İlgezdi: Öğretmenlerin yeri ellerinden alındı, vakfa devredildi

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi  53 yıldır kamu yararına çalışan Türkiye Emekli Öğretmenler Derneğinin kullandığı arazinin Sultan Selim Hanı Kadim Vakfı’na devredildiğini açıklayarak, “Öğretmenlerimizin ihtiyaçları için kullanılan yer neden ellerinden alınıyor?” diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye Emekli Öğretmenler Derneğine 53 yıl önce tahsis edilen arazinin ellerinden alınarak Sultan Selim Hanı Kadim Vakfı’na devredilmesini Meclis gündemine taşıdı.
CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, söz konusu köşk ve arazinin Fatma Şadiye Toptani tarafından başka bir şahıstan 1863 yılında satın alındığını ifade ederek, “Köşk ve araziyi Fatma Şadiye Toptani 1952 yılında İstanbul vilayeti birleşik idaresine İstanbul muallimler yurdu olmak kayıt ve şartı ile devretmiştir” dedi. İlgezdi, şartlı bağışlanan arazi ve köşk 1952 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işletildiğinin altını çizerek, “1967 yılından beri İstanbul İl Özel İdare Müdürlüğü ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan protokolle bu köşk ve arazinin işletmesi Kamu Yararına Çalışır Türkiye Emekli Öğretmenler Derneğine bırakılmıştı” diye konuştu.
Bu alan öğretmenlere hizmet etmeye devam etmeli!
CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi arazinin tapusunun vakfa geçmesi sonrasında da bu arazi ve köşkün öğretmenler için kullanılmaya devam etmesi gerektiğini açıklayarak, “1952’den beri öğretmenlerimize gerek öğretmen evi olarak, gerek dinlenme alanı olarak hizmet veren yer kime devredilirse devredilsin, mevcut protokole göre kamu yararına çalışan Türkiye Emekli Öğretmenler Derneğinde kalmalı. Öğretmenlerimize hizmet edilmesi engellenmemeli” diye konuştu.