İldem: Türkiye, NATO açısından son derece önemli bir müttefik

İZMİR – NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Tacan İldem, Türkiye’nin NATO’ya önemli katkılarının olduğunu belirterek, “NATO faaliyetleri açısından Türkiye’nin son derece önemli ve değerli bir müttefik olduğunu herkes kabul ediyor.” dedi.
İldem, İletişim Başkanlığının koordinasyonundaki “WeAreNATO” kampanyası için geldiği İzmir’de, açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin NATO içindeki önemi ve ağırlığına değinen İldem, pakta ilişkin destek seviyesinin yüksek olduğunu ve bunun Türkiye açısından da geçerli bir husus olduğuna dikkati çekti.
“Türk kamuoyunda NATO üyeliğimize NATO’da kalmamız gerektiğine inananların sayısının görece olarak yüksek olduğunu görüyoruz.” diyen Tacan İldem, özellikle genç kuşak, kadınlar ve öğrenim seviyesi fazla yüksek olmayan kesimlerde NATO bilgisinin az olduğuna tanıklık ettiklerini söyledi.
Türkiye’nin NATO üyeliğinin 68 yıldır her iki tarafın yararına işleyecek şekilde devam ettiğini vurgulayan İldem, “Türkiye’nin güvenlik, savunma politikasının ana eksenini aslında NATO üyeliği teşkil ediyor ve üye olduğu 1952 yılından bu yana Türkiye, NATO’nun sınırlarını korumanın yanı sıra NATO’nun kuruluş belgesi niteliğindeki Washington Antlaşması’nda yer alan ilkeleri ve demokratik ülkeleri savundukları ortak değerleri de korumaya gayret ediyor.” diye konuştu.
Türkiye’nin NATO’ya önemli katkılar sunduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, şunları kaydetti:”Türkiye’nin NATO’ya önemli katkıları var, her şeyden önce Amerika Birleşik Devletlerinden sonra NATO’nun ikinci büyük silahlı kuvvetlerine sahip olduğunu hatırlamamız lazım. Öte yandan İzmir’de NATO Kara Komutanlığına Türkiye ev sahipliği yapıyor. NATO’nun daimi deniz gücüne katkılarda bulunuyor. NATO’nun önemli operasyon ve misyonlarına ki bu Kosova, Afganistan ve Irak’ta halen devam etmekte, önemli katkılarda bulunuyor. Keza Malatya’nın Kürecik bölgesinde NATO’nun balistik füze savunma mimarisinin parçası olan bir radarına ev sahipliği yapıyor ve bütün NATO’nun ortak tatbik tatbikatlarını eğitim faaliyetlerine de katkıda bulunuyor. Dolayısıyla NATO faaliyetleri açısından Türkiye’nin son derece önemli ve değerli bir müttefik olduğunu herkes kabul ediyor.”
“Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini anlıyorlar”
NATO’nun da Türkiye’nin güvenlik ve savunmasına önemli katkılar sunduğuna işaret eden İldem, şöyle devam etti: “Son yıllarda güvenlik ortamının giderek karmaşık hale geldiğini görüyoruz. Terör saldırılarının pek çok yerde baş gösterdiğini, özellikle Türkiye’nin sınırdaş olduğu coğrafyadaki istikrarsızlığın başta terörizm olmak üzere önemli güvenlik sınamalarını beraberinde getirdiğini görüyoruz. NATO’nun terörle mücadelede uluslararası camianın faaliyetlerine katkısını artırma yönünde adımlar attığını da görmekteyiz. Türkiye terörle mücadelede önemi ve ağırlığı büyük olan, katkıları vazgeçilmez nitelikte olan bir müttefik ülke. Ne yazık ki terörden en fazla çekmiş bu mücadelede çok kurban vermiş bir ülke. Bu da ittifak genelinde görülüyor. Türkiye’nin bu mücadelesi için müttefik ülkeler ve NATO dayanışma gösteriyorlar. Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini de anlıyorlar ve idraki içindeler.” NATO müttefikliğinin beraberinde getirdiği bazı avantajların da görülmesi gerektiğini vurgulayan İldem, “Şöyle ki NATO’nun temelini oluşturan Washington Antlaşmasının 5. maddesi ortak savunma yükümlülüğünü ortaya koyuyor. Yani ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ anlayışı bu ortak savunma çabalarına yönlendiriyor. Bir müttefik ülkeye vaki olabilecek saldırının tüm ittifaka yapılmış saldırı olarak kabul edileceği kabul görüyor, bu antlaşmanın bir hükmü. Bu ise NATO’nun değeri ölçülemeyecek caydırıcılık katma değerini beraberinde getiriyor.”