Koç, “Hiçbirini görmediniz, duymadınız, kabul etmediniz. Cumhuriyet başsavcılıklarına bizim suç duyurularımız oldu. Yargı noktasında görev yapanlar bu suç duyurularının üzerine gitmediler. Aradan yıllar geçti, haklar yendi, haklar çalındı. Şimdi o sınav da sızdırılmış, bu sınav da sızdırılmış… Çalınan bu milletin tüm haklarıdır. Çalan da bugünkü iktidardır” dedi.
Cumhurbaşkanı ile Başbakanın mitinglerde Kenan Evren’in ölümünü anımsatarak, CHP’yi 12 Eylül’e destek olmakla suçladığı yönündeki soru üzerine de Koç, şöyle konuştu:
“Yakın tarih bilgilerine hayran olduğumu bir kere daha ifade ediyorum. 12 Eylül’de burnu kanamayan kadroların teki, tek bir kadro vardır o da bu beyefendilerin kadrolarıdır. 12 Eylül’de bu millet ülkücüsüyle, devrimcisiyle hepsi bedel ödedi. Birçok genç yargısız infaz edildi. Bir kısmı da göstermelik yargıyla infaz edildi. Cumhuriyet Halk Partisi bu dönemde kapatıldı. Genel başkanı, yöneticileri biliyorsunuz sürgüne gönderildi. Allah aşkına 12 Eylül darbesine övgü düzenler bunlardır. 12 Eylül darbesinin açtığı yoldan, ektiği tohumlardan bugünlere fide çıkartan bunlardır. 12 Eylül’ün mağduru değil, 12 Eylül’ün ürününden bahsediyoruz. 12 Eylül’ün ürünleri şimdi meydanlarda kafa karıştırmaya çalışıyorlar. Bu millet kendileri kadar cahil değil.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, açıklamasının ardından kendisini izleyen gazetecilerin Miraç Kandili’ni kutladı.