“İbrahimovic’i transfer etmek kolay iş”

Galatasaray’ın başkan adaylarından Ahmet Özdoğan, Ibrahimovic’i transfer etmenin kolay olduğunu belirterek, “Yıllık maliyeti vergisiz 18 milyon Euro olan bir Ibrahimovic’i biz getiririz ama sürekliliği nasıl sağlayacağız?” dedi.

Galatasaray Kulübü’nün 23 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olağan seçimli genel kurulunda başkan adayı olan Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, açıklamalarda bulundu.
Göreve gelmeleri halinde gider kalemlerini aşağıya çekerek, gelir kalemlerini arttıracaklarını ifade eden Özdoğan, “Galatasaray 450 milyon lira geliri, 550 milyon lira gideri olan bir takım. Kısa vadede gecikmiş bir borç var. Biz onun için ilk olarak 50 milyon dolar, bir süre sonra da bir 50 milyon daha kasa kolaylığını söyledik. Bizim yapacağımız en önemli şey gider kalemlerini aşağıya çekmek ve gelir kalemlerini arttırmaktır. Stat gelirlerini samimi olarak arttıracaksınız. Passolig’e karşıyım diyorsunuz, o zaman Passolig’den para almayın. Karşıyım diyerek para alıyorsanız karşı değilsiniz. Taraftar, Passolig, TFF ve kulüp bir araya gelip, bu sorunları çözüp, bizim taraftarları tekrar statlara çekmemiz lazım. Şiddete ve küfüre samimi olarak karşı olmamız lazım” dedi.

“RIBERY GALATASARAY’DA DA YILDIZDI”

“Yıldız oyuncu transferi yapacak mısınız?” sorusunu değerlendiren Prof. Dr. Özdoğan, “Bugün dünyada en iyi 3 yıldız futbolcu saysak, Messi, Ronaldo ve Ribery diyebiliriz. Ribery Galatasaray’daydı ve yıldız adayı değildi, yıldızdı ama popüler değildi. Türkiye’de popüler insanlara yıldız diyorlar. Yıldız zaten yıldızdır. 13-14 yaşlarında yıldız adayı olur. 25 yaşında bir futbolcu alıp, yıldız adayı derseniz komik duruma düşersiniz” diye konuştu.

“IBRAHIMOVIC’İ ALMAK EN KOLAY İŞ”
Ibrahimovic’i transfer etmenin kolay olduğunu dile getiren Ahmet Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada en kolay iş Ibrahimovic’i almak. Çünkü ‘ne güzel, büyük başkan’ deniliyor. Ben Galatasaray’da büyük başkan olmaya gelmiyorum. Ben Galatasaray’ı büyütmeye geliyorum. Büyük başkan diye bir şey yok ama Ibrahimovic’i getireceğiniz zaman Galatasaray’ın şampiyon olacağını, Şampiyonlar Ligi’nde üst noktalara gideceğini garanti ediyor musunuz? Ben etmiyorum, edebilen varsa gelsin. Yıllık maliyeti vergisiz 18 milyon Euro olan bir Ibrahimovic’i biz getiririz ama sürekliliği nasıl sağlayacağız? Bunu sağlayamayız. 17-18 yaşında da Ibrahimovic’ler var ama biz bunları görmezsek, algı operasyonu ile gösterilmezse, hepimizin cebinden çıkan bu maliyet olursa nasıl olacak?”

“PARASIZLIK YOK, KAYNAKLAR KÖTÜ KULLANILIYOR”

Geçtiğimiz sene Galatasaray taraftarlarının 58 milyon liralık forma aldığını ifade eden Özdoğan, “Buna rağmen Galatasaray 15 milyon zarar etti. Bunu bana birisi anlatsın diyorum, kimse anlatamıyor. Böyle bir şey olur mu? Demek ki Galatasaray taraftarının cebinden çıkan paraları doğru yerlerde, doğru şekilde harcamamız lazım. Stat gelirlerimiz, sponsorluk gelirlerimiz artacak. Sponsorlarla birlikte yaşamayı öğreneceğiz ama Galatasaray etik değerleri ile birlikte. Sponsorlar bizim için çok önemli. Geçen sene talihsiz bir olay yaşadık ve basketbolda çekildik. Basketbolda çekildiğiniz zaman sponsor bulmakta zorlanırsınız. Onun için basketbolda çekilirken bunların hepsini düşüneceksiniz. Kaynaklarınızı doğru kullanacaksınız. 450 milyon lira çok ciddi bir para. Bunu daha da arttırırız. Parasızlık varsa biz nasıl 2014’ün ocak ayında, devre arasında 135 milyon TL’lik bonservis ve transfer ücreti ödemişiz? Demek ki olay parasızlık değil, kaynağı kötü kullanmakla ilgili” diye konuştu.

“HER YERDE ŞAMPİYON OLMUŞ BİR TAKIM BIRAKMAYI TERCİH EDERİM”

‘Geldiğimde Türk Lirası olarak aldığım borçları, bıraktığımda daha düşük ve her yerde şampiyon olmuş bir Galatasaray olarak bırakmayı tercih ederim’ diyen Özdoğan, “Bence bu büyük Galatasaray’dır. Benim için hiçbir zaman isimler önemli olmayacak. 7 aylık yönetim döneminde Sayın Dursun Özbek aldığı noktadaki borçları şu anda daha mı fazladır? Yoksa daha mı azdır? İlk 3 ayda Galatasaray zarar mı etmiştir, kar mı? Eğer bunlar ‘evet’ ise Sayın Dursun Özbek başarılıdır ama değilse başarılı da değildir” ifadelerini kullandı.

“HAMZA HOCA İLE KONUŞMADAN KARAR VERMEM”

Göreve gelmelerini halinde ilk önce teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile hedefleri hakkında konuşacaklarını dile getiren Prof. Dr. Özdoğan, “Eğer genel kurul bizi seçerse ilk işimiz Hamza Hoca ile oturup konuşmak olacak. Niyetimiz devam etmekten yana ama Hamza Hoca ne diyor ben bilmiyorum. Aynı zamanda Hamza Hoca’nın önümüzdeki senelerde de hedefi şampiyonluksa bir problem yok ama hedeflerini, projelerini bilmiyorum. Hamza Hoca ile konuşmadan bu konuya karar vermem” şeklinde konuştu.

“GALATASARAY TV YANLI YAYIN YAPIYOR”

Diğer iki başkan adayı ile birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade eden Özdoğan, “İkisi de çok değerli Galatasaraylı ve sevdaları Galatasaray. Yöntemlerimiz farklı ama ikisinin de Galatasaray’a olan sevdasını, düşkünlüğünü kimse ölçemez. Fakat ben Galatasaray Televizyonu’na çıkmıyorum ve çıkmayacağım. Çünkü Galatasaray TV yanlı yayın yapıyor. Başka TV’ler yanlı yayın yapabilir, buna bir şey söyleyemem ama Galatasaray Televizyonu’na söylerim. Ben Galatasaray’ın genel kurul üyesiyim ve Galatasaray Televizyonu’nun yayın ilkelerini eleştirme hakkına sahibim. Galatasaray Televizyonu’nun sahibi genel kuruldur, yönetim kurulunun televizyonu değildir. Yönetim kurulları gelir, geçer. Yanlı yayın yaptıkları sürece ben bu seçim döneminde Galatasaray Televizyonu’na çıkmayacağım. Oradaki olan insanların hepsi algı operasyonu oluşturmaya çalışıyorlar. Niyetleri Galatasaray’da birlik beraberlik değil, huzuru bozmaya yönelik” dedi.