İdrar kaçırmaya boyun eğmeyin

ANKARA – Bazı hastalıklar var ki günlük yaşantımızı büyük oranda etkileyip yaşam kalitemizi düşürüyor. Bu hastalıkların başında da enkotinans ya da bilinen adıyla idrar kaçırma geliyor. Öyle ki, bu hastalıktan mustarip birçok hasta gittikleri yerde ilk önce tuvaletin yerini öğrenmeye çabalıyor. Kısıtlayıcı ve zorlayıcı bir problem olan idrar kaçırma hastalığına dair her şeyi Avrasya Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Arman Çitçi sizler için anlattı.
İdrar kaçırma (enkotinans)  nedir?
İdrar kaçırma (enkotinans), hastalarda istemsizce meydana gelen idrarı tutamama durumuna verilen addır. Her yaşta ortaya çıkmakla birlikte, çoğunlukla çocukluk yaşlarında uykuda ıslatma, ileri yaşlardaki kadınlarda kontrol edilemeyen idrar kaçırmaları ve erkeklerde prostat ameliyatlarından sonra görülmektedir.
Kimlerde ve hangi yaş gruplarında görülür?
Hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın toplumumuz idrar kaçırma problemini genellikle gizlemeye ve meseleyi kendi halletmeye çalışmaktadır. Özellikle çocuklarda gece ıslatmaları, zaman içerisinde geçeceği düşünülen ve tedaviye gerek duyulmayan bir sorun olarak algılanmaktadır.
Kadınlarda doğum sayısıyla doğru orantılı menopoz sürecinde yaşanan hormonal değişimler sonucunda bu hastalık görülebilir. Gülerken, öksürürken, hapşırırken hatta ayağa kalkarken bile istemsizce idrar kaçırma vakaları yaşanmaktadır.  Bu durum kadınlarda yaşa bağlı bir durummuş gibi kabul görmekte ve doğal bir netice olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında nadiren de olsa prostat ameliyatı sonrası erkeklerde de benzer tarzda idrar kaçırma vakaları ortaya çıkmaktadır.
Enkontinans sosyal ve günlük hayatta kabullenilmesi ve alışılması hayli zor ve hayatı belli oranda kısıtlayıcı bir durumdur. Bazen bu sıkıntıdan dolayı içtiği su ve sıvıyı ileri derecede azaltan kişiler vardır. Böyle bir yola başvurmak çözüm değildir aksine dokuları ve böbrekleri susuz bırakmaya sebep olur ve daha büyük sağlık sorunlarına yol açar.