İki şehrin korosu Başkentte buluştu

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ve Bursa Dünya Müzikleri Derneği, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ortaklaşa “Dostluk Konseri” düzenledi

NAZ AKMAN – Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Dostluğun Sesi Grubu, Bursa Dünya Müzikleri Derneği Yetişkinler Korosu’yla birlikte Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sahne aldı. İki farklı şehrin iki farklı müzik grubunun ortaklaşa düzenlediği konserde, yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve dostluk için şarkılar söylendi. Her iki müzik grubunun ortak amaçlar doğrultusunda düzenlediği konserin ikincisi ise 9 Nisan Salı günü Bursa’da müzikseverlerle buluşacak.
Şef Zuhal Kaynar yönetimindeki Dostluğun Sesi Grubu, 2016 yılından bu yana müzik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çok sesli müziğe gönül veren, farklı mesleklerden 23 kadının bir araya gelerek oluşturduğu grup,sosyal ve kültürel içerikli birçok etkinliğe konserleriyle katkıda bulundu. Dostluğun Sesi Grubu bugüne kadar Türk- Amerikan Derneği, Türk-Çin Kadın Dernekleri, Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği, Dil Derneği gibi pek çok dernek yararına sahne aldı.
Müzik aracılığıyla dostluk kurma
Koronun şefiZuhal Kaynar konsere ilişkin, “Bursa Dünya Müzikleri Derneği Yetişkinler Korosu’yla geçtiğimiz yaz tanıştık ve buraya davet ettik. Hem onların sesini buradan duyurmak hem de Bursa’da kendimizi tanıtmak istedik. Çünkü her iki koronun kuruluşhikayesi aynı. Amacımız çok sesli müziği yaymak, müzik aracılığıyla dostluk kurmak ve yaptığımız müzikle insanlara ulaşabilmek. Konuğumuz olanBursa Dünya Müzikleri Derneği Yetişkinler Korosu’yla birlikte Orhan Veli Kanık’ın Hicret şirini ve Isparta türküsü olan BadılcanıDoğradım’ı söyledik. Repertuvarımızda başka ülkelerin kadınlarına dair şarkılar söyledik” dedi.
Gül, “iki koronun aynı sahneyi paylaşması etkileşim açısından çok önemliydi”
Şef Gülnihal Gül, Bursa Dünya Müzikleri Derneği Yetişkinler Korosu’nun 20 ve 83 yaş aralığında farklı meslek gruplarından olan toplam 70 üyesinin bulunduğunu söyledi. Gül, “Dostluk Konseri”nde korodan 45 kişinin sahne aldığını söyleyerek, “Ankara ve Bursa’dan iki koronun aynı sahneyi paylaşması etkileşim açısından çok önemliydi. Bizim koromuz ile benzer şekilde kurulan ‘Dostluğun Sesi Grubu’ ile daha samimi ilişkiler geliştirdik. Bu dostluk 9 Nisan’da Bursa’da birlikte vereceğimiz konser ile devam edecek. Amatör ve çok sesli bir koroyuz, uluslararası çapta müzik yapıyoruz, koromuzda hem erkek hem de kadın üyelerimiz var. Konseri dinlemeye gelen çok kalabalık bir kitle vardı. Dinleyicilerin mutluluğunu görmek bizimde işimizin kıymetini anlamamıza oldukça katkı sağladı” dedi.