“Her Türk vatandaşı en az bir kere Kıbrıs’a gitmeli”

Ankara’da bulunan Turizmci ve Seyahat Acenteleri Derneği (TURSAD), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) yerel acente Puzzle Travel işbirliğiyle bölgeyi gezerek, yeni açılan otelleri ve tesisleri yerinde inceledi

NAZ AKMAN – Turizmci ve Seyahat Acenteleri Derneği (TURSAD) yöneticileri ve üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), önde gelen otellerini gezerek bilgiler edindi. TURSAD Genel Başkanı Engin Şahin, KKTC’nin Türkiye’deki turizm iç pazarında Akdeniz bölgesine alternatif olabileceğine dikkat çekti. Kıbrıs’taki yerel acente Puzzle Travel işbirliğiyle bölgenin yeni açılan otellerini gezdiklerini ifade eden Şahin, “Türkiye’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kıbrıs’a özel bir desteği var. Bu sene ‘Her Türk vatandaşı en az bir kere Kıbrıs’a gitmeli’ sloganı var. Türkiye’de turizm anlamında 2019 yılı Kıbrıs yılı ilan edildi. Ulaşım anlamında bizim için çok avantajlı. Türkiye’nin her yerinden Antalya’ya gidebileceğiniz zamanın yaklaşık 15 dakika fazlasıyla Kıbrıs’a da inebiliyorsunuz. Biz de bu hareketlilikte Ankara acentelerini, buradaki bilgilerini artırmak, yeni açılan otelleri ve tesisleri öğrenmeleri için Kıbrıs’a getirdik” dedi.
Kıbrıs’a kültür turları düzenlenmeli
Kıbrıs’ın yaz sezonu dışında da ziyaret edilebileceğini söyleyen Şahin, “Buradaki otellerin çoğu yeni dolayısıyla hem servis hem de kalite anlamında çok başarılı oteller mevcut. Dolayısıyla Kıbrıs, Türkiye’deki iç pazar için Antalya’ya Akdeniz çanağına fiyat ve hizmet olarak alternatif olabilecek bir yer. Kıbrıs sadece deniz, kum ve güneş tatili için gelinecek yer değil. Bunun dışında kültür turları ve inanç turizmi anlamında da önemli bir destinasyona sahip. Kıbrıs’ın sahip olduğu bu değerlerin tanıtılarak ön plana çıkarılıp ürün haline getirilmesi gerekiyor. Biz turizm temsilcileri olarak kendi gözlemlerimiz çerçevesinde Kıbrıs için gerekli desteği sağlayabiliriz ancak daha çok tanıtımla Kıbrıs’ın pazarlanması gerekiyor. Acente sahiplerimiz 2019 yılında Kıbrıs için ciddi bir hareketlilik sağlayacaktır. Gerek tatil gerekse kongre turizmi için Kıbrıs’ı tercih edeceğiz” sözlerine yer verdi.
TURSAD heyetine ev sahipliği yapan Puzzle Travel’ın İç Turizm Müdürü Ali Kıyıcı da Türkiye’ye yılda yaklaşık 60 tur düzenlediklerini belirtti. Kıyıcı, uçak biletlerinin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı pek çok Türk vatandaşının Kıbrıs seyahatlerinde zorluk çektiğine dikkat çekerek, “Maalesef yaşanılan en önemli sorunumuz uçak bilet fiyatları. Uçak ve havacılık piyasasındaki oyuncular biraz azaldı. Bu seneki avantajımız şu Anadolu jet daha önce sadece İstanbul Sabiha gökçen ve Esenboğa havalimanlarına direkt uçuyordu. 5 Nisan itibariyle İzmir, Antalya, Adana ve Gaziantep seferlerini de açtı. Çapraz uçuşlara başladı. Bir ay sonra fiyatlarda düşüş yaşanacağını ümit ediyoruz” dedi.
“Kıbrıslılar Karadeniz’i tercih ediyor”Kıyıcı devamla şöyle konuştu:
“Kıbrıs’tan Türkiye’ye çok ciddi bir turizm hareketi yok ama ülke olarak baktığınızda bir potansiyel mevcut. Ada nüfusu 300 bin ama turizm hareketliliği olarak buradan ciddi bir şekilde kültür turları ile yurt dışına satışlar olabiliyor. Türkiye’den Akdeniz ve Ege Bölgelerindeki otel doluluk oranlarına göre Kıbrıs’ın da potansiyeli belirleniyor. Yani Antalya’daki veya Bodrum’daki otellerin dolu olmasından kaynaklı Kıbrıs tercih ediliyor. Antalya ve Ege’de doluluk olmasından dolayı sadece otel olarak satış yapılmıyor. Akdeniz ve Ege’deki Avrupa ve Rus pazarının iyi gitmesinden dolayı otellerin iç pazara ayırdıkları oda miktarı yüzde 10 – 15’in üzerine çıkmıyor. Daha önceden de yüzde 25 civarındaydı. Bu rakam otomatik olarak Kıbrıs’a yansıdı. Kıbrıs’a hareketlilik devam ediyor. Ama bu sene ekonomik dalgalanmadan dolayı geçen seneye göre biraz daralma var. 2018’e göre düşüş var. Tur anlamında daha çok satış yapılıyor. Kıbrıs’ta Karadeniz turları daha cazip geliyor. Adana Portakal çiçeği festivali veya Alaçatı ot festivali gibi festivallerde de Kıbrıs’tan Türkiye’ye gidenler oluyor. Puzzle Travel olarak burada bu tarz turları düzenliyoruz. 12 ay tesislerimiz açık. Kışın Kasım ayından Mart ayının sonuna kadar devam eden Almanya’dan Avusturya’dan gelen misafir portföyümüz var. Onlar bir şekilde 3 ve 4 yıldızlı otelleri dolduruyor. Kıbrıs’ta tesislerimiz kapanmıyor. Bakanlıkla temas halindeyiz. Ülkeyi tanıtmak adına bakanlık dahil herkes seferber.”
TURSAD Genel Başkanı Engin Şahin dernek adına, Puzzle Travel’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür plaketi sundu.