İhsan amca videosunu çeken gence ibretlik ceza

ANKARA (ANKA) –  Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Hastaneye gitmek için dışarıya çıkan “İhsan Amca” videonu kaydedip sosyal medyada paylaşan gencin “15 gün dışarıya çıkmamasına” ve haftada iki gün huzurevini ziyaret etmesine karar verdi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kararı sosyal medyadan duyurdu.
Ankara’da “sokağa çıkma yasağı” olmasına karşın hastaneye gitmek için evden çıkan “İhsan Amca” videosunu çekerek sosyal medyada paylaşan gence mahkeme ibretlik bir ceza verdi. Hiçbir görevi olmamasına karşın, sokakta karşılaştığı yaşlıyı, kendisine polis süsü verip “evine dönmesi için uyaran” ve videosunu çekerek sosyal medyada paylaşan polis tarafından M.T.E yakalanarak mahkemeye çıkarıldı.
Ankara 1. Sulh Hakimliği, M.T.E. hakkında 15 gün süreyle evini terk etmemesine, bu sürenin tamamlanmasının ardından da haftada iki gün en yakın huzurevini ziyarete gitmesine karar verdi. Mahkeme bu kararı, “Kamu görevinin usulsüz üstlenilmesi” suçundan verdi.
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Gül, “Adalet sistemimiz, evde kalmanın yalnız İhsan Amca’ya mahsus olmadığını anlaması için şüpheliye 15 gün konutundan çıkmamasına ve salgın riskinden sonra da büyüklerimizin kıymetini anlaması için huzurevi ziyareti yapmasına karar verdi” dedi.