Hüseyin Erbay’ın hayatı sinema filmi oluyor

Eskişehir’in ünlü müzisyeni

ORHAN GÜRDİL – Sadece Eskişehir’in değil, Türkiye’nin tanınmış müzisyen, bestekâr ve ses sanatçısı olmasının yanı sıra çalıştırdığı müzik toplulukları ile genç yetenekleri Türk Sanat Müziği ile tanıştıran Hüseyin Erbay’ın, başarılı yaşamı beyazperdeye aktarılacaktır. Gözen Film’in yönetmeni, aynı zamanda ünlü bir sinema oyuncusu olan İncilay’ın yapımcılığında beyazperdeye aktarılacak olan Erbay’ın başarılarla dolu yaşamı halen senaryo aşamasındadır. Yaşamını şimdilerde Eskişehir’de sürdüren, çalıştırdığı Türk Sanat Müziği topluluğu ile bu kentin günlük yaşamına ayrı bir ahenk ve canlılık katan Hüseyin Erbay’ı yakından tanıyalım.
Erbay, 1948 yılında Sivrihisar’da dünyaya gözlerini açtı. Işıklar Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra astsubay olarak orduya katıldı. Bu arada çocukluğundan beri bütün benliğini saran Türk Sanat Müziği çalışmalarına başladı. Devrin ünlü hocaları Cinuçen Tanrıkorur, Nevzat Sümer, Nevzat Güyer, Ali Rıza Köprülüleroğlu başta olmak üzere pek çok üstatlardan aldığı derslerle musiki bilgisini ileri derece yükseltti.

Ödül avcısı Hüseyin Erbay’a Ankara Dil Tarih ve Coğrafya fakültesinde düzenlenen ödül gecesinde, ödülü Engürü Türk Sanat Müziği Derneği Başkanı Tanyol Çoruh tarafından verilmiştir. Resimde Erbay TRT ses sanatçısı Gökhan Sezen ve Tanyol Çoruh ile görülmektedir.

1971 yılında görevi nedeniyle gitti Erzurum’da boş durmadı, bütün maddi zorluklara göğüs gererek ilk kez kentte Türk Sanat Müziği korosu kurup, dört yıl boyunca gerek koro şefi gerekse ses sanatçısı olarak çalışmalarını aralıksız sürdürdü.
Hüseyin Erbay, özlemini çektiği Eskişehir’e tayini çıkınca hayalini kurduğu müzik topluluğunu bu kentte de kurdu. Yaptığı çalışmalar Eskişehirlilerin takdirini kazanırken, yetiştirdiği birbirinden genç müzisyenlerin pek çoğu bugün Türk Sanat Müziği dünyasında başarılı çalışmalarla tanınıyor.
Hüseyin Erbay, 1968 yılında yapılan bir ses yarışmasında Türkiye 4’ncüsü olduğu. 1978’de yapılan bir yarışmada Türkiye’nin en başarılı koro hocası ve solistliği, besteciliği yetenekleri ile başarı plaketine hak kazandı. 1965’te Ankara Musiki Derneği’nde sanat yaşamını sürdürdüğü günlerde Necati Çağman, Metin Everest, Mustafa Besen, Yılmaz Pakalınlar, Yüksel Yılmaz’dan solfej, hota, Türk Sanat Müziği tarihleri hakkında dersler aldı.
Çaldığı ud musiki bilgisini de geliştirdi Erbay, yaşamı boyunca Türk Sanat Müziği ile ilgili sempozyumlarda ses ve beste yarışmalarında jüri üyesi ve konuşmacı olarak katıldı.
TRT’nin birçok programına ses sanatçısı olarak davet edildi. Adı cadde ve sokaklara verilmiş olan Hüseyin Erbay, geride bıraktığımız yıl Engürü Türk Sanat Müziği Derneği Yönetim Kurulu 15 Ocak 2009’da aldığı bir kararla Hüseyin Erbay’a Musiki Emek Ödülü’nü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda düzenlenen muhteşem bir konser sonrası takdim etti.
Engürü Derneği Başkanı Tanyol Çoruh ve TRT’nin ünlü sesi ve şefi Vedat Kaplan Yurdakul tarafından verildikten sonra, hınca hınç dolu salondan gelen alkışlar sonucu Hüseyin Erbay çok ünlü şarkısı, sözleri İlkan San’a bestesi kendisine ait olan, “Hadi sev seveceksen, Hadi gel geleceksen” adlı şarkısın icra etti. Bu ünlü şarkıyı İstanbul Radyosu sanatçılarından Sokullu Mehmet Paşa’nın torunu, iki fakülte mezunu asil ve soylu ses sanatçısı Galip Sokullu tarafından, “Diyebilsen” adlı uzunçalar longplay’e okundu.
Sadece Galip Sokullu’mu? Serap Mutlu Akbulut’ta yeni besteler, yeni besteciler adını verdiği longplay’inde Erbay’ın, “Bir daha gelirsem dünyaya” adlı şarkısını okudu. Bir başka uzunçalarda ise Erbay’ın söz ve bestesi kendisine ait olan, “Sensiz yaşayamam” adlı güzel bestesini, genç seslerden Asuman Ertekin icra etti. Aynı uzunçalarda Hüseyin Erbay sesi ile Hasan Soysal’ın söz ve bestesini canlandırdı.
Erbay’ın değişik formlarda 130’un üstünde bestesinin 73’ü TRT repertuvarında bulunuyor. Sanatçının pek çok esrelerini musikimizin ünlü sesleri radyolarda, televizyon programlarında, 45’lik, kaset, Cd ve Longplay’lere okudu.
Ödül avcısı olarak ayrıca bir unvana sahip olan sanatçı bu arada TRT Genel Müdürlüğü, Devlet Bakanlığı, Eskişehir Valiliği beste yarışmalarından da ödül aldı. Müzisyen, söz yazarı, bestekâr ve koro şefi sanatçının en büyük üzüntüsü ise sanat güneşi Zeki Müren ile şarkılarını bir albümde toplamak isteyen ve bu konuda her türlü hazırlığın yapıldığı bir zamanda sanat güneşinin beklenmedik vefatıyla aramızdan ayrılması, Erbay’ında, dünyasının yakılmasına sebep oldu.
Bestelerini ve sesini çok beğendiğini söyleyen Zeki Müren’i daima minnetle anan Erbay, her konserinde rahmetlinin bir iki şarkısını mutlaka icra ediyor. Erbay’ın ünü ülke sınırlarını da aşmıştır. Bir ç ok ülkeye topluluğu ile davet edilen Şef Erbay Eskişehir Halk Eğitim Merkezi adlı korosu ile Makedonya’da özledikleri şarkıları, türküleri sundu. Sanatçımızın en büyük emeli olan Türk Sanat Müziği korusunu kurmak isteğini de gerçekleştirdi. Evli ve üç evlat ve torun sahibi olan Erbay’a kalbi başarılar.