Hüseyin Güney yaşama veda etti

Edebiyat dünyasından bir göç daha

ATİLA GÜVENÇ / (İSTANBUL) – Türk Edebiyatında Anadolu ve köy kokan çocuk kitaplarının öğretmen yazarı, şair, araştırmacı yazar Hüseyin Güney, Mersin’de vefat etti. Öğretilerinde özgürlük yanlısı, halkçı, insan ve yaşam sevgisini aşılayan Hüseyin Güney 18 Ocak 2019 cuma günü öğle namazının ardından Mersin Mezitli Mezarlığında; ailesi, meslektaşları, öğrencileri ve edebiyat dünyasından dostlarının elleri üzerinde dualarla toprağa verildi.
Bu güne dek çocuklardan hiç kopmayan; öğretmenlik mesleğinden emekli olalı 24 yıl olmasına rağmen, hala çocukların yetişmesi ve yararı için kalemi ile çocuk kalbine dokunan çok kıymetli meslek büyüğü olarak biliniyordu yazar.Güney; Çocukların yetişmesinde yol gösterici oldu. Kendisine çağrıda bulunan okullarda öğrencilere, ilk kez bir yazar ile hatta ömrünü çocuklara adamış bir öğretmen yazar ile tanışmalarının sevincini yaşattı.
Pembe çiçekler açıyor / Açıyor ya / Şeftali, / Kokular saçıyor ya / Hala yaşamaya değer / Dünya…dizelerini Hüseyin Güney 23 Mart 2018’de ne güzel yazmış ve Varsa Sevgi, Yoksa Sevgi diyerek yaşama bırakmış.
Nevşehir’in Göre Kasabasından olan Hüseyin Güney, 1945 yılı doğumlu. İlkokulu o zamanlar köy olan Göre’de, ortaokul ve liseyi de Nevşehir’de okudu. Fark dersleri verip öğretmen oldu. 1976-82 yılları arasında, Türk işçilerin çocuklarına ders vermek üzere, Türkçe ve Kültür dersleri öğretmeni olarak Hollanda’da bulundu. 1983’te Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümünü bitirdi. 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 1995’te emekli oldu. Mersin’de yaşıyordu.
Hüseyin Güney, Çocuk edebiyatının her dalında; romanlar, öyküler, şiirler, bir çok farklı eser üretti. Ders kitapları da yazdı. Katıldığı yarışmalarda ödüller aldı. Yazdığı ders kitapları Hollanda’da ve Almanya’da yayımlandı. Hollanda’da bir Hollandalı öğretmenle birlikte (Tineke van Schoten), Türkçe öğrenmek isteyen Hollandalılar için Türkçe Metot hazırladı. Hollanda’da düzenlenen kurslarda, Hollandalılara Türkçe dersler verdi.
Çocuk edebiyatı alanında ciddi eserler veren Hüseyin Güney, Emrullah Güney ve başka bir arkadaşı ile birlikte Göre Belediyesince basılan “Göre Kasabası” isimli araştırma kitabını da yazanlardandır.
HÜSEYİN GÜNEY’İN ALDIĞI ÖDÜLLER:
Arkın Kitabevi – Çocuk Şiiri (1972), Başbakanlık Kültür Müsteşarlığı – Folklor Araştırması (1973), MEB İçel Milli Eğitim Müdürlüğü – Öğretmenler Arası – Anı (1991), Çankaya Belediyesi – Damar Edebiyat Dergisi – Çocuk Şiiri (1992), UNICEF – 2000’li Yıllar ve Biz Öğretmenler – Kompozisyon (1992), Çankaya Belediyesi – Damar Edebiyat Dergisi – Çocuk Romanı (1996), Eğitim-Sen Çocuk Öyküsü (1997), Halkevleri Genel Merkezi – Çocuk Romanı (1998), Kültür Bakanlığı – Çocuk Romanı (1998) ödülleri de yaşamının önemli adımlarıdır.
ÇOCUK KİTAPLARI BİLGİ YAYINEVİ’NDE
Yalnız Martı, Eski Köyün Gizi, Ah Bir Sincabım Olsa, Ormana Dönüş, Bir Kutu Tebeşir İstiyoruz, Bir Dolmakalemin Anıları, Kırlangıç Yapar Yuvayı, Irmağın Türküsü, Doğa’nın Yayla Günlüğü, Güneşin Gülüşü, Bayırköy’ün Çocukları, Sevgili Kitaplarım; çocuklara yaşamı tanıtan Bilgi Yayınevinden çıkan kitaplarıdır Güney’in.
DİİĞER YAYINLANMIŞ KİTAPLARI:
Akça Bebek, Akça Bebek Hollanda’da, Nasrettin Hoca, Barışın Bekçisi, Bir Çift Mavi Kuş, Varsa Sevgi Yoksa Sevgi, Nevşehir İli (H. Güney, S. Güney, E. Güney, H. Güney ) Nevşehir Folkloru 1 (E. Güney, H. Güney), Nevşehir Folkloru 2 (E. Güney, H. Güney), Bilmeceler, Göre Kasabası ( H. Güney, E. Güney, Cihan Eroğlu) adlı yapıtları da bulunan Hüseyin Güney; Anadolu’nun kıraç toprağından yetişen yüreği önce insan sevgisi dolu değerli bir insan ve yazar olarak basılması sıra bekleyen kitaplarını bırakarak Hüseyin Güney unutulmazlar arasına katıldı. Bunca eser ve ödülden sonra fazla söze gerek var mı? dedirterek.