Her derde deva aktarlar

 Kışın vazgeçilmezlerinden: Aktar

HABER VE FOTOĞRAFLAR / SULTAN YAVUZ ÖZİNANIR – Sonbahar ve kış ayları gibi nezle ve gribin kol gezdiği dönemlerde kapısını çaldığımız aktarlar, soğuk algınlığını önleyici tedbir olarak da ziyaret ettiğimiz yerler arasında ilk sırayı alıyor. Öksürük, hâlsizlik, yorgunluk gibi durumlara bitkisel ve doğal çözüm olan aktarlar, son yıllarda alternatif tıpa olan ilginin artmasıyla beraber pek çok hastalığın iyileştirilmesinde de destekleyici rol oynuyor.

Çeşit çeşit bitkinin, baharatın, sabunun ve kurutulmuş gıdanın yanı sıra, arı sütü, polen, propolis ve bal gibi şifalı ve besleyici maddeleri de müşteriyle buluşturan aktarlar, son yıllarda popüler hâle gelen Himalaya kaya tuzu lambalarını da makul fiyatlarla satışa sunuyor.

Öksürüğe karşı mucizevi karışım

Kış aylarının soğuk ve karlı geçmesiyle birlikte hastalığa yakalanmanın kolaylaştığı bu günlerde, soğuktan az etkilenmek ve hastalıklardan kurtulmak isteyen vatandaşlar, soluğu bitkisel şifa dağıtan aktarlarda alıyor. Kızılay, Sakarya’daki 37 yıllık Lokman Hekim’in sahibi Burhan Korkmaz, özellikle kış aylarında insanların daha fazla aktara geldiğini belirtetek, ilgiden memnun olduğunu dile getiriyor. Korkmaz, özellikle soğuk havalarda yakalanılan öksürüğe dikkat çekerek, “Öksürüğe karşı zerdaçal, zencefil, tarçın, karanfil, darülfülfül, kebabiyeden oluşan bir karışım yapılır, çay gibi içilir veya bunlar toz hâline getirilip arı sütü, polen, bal, propolis ile macun kıvamına getirilip yenir. Çok faydasını görebilirler” diyor.

Himalaya tuz lambası

Pakistan’dan gelen Himalaya tuz lambasının satışından sorumlu olan Avni Yağmur ise görüntüsüyle de dikkat çeken lamba için şunları söylüyor, “Himalaya tuz lambası, Pakistan’ın kuzeybatı bölgesindeki madenlerden çıkarılan tuz kalıplarından elde ediliyor ve odalardaki fazla nemi çekiyor. Ayrıca, ortamda oluşan zararlı toz parçalarının yayılmasını engelliyor. Dolayısıyla bu tozları solunum yoluyla ciğerlerinize çekmediğiniz için daha güzel bir uyku evresi geçirmenize yardımcı oluyor” diyor.

Özellikle astım hastaları için tavsiye eden Yağmur, “Havadaki zararlı bakteri oluşumunu,  mesela küf mantarlarının oluşumunu önlediği için de çok faydalı. Strese de çok iyi geliyor” diyor. Görünüş olarak da insanların ilgisini çeken tuz lambasını, insanların birbirine tavsiye ettiğini dile getiren Avni Yağmur, daha önce az sayıda geldiği için pahalı olan lambaların, şu anda 35 Lira olduğunu söylüyor. Çocukların odasında gece lambası olarak da kullanılması gerektiğini kaydeden Yağmur, önemli bir noktaya da dikkat çekiyor, “Küçük mekânlarda çok büyük lamba kullananlara rastlıyorum. Böyle kullanmak, havadaki doğal nemi çok kurutur. O yüzden bilinçli kullanmakta fayda var” diye belirtiyor.