İdil Biret 75. doğum yılı nedeniyle İstanbul Lütfi Kırdar’da sahne alacak

Borusan Sanat’ın müzik buluşmaları Kasım ve Aralık aylarında da sürecek. 17 Kasım’da ünlü piyano sanatçısı İdil Biret doğumunun 75. yılı nedeniyle İstanbul Lütfi Kırdar Salonu’nda bir konser verecek. Konser öncesinde Marmara Salonu’nda “İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi” adlı belgesel film gösterimi gerçekleşecek. Konserde Borusan İstanbul Filormani Orkestrası’nı Toshiyuki Shimada yönetecek.
İdil Biret konserde şu eserleri seslendirecek:
IVES Yanıtlanmamış Soru HINDEMITH Piyano ve Orkestra için Konçerto (1945) TÜZÜN Esintiler RAHMANINOV Paganini’nin Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler, Op. 43/18
İdil Biret, olağanüstü yeteneğini taçlandıran kariyeri, eşsiz müzikalitesi ve yaşamının izlerinden yorumuna kattığı entelektüel derinlikle klasik müziğin en seçkin sanatçılarından biri olmaya devam ediyor. Dünyada pek az kişiye bahşedilen yeteneği ve seçkin kişiliği ile Biret, müzikle ilgilenen herkes için eşsiz bir ilham kaynağı. Yetmiş beşinci doğum yılını dinleyenleriyle ve BİFO ile kutlayacak olan sanatçı, bu çok özel gecede, son derece çarpıcı bir programda, dünyanın farklı yerlerinde yaşamış olmakla birlikte hepsi 20. yüzyılın müziğine yön vermiş bestecilerin yapıtlarını seslendirecek. Bu konserde orkestrayı yönetecek olan konuk şef Toshiyuki Shimada, New York’ta Carnegie Hall’da verdikleri konserin ardından İdil Biret’le ikinci kez İstanbul’da bir araya gelecek.

ZUILL BAILEY: MASUMİYET ZAMANI
Borusan Sanat müzik buluşmalarında 01 Aralık 2016 Perşembe günü İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’da sanat severler viyolonist Zuill Bailey ile soprano Kate Royal’i dinleme fırsatı bulacak. Konserde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı şef Gürel Aykal yönetecek.
Solistlik, sanat yönetmenliği ve eğitmenliği bir arada başarıyla yürüten çellist Zuill Bailey, bu konserde adı ile en çok anılan yapıtlardan birini, Hemingway Hikâyeleri’ni seslendirecek. Besteleriyle çağdaş repertuvardaki yerini her geçen gün biraz daha özel kılan Michael Daugherty’nin bu müziği, modernizmin geçtiğimiz yüzyılda ve günümüzdeki karşılığını keşfetmeyi çok seven Bailey’e şüphesiz çok yakışıyor. Konserin diğer yıldızı da, Gustav Mahler’in müziğe armağan ettiği ve derin felsefi boyutu her dinleyişte yeniden anlam kazanan 4. Senfoni’sinin son bölümünde sahnede olacak soprano Kate Royal. Mozart’tan Britten’a uzanan repertuvarını Paris, Londra ve New York başta olmak üzere dünyanın en büyük müzik merkezlerinde seslendiren Royal, opera sahneleri kadar konser salonlarının da seçkin solistlerinden biri.

BİFO İLE VİYANA MÜZİĞİ-I
Borusan İstanbul Filarmonu Orkestrası Aralık ayınını ilk konserinde keman sanatçısı Ray Chen’i konuk edecek. Orkestrayı bu konserde şef Sascha Goetzel yönetecek. Konserde şu esesrler seslendirilecek.
MOZART, L. Oyuncak Senfonisi
MOZART 3. Keman Konçertosu, Sol Majör, K 216, “Strazburg” RAVEL Çigan, keman ve orkestra için rapsodi HAYDN Orfeus ve Evridike Uvertürü MOZART 41. Senfoni, Do Majör, K 551, “Jüpiter”
Queen Elisabeth ve Yehudi Menuhin yarışmalarının birincisi Ray Chen, Maxim Vengerov’un sözleri ile “üstün kalitede, yaşam dolu ve akıcı, kelimenin tam anlamıyla üstün bir müzik yorumcusu.” Chen, son yıllarda konserleri ve kayıtlarıyla, hakkında çıkan haberlerdeki ortak görüşe göre bir “keman sihirbazı” olarak anılıyor. 2014’te Mozart’ın tüm keman konçertolarını kaydettiği üçüncü albümü ile büyük beğeni toplayan sanatçı, BİFO ile birlikte Mozart’ın en sevilen keman konçertolarından biri olan “Strazburg”u da yanına alarak dinleyenlerini Viyana sokaklarında bir gezintiye davet ediyor.

BİFO İLE VİYANA MÜZİĞİ-II
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası bu kez şef Sascha Goetzel yönetiminde piyanist Roberto Cominati’yi eşlik edecek. Konserde şu eserler seslendirilecek
BRAHMS 2. Piyano Konçertosu, Si bemol Majör, Op. 83 BRAHMS Macar Dansı, No. 1
BRAHMS Macar Dansı, No. 3 SCHUBERT Rosamunde, sahne müziği, D. 797
BİFO ve seçkin konuk solistleri ile romantik dönem Viyana’sını yaşamak için Brahms ve Schubert’in en sevilen yapıtlarından bir seçkinin sunulacağı bir konser… Brahms’ın başyapıtı 2. Piyano Konçertosu ile başlayacak olan gecenin solisti, Napolili ünlü piyanist Roberto Cominati. İtalyan piyano ekolünde olduğu kadar Fransa’da da çok yakından tanınan büyük usta Aldo Ciccolini’nin en parlak öğrencilerinden biri olan Cominati, Alfredo Casella ve Busoni yarışmalarının birincilik ödüllerine sahip. Her sezon yeni yapıtlar ekleyerek genişlettiği repertuvarıyla Avrupa, Amerika ve Japonya’da Gustav Kuhn, Simon Rattle ve Daniel Harding gibi ünlü şeflerle çalışmış bir virtüöz.