İLEF Kariyer Gemisi yol almaya devam ediyor

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesindeki İletişim Birimi tarafından düzenlenen “Kariyer Gemisi” başlığı altında etkinliklerde, Şölen Yücel ve Didem Mollaoğlu’nu ağırlandı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ev sahipliğindeki “Kariyer Gemisi” etkinliklerine, reklamcıdan gezgine dönüşen Şölen Yücel ile kurumsal iletişimciden gezgine dönüşen Didem Mollaoğlu konuk oldu.
Mart ayında ilk önce İLEF Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Didem Mollaoğlu, Ahmet Taner Kışlalı dersliğinde ve moderatörlüğünü İLEF İletişim Birimi Koordinatörü öğretim görevlisi Hatice Kurt üstlendiği etkinliğe konuk oldu. İLEF Dekan Yardımcılarından Prof. Dr. Fatih Keskin açılış konuşmasında, düzenlenen buluşmanın şimdiye kadar yapılan kariyer gemilerinin en yoğun katılımlısı olduğunu dile getirdi.
Mollaoğlu: “Dünyayı keşfedin”
Mollaoğlu, “Yol Dersleri” başlıklı sunumunun ilk bölümünde, kariyerine kurumsal iletişimci olarak başlayıp ve gezgin olarak devam ettiğini söyleyerek, “Kariyer gemisine kaptan olarak geldim fakat bugün kariyer gemisi nasıl batırılır onu anlatacağım” dedi. Tanınmış bir şirkette iyi bir kariyerde çalışırken hayalini kurduğu dünya seyahatini gerçekleştirmeye karar verdiğini belirten Mollaoğlu, işten aldığı tazminatla Asya seferine başladığını anlattı. Mollaoğlu, “Hayalini kurduğun şeyi yapmak çok zormuş. İlk başta çok korktum. Elimde tek yön biletim, belli olmayan bir rotam vardı. İlk defa kendimi boşluğa bıraktım” diye konuştu. Seyahati boyuncu yaşadığı deneyimlerin kişiliğinde olumlu değişimlere yol açtığını vurgulayan Mollaoğlu, İLEF’lilere dünyayı keşfetmeyi önerdi.
Yücel: “Reklamcıdan sırt çantalıya dönüştüm”
İLEF Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 2004 yılında mezun olan Şölen Yücel, “Kariyer Gemisi yüzer mi batar mı? Batarsa ne olur” başlıklı sunumunda, reklamcılık kariyerine ara vererek dünya turuna çıkmaya karar verme sürecini anlattı. Yeni kararlar alırken yasadığı süreçleri ve deneyimleri İLEF’lilerle paylaşan Yücel, bu sürecin hayallerinin değişimiyle alakalı olduğunu bildirdi. Uluslararası işlere imza atmanın en büyük hayali olduğunu vurgulayan Yücel, “Bunu gerçekleştirdikten sonra hayalim seyahat etmeye döndü. Böylece reklamcıdan ‘sırt çantalıya’ dönüştüm” dedi.
Yazarlık, reklamcılık, çevirmenlik gibi pek çok mesleği yapmaya devam eden Yücel, günümüzdeki yaşam süresinin tek bir kariyer için çok uzun olduğunu dile getirdi. Yücel sunumuna son verirken, gülümsemenin ortak bir dil olduğunu hatırlatarak “Gülümsediğiniz zaman kalbin kapıları açılıyor. İçten bir gülümseme her dilde aynı anlama gelir. İngilizce bilmeyen birçok insanla bu yöntemle anlaştım” açıklamasında bulundu.
Mollaoğlu ve Yücel’in konuk olduğu 8. Kariyer Gemisi Seferleri, Dekan Yardımcılarından Prof. Dr. Fatih Keskin’in plaket takdimleriyle sona erdi.