İDSO iki sanatçı ve Devlet Çoksesli Korosu’na eşlik edecek

Doğan BULGUN

KISA adı İDSO olan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, bu kez 10 Mayıs 2019 Cuma akşamı (Yarın) saat 20.00’de Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde Orkestra Şefi Raoul Grüneis yönetiminde solist Cavit Karakoç’a (Fagot) konuk edecek.
Konserin ikinci yarısında orkestra, Devlet Çoksesli Korosu’na ve solist Asude Karayavuz’a (Mezzo Soprano) eşlik edecek. Devlet Çoksesli Korosu’nun şefliğini Burak Onur Erdem yapacak.
Konserde; Carl Maria Von Weber’in “Op.75 Fa Majör Fagot Konçertosu” ve Johann Sebastian Bach’ın “Matheus Passion” eserleri icra edilecek.

Meşk-i Naz Korosu ve ‘Bir Bahar Akşamı’

BAŞKANLIĞINI Ergin Üstündağ’ın yaptığı Artvin Deriner Baraj Köyleri Derneği’nin “Meşk-i Naz Korosu”, “Bir Bahar Akşamı” temalı konserini Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Sunuculuğunu Semra Karatekin’in şefliğini Nazlı Kanaat’ın yaptığı konserin birinci bölümünde Hicazkâr, Kürdilî Hicazkâr, Muhayyer Kürdi ve Nihavend, ikinci bölümde ise Hüzzam ve Hicaz makamlarında ki seçkin eserler seslendirildi.
YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Dernek Başkanı Ergin Üstündağ, yardımcısı İsmail Yazıcı, bestekârlar Osman Babuşcu, Hüseyin Soysal, Yener Topaloğlu, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçısı Hasibe Keklikçi, Koro şefi Mustafa Ortaç ve Türk Musikisi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Gürşen Sevinç, konseri izleyenler arasındaydı.
Osman Babuşcu ve Hüseyin Soysal, eserlerini seslendiren amatör sanatçılara eserin hakkını vererek okudukları için teşekkür etti. Koro mensuplarından Lübnanlı Nur Hacahmet’in Arapça ve Türkçe seslendirdiği eser alkış aldı, son iki eser Mustafa Ortaç, Hasibe Keklikçi, Nazlı Kanaat, Hüseyin Soysal ve Osman Babuşçu’nun eşliğinde söylendi. Konserin son bölümünde Dernek Başkanı Ergin Üstündağ bu kadar kısa sürede konser verebilecek noktaya gelen koro üyeleri ile onları bu düzeye taşıyan şef Nazlı Kanaat’ı tebrik ederek teşekkür etti.