İLEF’te “Kariyer Gemisi” seferleri devam ediyor

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesindeki İletişim Birimi tarafından düzenlenen “Kariyer Gemisi” başlığı altında etkinliklerde, oyuncu ve sunucu Mert Talat Dilekçioğlu ile Türk Kızılayı İletişim Takımı Lideri Erdem Çöplen’i ağırlandı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ev sahipliğindeki “Kariyer Gemisi” etkinliklerinde, Aralık seslendirmen, sunucu ve oyuncu Mert Talat Dilekçioğlu ile Türk Kızılayı İletişim Takım Lideri Erdem Çöplen, öğrencilik anılarını ve iş hayatındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.
Aralık ayında ilk önce İLEF Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden 2010 yılında mezun Dilekçioğlu, Ahmet Taner Kışlalı dersliğinde ve moderatörlüğünü İLEF İletişim Birimi Koordinatörü öğretim görevlisi Hatice Kurt üstlendiği etkinliğe konuk oldu. İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, açılış konuşmasında, Dilekçioğlu’nun okul yıllarında çalıştığı atölyelerdeki yıllarını hatırlatarak, bu etkinliklerle genç mezunlar ve kendi kuşaklarına yakın öğrenciler arasındaki kurulacak iletişimin önemini vurguladı. Altun, “İletişim alanında fakültelerden pek çok kişi çıkar, ancak arada bir iletişimci çıkar derler. Bu alanda bir şeyler oluyor ama sadece isterseniz oluyor. Bunu göstermek için daha genç mezunlarımızla öğrencileri buluşturmak istiyoruz” dedi.
Dilekçioğlu ise, sözlerine farklı çalışma alanlarında yer almasının kendisine çok şey kattığını ifade ederek başlayarak, İLEF’teki derslerin kendisine iş hayatında oldukça yardımcı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bülent Çaplı tarafından verilen “İletişim ve Etik” dersinin kendisi için önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Dilekçioğlu, “Nereden beslenirseniz, bunu malzeme olarak kullanırsınız” diye konuştu. Mesleki kariyerinde kazandığı 13 ödülden bahseden Dilekçioğlu, İLEF’teki hocaların ve atölyelerin kendisine katkısının oldukça önemli olduğunu söyledi. Konuşması boyunca kariyer konusunda kişisel atmosfer yaratmanın önemine değinen Dilekcioğlu, “Yaptığınız işe inanmanız çok önemli. Tabi öncelikle kendinize inanmanız gerekiyor” dedi. Dilekçioğlu, “Hazır mısınız İletişim Birimi kabilesi? Anlamayı, hissetmeyi ve doyumsamayı öğreneceğiz” diyerek etkinliğe katılan öğrencilerle çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirdi.
Çöplen: “İLEF mutluluktur”
İLEF Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Çöplen de, alandaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Çöplen, öğrencilik yıllarında İLEF sıralarında oturduğu günleri hatırladığını söyleyerek, “Mutluluk İLEF’te olmaktır! Çok özlemişim” dedi.
Mezunları öğrencilerle buluşturan “Kariyer Gemisi” etkinliklerinin okuldaki kazanımları alana taşımada oldukça önemli olduğunu vurgulayan Çöplen, öğrencilere 10 yıldır çalıştığı Türk Kızılayı’nda yaşadığı tecrübeleri anlattı. Çöplen, hazırladığı sunumda genç iletişimcilere sosyal fayda iletişimi ve sivil toplumda kariyer fırsatlarıyla ilgili bilgiler verdi.
İletişim Birimi: “İletişim ekolü sloganımıza birer çentik daha attık”
Kariyer Gemisi etkinliklerinin Aralık ayı programları, soru-cevap bölümüyle sonlandırıldı. Etkinlikler sonunda, Dilekçioğlu ve Çöplen’e İLEF dekan yardımcıları Prof. Dr. Fatih Keskin ile Doç Dr. Aslı Yağmurlu Dara tarafından teşekkür belgeleri verildi. İletişim Birimi Koordinatörü Kurt, yaptığı açıklamada, “Aralık ayı etkinliklerimizin bitmesiyle ‘iletişim ekolleri’ buluşmalarına bir çentik daha attık” açıklamasında bulundu.