“Her diyet uygulanmamalı”

Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun’dan sağlıklı tavsiyeler

Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, Diyetema Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’nin birinci yaş günü kutlaması vesilesiyle, yaza girerken sağlıklı kilo vermek isteyenlere bol su içmeyi ve fiziksel aktiviteleri aksatmamayı önerdi

Elif Melek Avcı Dursun

NAZ AKMAN – Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, ömür boyu diyet programları yerine günlük yaşamda yeme içme konusunda yapılacak sağlıklı tercihlerle yaşam kalitesinin arttırılabileceğini söyledi. Kısa sürede kilo vermek isteyenlerin ise dikkat etmesinde yarar var. Uzmanlar, kilo vermenin sağlıklı olacağını düşünen ve sağlıklı olmayan yöntemleri tercih edenleri uyarıyor. Diyet uygularken yapılacak olası beslenme hataları kilo verdirirken aynı zamanda vücutta kalıcı hasarlara ve yeniden kilo aldırmaya neden olabilir. Kilo vermek için öğün atlama, ekmek yememek, hamur işi tüketmek, su içmemek, porsiyonlara ve pişime tekniklerine dikkat etmemek, diyet ürünlerle zayıflamaya çalışmak, diyet içecekleri kontrolsüzce içmek ve kendince diyet yapmaya çalışmak kimi zaman kişiye kilo vermede yardımcı olamayabiliyor. Uzmanlar yapılması gerekilen en önemli ve öncelikli adımın bir uzman eşliğinde metabolizmaya uygun ve kişiye özel programların takip edilmesini öneriyor.

Elif Özdemir

Diyetema Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’nin birinci yıl dönümünde danışanlarıyla bir araya gelen Dursun, “Danışanlarımla birlikte keyifle kilo verip, zayıfladık. Onlarca kilo problemi yaşayan danışanımızla bu yola girdik. Kısa sürede herhangi bir operasyon gerektirmeden kişiye özel sağlıklı beslenme programları ve hafif egzersizlerle yaklaşık 35 kiloya kadar danışanlarımızı zayıflatabildik” dedi.
Yaza girerken kilo vermek isteyenlere de ipuçları veren Dursun, “Ciddi anlamda kilo problemi olanların mutlaka bir diyetisyenle birlikte çalışmasını öneriyoruz. Çünkü kişinin metabolizmasına uygun belirli testler çerçevesinde hazırlanan kişiye özel programlarla sonuç alabiliriz. Küçük kilo problemleri olanlar mutlaka su tüketimi artırarak, daha fazla hareket etmeli. Özellikle abur cubur dediğimiz içinde katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmalıyız” diye konuştu.

İlknur Ertenli

“Ömür boyu sağlıklı beslenilebilir”
İnternette yer alan diyet programlarını uygulamasının oldukça riskli olduğunu belirten Dursun, “Henüz 15’li yaşlardayken 1.55 boyunda 75 kiloydum. Kilolu olmaktan dolayı oldukça stres yaşıyordum. Ben de sağlıksız bir şekilde kilo vermeye çalışıyordum ancak vücudumda çok fazla çatlak oluşmaya başladı ve maalesef çatlakları gidermek oldukça zor. Bunun yanı sıra ayrıca demir eksikliği problemi de yaşamıştım. Dolayısıyla her diyet uygulanmamalı. Çünkü diyet kişiye özeldir. Bulduğumuz her diyeti uygularsak maalesef saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, vücutta güçsüzlük, halsizlik gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Ömür boyu diyet diye bir şey olamaz, ömür boyu sağlıklı beslenilebilir. Kilo alınca diyete başlamak, istenilen kiloya düşünce diyeti bırakmak sağlıklı bir yöntem değil. Bunun yerine günlük beslenme tercihlerinde yapacağımız doğru seçimlerle hem hayat boyu sağlıklı yaşama imkanına erişebileceğiz hem de sağlıklı bir kiloya ulaşmış olacağız. Danışanlarımıza da sağlık beslenmeyi yaşam pratiği haline getirmelerini öneriyoruz” sözlerine yer verdi.