İLEF İletişim Birimi Kariyer Gemisi seferleri devam ediyor

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) İletişim Birimi tarafından düzenlenen Kariyer Gemisi etkinlikleri kapsamında Dijital İletişim Uzmanı Güney Kaplan ile Ankara HiltonSA İnsan Kaynakları Müdürü Ayşegül Göçer Akyüz ağırlandı. Kaplan ve Akyüz, İLEF yıllarındaki anılarını ve iş hayatındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ İLEF İletişim Birimi tarafından düzenlenen “Kariyer Gemisi” etkinliklerinin Kasım ayı programı Dijital İletişim Uzmanı Güney Kaplan Ankara HiltonSA İnsan Kaynakları Müdürü Ayşegül Göçer Akyüz’ün katılımlarıyla gerçekleşti.
Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden 2012 yılında mezun olan Kaplan, İLEF’teki öğrencilik yılları anıları ile sektördeki deneyimlerini öğrencilerle konuştu. ATK dersliğinde gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğünü İLEF İletişim Birimi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Hatice Kurt üstlenirken açılış konuşmasını İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun yaptı. Altun, Kaplan’ın Reklam Atölyesi’nde çalıştığı yıllarını hatırlatarak, bu etkinliklerle genç mezunlar ve kendi kuşaklarına yakın öğrenciler arasındaki kurulacak iletişimin önemini vurguladı.
Kaplan: “İLEF atölyeleri sektörle bağlantı kurmak açısından çok önemli”
Kaplan sözlerine “Sektörle ilişkim öğrencilik yıllarımda başladı. Üniversite yıllarındaki deneyimlerimle birlikte 8 yıldır alanda çalışıyorum” diyerek başladı. Güzel Sanatlar Lisesi’nde okurken müzik öğretmeni olmak istemediğine karar verdiğini ve TRT çalışanı bir aile dostlarının etkisiyle İLEF’te Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdiğini söyleyen Kaplan, üniversite hayatı boyunca İLEF atölyelerinde çalıştığını aktardı. Reklam atölyesinde bulunduğu sürenin sektörü deneyimlemek anlamında kendine çok şey kattığını belirten Kaplan, “Atölyede birçok kampanya hazırlanıyor, dışarıdan gelen çok sayıda işler yapılıyor. Bunlar port folyo için çok etkili oluyor. Üniversite yıllarında atölye çalışmalarımda kurduğum ilişkiler sektör bağlantılarında ve fırsatlarda yararlı oldu” diye konuştu. Kaplan devamla “Sizlere önerim üniversite yıllarını iyi değerlendirin. Erasmus ve Work&Travel gibi çeşitli programlara katılmak sektörde avantaja dönüşebilir” dedi.
Mezuniyetin ardından İstanbul’a giden Kaplan, yeni bir mezunun çalışmak için, küçük ajanslarda kısa stajyerlik ya da büyük ajanslarda uzun süreli stajyerlik olarak iki seçeneğinin olduğunu belirtti. Kaplan “Kariyerim için değil, iyi vakit geçirmek için çalışıyorum. Dijital mecralarda çalışırken mecranın dinamiğine hakim olmak başarıya ulaşmak için çok etkili” açıklamasında bulundu.
2000 yılında İLEF Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun olan Göçer-Akyüz, alandaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. ATK dersliğinde düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü İletişim Birimi Sorumlu Öğretim Görevlisi Hatice Kurt üstlenirken açılış konuşmasını Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Keskin yaptı. Keskin, “Kariyer Gemisi etkinliklerinin istikrarlı bir şekilde sürdüren Hatice Kurt’a teşekkür ediyorum” dedi.
“İLEF beni çok değiştirdi”
Akyüz, öğrencilik yıllarında ATK sıralarında oturduğu günleri hatırladığını söyleyerek, emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Bayram Kaya’nın mezuniyet yaklaşırken “Cennetten kovulmanıza bir yıl kaldı” dediğini, şimdi düşündüğünde ise haklı olduğunu belirtti. “İLEF beni çok değiştirdi” diyen Akyüz, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne 1996 yılında isteyerek girdiğini ve üniversite hayatı boyunca da severek okuduğunu belirtti. Göçer- Akyüz, “İLEF’te öğrenci olduğum yıllarda TRT ile YKM’de yaptığım stajlar hayatı anlamaya dair katkı sağladı. Elde ettiğim tüm tecrübeler de YKM’de işe girmende etkili oldu” diye konuştu.
Akyüz, her zaman bir un fabrikasında çalışmak istediğini belirterek “Un fabrikası olmasa da tıbbi ürünler üreten bir firmanın fabrikasında çalıştım. Fabrikadaki ‘insanı’ tecrübe etmenizi isterim” dedi. Bu süreçte bir “İnsan Kaynakları Elemanı” olarak değil de, başındaki insan olarak çalışmak istediğini vurgulayan Akyüz, düzeltmek istediği şeyler olduğunu belirtti.
Akyüz: “Yapı, karakter, ilgi alanınıza uygun işlerde çalışın, sevdiğiniz işi yapın”
HiltonSA’ya giden süreçte sektördeki diğer deneyimlerinden de bahseden Göçer-Akyüz, Hilton için “Bir gün burada çalışmak istiyorum” dediğini belirtti. 2014 yılında Hilton’a başvurarak istediği işe kabul edildiğini söyleyen Akyüz, İnsan Kaynakları olarak tamamen iletişime dayalı bir iş yaptıklarını, bu anlamda aldıkları eğitimden uzak bir pozisyon olmadığını ifade etti. Akyüz, öğrencilere deneyimleri aktardıktan sonra “Yapı, karakter, ilgi alanınıza uygun işlerde çalışmanızı isterim. Sevdiğiniz işi yapın” dedi.
Kariyer Gemisi etkinliklerinin üçüncü ve dördüncüsü, katılımcı öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından Kaplan ve Akyüz’e Prof. Dr. Fatih Keskin tarafından teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.