İDSO sezona muhteşem bir konserle veda ediyor

Doğan BULGUN

İDSO DenizBank Konserleri 2018-2019 sezonunun son konseri, 25 Mayıs 2019 Cumartesiakşamı “Yaza Merhaba Konseri” ile saat 20.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve SergiSarayı’nda gerçekleştirilecek. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, “Yaza Merhaba Konseri”nde dünyaca ünlü şef Alexander Rahbari yönetiminde solist Burak Bilgili (Bas Bariton) ve solist Karen Gardeazabal’a (Soprano ) eşlik edecek.
İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil yaptığı açıklamada, “Bu hafta başarılı bir sezonun kapanış konserini gerçekleştireceğiz. Değerli müzikseverlere yeni sezonda buluşmak üzere veda edeceğimiz bu son konserimizin unutulmaz olacağına inanıyoruz. 2019-2020 sezonunda buluşmak üzere sanatsever dostlarımızdan kısa bir süre ayrılacağız ve heyecanla yeni sezonu bekleyeceğiz. 2019 Sonbaharında İDSO dostlarımıza çok sevecekleri özel programlar hazırlıyoruz. Ama önce bugün sizleri salonumuza bekliyoruz” dedi.
PROGRAM:
Leo Delibes “Coppelia Vals”
Leo Delibes “Lakme”
Leo Delibes “Ou va la jeune Hindoue? ”
Georges Bizet “Carmen Escamillio Aria / Votre toast”
Gioachino Rossini “Il Turco In Italia – Bella in İtalia / Fiorella & Selim Düet”
Gaetano Donizetti “L’Elisir D’Amore – Quanto Amore / Adina & Dulcamara Düet”
Camille Saint-Saens “ The Bacchanale”
Maurice Ravel “Bolero”
Tarih: 25 Mayıs 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı / İstanbul.

‘Kanunla Bach da çalınır, Dede Efendi de’

ERİMTAN Müzede Müzik Salı Konserleri 4. Sezonu 28 Mayıs 2019 Salı akşamı, tanınmış kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu’nun “Kanunla Bach da çalınır, Dede Efendi de” başlıklı resitaliyle kapanıyor. Tahir Aydoğdu, bu resitalde kanunun renkli tınısıyla, Bach ve Mozart’ı da kapsayan Batı müziği ve geleneksel müzik örneklerinden özenli bir seçki sunacak.
Tahir Aydoğdu ODTÜ Fizik Bölümü mezunu bir sanatçı. İlk kanun derslerini ünlü kanun sanatçısı olan babası Gültekin Aydoğdu’dan aldı. 1981’den bu yana TRT Ankara Radyosu’nda sanatçı ve yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. Sanatçı kişiliğinin yanısıra eğitimcilik yönü de olan Aydoğdu, 1987- 2001 arasında ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi ve ODTÜ Klâsik Türk Müziği Korosu Şefliği’ni yaptı, birçok konser verdiği gibi bine yakın öğrenci yetiştirdi ve bu çalışmalarından ötürü kendisine “2001 ODTÜ Takdir Ödülü” verildi. Değişik tarihlerde Gazi Üniversitesi GSEF Müzik Eğitimi Bölümü’nde, öğretim görevlisi olarak çalıştı. Hasan Ferit Alnar’ın “Kanun Konçertosu”nu, bestecisinin dışında icra eden ikinci, “Çiftetelli” adlı eserini de seslendiren ilk sanatçı olan Aydoğdu; Modern Folk Üçlüsü, Asia Minör grubu, Udî Cinuçen Tanrıkorur, caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar, ülkemizin seçkin orkestralarıyla ve çeşitli yaylı sazlar beşlileriyle yurt içinde ve yurt dışında birçok konser verdi. Yurt içinde 24 ve 75 ülkede yayınlanan 5 albümü bulunan sanatçı, ABD’den Japonya’ya, Rusya’dan Hollanda’ya 50 ülkede, ülkemizi başarıyla temsil etti.
28 Mayıs 2019 Salı saat 20.30’da Ankara Kale Meydanı’ndaki Erimtan Müzesi’nde verilecek konserin biletleri Müze Gişesi ve Biletix’ten alınabiliyor: http://www.biletix.com/mekan/MB/ANKARA/tr
Müze gişesi Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 arasında açık bulunuyor. Müze Gişesi’nden her konser için 10 ve üzeri sayıda bilet alanlara % 15 indirim yapılıyor.

KİLYAD Türk Halk Müziği Korosu “Bahar konseri”

KISA adı KİYLYAD olan Kilis Yardımlaşma Derneği’nin Türk Halk Müziği Korosu “Bahar” konserini Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleştirdi.
Sunuculuğunu Ülgen Erden Özalp’in, şefliğini Alper Aslaner’in yaptığı konserin birinci bölümde Kilis yöresi de dahil, yurdumuzun çeşitli bölgerinden seçilen türkülerimiz seslendirildi. Konserin ikinci bölümünde ise türkülerimizin yanı sıra Türk sanat müziği eserlerine de yer verildi. KİLYAD Başkanı M. Yahya Efe emeği geçenlere teşekkür etti ve kendilerine ödüller verdi. Şanlıurfa yöresinden seslendirdiği bir türkü ile konsere renk kattı.

33.Uluslararası İzmir Festivali, Gülsin Onay konseri ile açılıyor

33.Uluslararası İzmir Festivali “Gülsin Onay ile Chopin Akşamı” konseriyle başlıyor. Gülsin Onay’ın 25 Mayıs 2019 Cumartesi gecesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi,saat 21.00’de vereceği resital ile açılacak.
Polonya Cumhuriyeti’nin “En İyi Chopin Yorumcusu” madalyasının sahibi ve Chopin ileilgili duygularını; “O doğuştan ruh ikizim. Ben elimi sürmeden piyanoyu kucaklayan kalbime ses veren besteci. Issız adaya götüreceğim eserlerin yaratıcısı… En kötü piyanoda bile parmaklarıma şarkı söyletebilecek güce sahip. Beni sevindiren, ağlatan melodileri ile haberi yokken hissettirdikleri. Chopin asırlar boyu devam edecek evrene ölümsüz duygular yaşatmaya müziğiyle. Chopin ile nikâhımızı Polonya Devlet Nişanı aldığım gün resmileştirmiştik, onun eserlerini her çalışımda piyanistliğime şükrediyorum.” sözleriyle dile getiren Onay, “Gülsin Onay ile Bir Chopin Akşamı” konseri için özel bir seçki hazırladı.
Gülsin Onay’ın seslendireceği, tamamı Chopin’in eserlerinden oluşan resital programı şöyle:
Scherzo si minör op. 20…
Mazurka la minör Op.17 no.4…
Ballad no.2 fa majör, op.38…
Noktürn mi bemol majör, op.9 no.2…
Ballad no.3 la bemol majör op.47
Hérold ve Halévy’nin ‘Ludovic’ teması üzerine parlak çeşitlemeler, si bemol majör op.12…
Sonat si minör, op.58