İki piyanist: Gülsin Onay konseri Ankara’da, Giovanni Mazzarino konser filmi İstanbul’da

Atila GÜVENÇ

Ortak yanları olan iki müzik insanı; biri Türk Gülsin Onay, diğeri İtalyan Giovanni Mazzarino, ikisi de piyanonun önemli ismi. Her iki sanatçı da farklı şekilde müzikseverlerle olacak bu hafta.
Devlet sanatçımız olan Gülsin Onay, bu yılın ilk yarısı konserlerine Ankara’da şef Rengin Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası ile 14-15 Şubat 2019 günü vereceği iki ayrı konser ile başlayacak. Dünya Kadınlar Günü nedeniyle de Ankara’da 8 Mart 2019 günü de dahil olmak üzere farklı tarihlerde Nisan’a  dek bir çok kez müzikseverlerle buluşacak.
Besteci olarak uzun zamandır devam ettiği kariyerinde caz piyanisti olarak yol alan İtalyan çağdaş caz dünyasının en sevilen isimlerinden Giovanni Mazzarino’nun  30 yıllık müzik yaşamını kutlama amacıyla yapılmış bir konser filmi; Pianiparalleli /  Planlar adlı filmini İstanbul’da seyretme şansını yaşayacağız.
Unutulmayacak müzik anları için şimdi Ankara’da Gülsin Onay ve İstanbul’da Giovanni Mazzarino’ya kulak verelim.
Gülsin Onay, Ankara’da 
Bir kaç ay önce, Cambridge’de başlayan ve Almanya’nın 6 kentinde devam ederek tamamladığı turnesinin ardından Ankara başta olmak üzere önümüzdeki yakın günlerde yeni konserlerden seslenecek olan Gülsin Onay, ilk olarak Ankara’da 14-15 Şubat 2019 günlerinde şef Rengin Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni orkestrası ile Edvard Grieg’in Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Onay Konserlerine şubat ayından Nisan ayına kadar Ankara, İstanbul ,İzmir, Antalya, Adıyaman olarak devam edecek.
Gülsin Onay; Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ankara’da 8 Mart 2019 günü Gazi Oda Orkestrası Şef: Turan Manafzade yönetiminde  Frederic Chopin: Piyano Konçertosu, no.2’yi icra edecek. Ankara’da 3 Nisan 2019 günü  Bilkent Senfoni Orkestrası Şef: Gürer Aykal yönetiminde besteci  S.Rachmaninoff’un Piyano Konçertosu, no.2, do minör, op.18 ile dinleyici karşında olacak. Başkent Ankara’da proğramını ise 13 Nisan 2019  günü Erimtan Müzesindeki Resitali ile sonlandıracak.
Yurt dışında gerçekleştirdiği 7 şehirde, 9 konserlik turnesini Türk-Alman dostluğunu perçinleyen müzikal ziyafet olarak değerlendirilen Gülsin Onay turne sonrası çok mutlu olduğunu belirtiyor. Onay verdiği konserleri ile ilgili olarak «20 Ocak’ta Cambridge’de başlayan turnem, 04 Şubat’ta Berlin’de verdiğim konserle sona erdi. Başından sonuna çok keyifli, müziğin harika mekanlarda sıcacık dinleyicilerle buluştuğu bir turne oldu. Bu turnenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve her durakta beni dinmeyen alkışlarla ödüllendiren dinleyicilere çok teşekkür ediyorum.. Şimdi biraz dinlenip, gelecek haftaki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserimize hazırlanacağım..”şeklinde duygularını dile getiriyor.
Gülsin Onay’ın konser güncesi bakıldığında; 6 Mart 2019 İSTANBUL, Resital,  Albert Long Halli, Boğaziçi Üniversitesi. 24 Şubat 2019 İSTANBUL, Resital, Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi. 25 Şubat 2019 İSTANBUL Jüri Üyesi, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, Ulusal Beste Yarışması. 8 Mart 2019 ANKARA Frederic Chopin: Piyano Konçertosu, no.2, “Dünya Kadınlar Günü” Gazi Oda Orkestrası Şef: Turan Manafzade. 9 Mart 2019 İZMİR Masterclas, ADS Piyano Atölyesi. 13 Mart 2019 İSTANBUL Resital, Özel Sezin Okulları, Çekmeköy. 15 Mart 2019 İSTANBUL Masterclas, Bilim ve Sanat Köşkü. 18 Mart 2019 ADIYAMAN W.A.Mozart: Piyano Konçertosu, no.12, la majör, KV 414. Adıyaman Filarmoni Orkestrası Şef: Özgür Oğuz. 22 Mart 2019 ANTALYA Resital, Muratpaşa Kültür Merkezi. 3 Nisan 2019 ANKARA S.Rachmaninoff: Piyano Konçertosu, no.2, do minör, op.18, Bilkent Senfoni Orkestrası Şef: Gürer Aykal. 4 – 5 Nisan 2019 ANKARA Masterclass, Bilkent Üniversitesi. 8 Nisan 2019 İZMİR Resital, Hikmet Şimşek Kültür Merkezi olarak yoğun günler görülüyor.
 Mazzarino için; Paralel Planlar, farklı bir konser filmi
Paralel Planlar özgün adı Pianiparalleli, yönetmeni G. Di Capua olan 136 dakikalık bir konser filmi, İtalyan Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Paralel Planlar bir Caz dörtlüsü olan Orchestra D’Archi’nin özgün kompozisyonlarından oluşan bir Suit olmasının yanısıra İtalyan çağdaş caz dünyasının en sevilen isimlerinden birinin 30 yıllık meslek yaşamını kutlama amacıyla yapılmış bir konser filmi özelliğini taşıyor.
Giovanni Mazzarino (piyano), Steve Swallow ( bas gitar), Adam Nussbaum (bateri), Fabrizio Bosso (tromba ve flikonrna). Paolo Silvestri idaresinde Accademia d’Archi Arrigoni Orkestrası, piyano tapınağı olan Fazioli Concerto Hall di Sacile (PN) de Fazioli Konser salonunda canlı olarak gerçekleşen, özel bir yapımla Giovanni Mazzarino kutlaması adına önemlik bir etkinlikten bir plak kaydı.
Giovanni Mazzarino besteci olarak uzun zamandır devam ettiği kariyerinde kendisine katılanlar arasından seçilen olağanüstü yol arkadaşlarını bir araya getiriyor; Amerikalı büyük kontrabasçı Steve Swallow, baterist Adam Nussbaum, çok ödüllü Torinolu tompet ustası Fabrizio Bosso. Paolo Silvestri idaresindeki, Accademia D’Archi Arrigoni Orkestrası Mazzarino’nun ısrarla istediği Suit aranjmanını sunuyor.Titiz çalışmalarıyla bilinen yönetmen olan Gianni di Capua’nın olağanüstü görüntüleriyle müzisyenlerin tutkusunu ve hassasiyetini anlatıyor Pararel Planlar adlı film.
Konser filmi için verilen bilgiler ise
“ Giovanni Mazzarino için caz büyük bir bütünleşme anıdır ve bütünleşmenin olduğu yerde karşılıklı olarak söyleşme ve kendini anlatma olasılığı vardır. Bu şekilde müzisyen, kendi müziği ve yorumu için bir araya getirdiği arkadaşlarıyla samimi bir diyaloğa girer. Tartışmalar, dostluk, korku, eşsiz ve olağanüstü bir anın bilincinde, notaların canlı seslere dönüşümü, kapalı kapılar ardında kameranın kaydettiği son kareye kadar, Fazioli Konser Salonu’nun yaratıcı ve yoğun karanlığında üç kamera tarafından kaydedildi.” şeklinde. Filmi ücretsiz olarak 15.Şubat 2019 cuma saat: 19:00’da İtalyan Kültür Merkezi salonu; Meşrutiyet Caddesi no: 75 Tepebaşı, Beyoğlu İstanbul adresinde  seyretmek mümkün.