İlham Gencer’e “Yaşam boyu başarı onur ödülü”

EMİN FINDIKOĞLU + 12, SUDA CAZ KONSERİ’NDE SAHNE ALDI
İlham Gencer’e yaşam boyu onur ödülü verildi. Emin Fındıkoğlu + 12, “big band” konseri öncesinde Türkiye’de caz müziğine kattığı değerler nedeniyle emektar caz sanatçısı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verildi.
Emin Fındıkoğlu + 12 big band orkestrası, 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin konuğu oldu. Suda Caz Konserleri kapsamında sahne alan Emin Fındıkoğlu+12, Gümüşlük’te gün batımında müzik tutkunlarına muhteşem bir caz ziyafeti verdi.
Emin Fındıkoğlu’nun yeni projesi Emin Fındıkoğlu + 12, Suda Caz sahnesinde standart caz klasiklerinin yanı sıra Fındıkoğlu’nun yeni bestelerinden oluşan bir seçkiyi de seslendirdi.
“Pocket size big band” olarak adlandırılan ve 14 müzisyenden oluşan topluluk, Gümüşlük sahilindeki konserde ülkemizin trompette en önde gelen isimlerinden Şenova Ülker, Tolga Bilgin ve Barış Doğukan Yazıcı, trombonlarda Işık Üstündağ, Ebru Kennington ve Didem Yılmaz, saksafonlarda Duru Tuna, Sonay Yılmaz, Barış Ertürk ve Tamer Temel, kontrbasda Derya Davulcu, davulda Ekin Cengizkan ve vokal’de 6 yıldır orkestranın piyanist ve şefi Emin Fındıkoğlu ile beraber çalışan caz vokalisti Meltem Ünel’den oluşan bir kadroyla çıktı.
Program öncesinde Emin Fındıkoğlu + 12 ile 2 caz klasiğini seslendiren caz duayeni Gencer, izleyicilerden büyük alkış aldı.Emin Fındıkoğlu + 12, festival sahnesinde seslendirdiği repertuarda, Fındıkoğlu’nun bestelerinin yanı sıra, “Acayip Karayipler”, “I concentrate on you”, “My Foolish Heart”, “Les moulins de mon coeur”, Moonlight in Vermont” ve “Blue skies” gibi eserlere yer verdi. 2 saat süren konserin ardından cazseverler, orkestrayı sahnede tekrar isteyince Emin Fındıkoğlu + 12 geceyi bis yaparak bitirdi.
Gümüşlük Festivali’nin
yaratıcılarından kapanış konseri

Bu yıl Denizbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, festivalin yaratıcıları, Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu’nun Koyunbaba Antik Taş Ocağında verdikleri piyano konseriyle son buldu.
Bosch ana sponsorluğunda tarihi taş ocağında gerçekleştirilen Taşta Klasik konserlerinin son konukları, festivalin fikir annesi ve sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu ve 13 yıl önce birlikte yola çıktıkları, festivalin sanat danışmanı, devlet sanatçımız, Piyanist Gülsin Onay, iki piyano için uyarlanmış eserlerden seçtikleri bir repertuarla, muhteşem bir finale imza attı.
Türkiye’nin gurur kaynağı piyanistlerimiz, Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu, festivalin kapanış konserinde ilk olarak W.A. Mozart’ın “İki Piano için Re Major Sonat, K.448” adlı eserini de seslendirdi.
Bu eser, I. Allegro con spirito, 2. Andante ve 3. Allegro molto başlıklarından oluşuyor. 25 asırlık tarihi taş ocağındaki konser, bu eserin ardından Dmitri Shostakovich’ten seslendirilen “İki Piano için Konçertino, op. 94” adlı yapıtla sürdü. Aradan sonra tekrar sahnede yerini alan ikili, bu defa Schubert’ten bir eser seslendirdi. “Fa Minor Fantazi D940” başlıklı bu eserden sonra festivalin yaratıcıları Onay – Levendoğlu ikilisi geceyi ve festivali, Lutoslawski Paganini Varyasyonları ile sonlandırdı.
Gümüşlük Festival Akademisi de final yapacak
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu’nun verdikleri konser, her ne kadar kapanış
seremonisine de sahne olsa aslında festivalin son konseri olmadı.
11 Ağustos Perşembe (bugün), Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) Flüt Masterclass öğrencileri, festivalin Gümüşlük sahilinde yer alan “Toprak Ev”de 2016’nın son konserini gerçekleştirecek. Flüt ustalık sınıfına eğitmen olarak katılan Bülent Evcil ve Yossi Arnheim’dan dersler alan farklı yaşlardan, farklı okul ve eğitim seviyelerinden 18 genç flüt öğrencisinin verecekleri konserde J.S. Bach, R. Schumann, G.F. Telemann ve G. Faure gibi bestecilerin eselerine yer verilecek. GFA masterclass öğrencilerine piyanoyla ABD’li piyanist Phillip Moll eşlik edecek.

170iki
ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ, BU YIL 5 GÜN SÜRECEK
Geçtiğimiz sene toplam 100.000′ den fazla müzikseveri buluşturarak, izleyici rekoru kırmayı başaran Zeytinli Rock Festivali 24 – 28 Ağustos tarihleri arasında Dalyan Sahili’nde Milyon Yapım tarafından, Umut Kuzey genel koordinatörlüğünde organizasyonu yapılan “deniz, kum, güneş ve %100 rock müzik” sloganı ile yola çıkan Zeytinli Rock Festivali, bu yıl da rock ve alternatif müzik dünyasının en iyi sanatçı ve gruplarını bir araya getiriyor.
Zeytinli Rock Festivali’ ne bu yıl yerli rock gruplarının yanı sıra, Rockstar keşif sahnesinde Türkiye’den katılan yerli gruplar ile birlikte, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Almanya ve Kıbrıs’tan da amatör, profesyonel gruplar ve izleyiciler katılacak. Ana Sahne’ nin yanı sıra, aylar süren titiz çalışmalar ve İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük, Fatma Turgut, Alen Konakoğlu, Güven Erkin Erkal gibi müzik sektörünün değerli isimlerinden oluşan bir jüri ile şehir şehir gezilerek gerçekleştirilen ‘YüzdeyüzMüzikEkspres’ elemeleri sonucunda kazanan amatör ve profesyonel müzik grupları da festivalde Rockstar Keşif Sahnesi’nde izleyici ile buluşacak.
Milyon Yapım tarafından Edremit Akçay sahilinde, Edremit Belediyesi desteği ve Kralpop TV medya sponsorluğunda gerçekleşecek Zeytinli Rock Festivali’ne bu yıl yine yoğun bir katılım bekleniyor. Program şöyle:
24 Ağustos Çarşamba
Selda Bağcan & Boom Pam, Büyük Ev Ablukada, Moğollar, Bülent Ortaçgil, İskender Paydaş & Ünlü Kurtalan Ekspres, Flört
25 Ağustos Perşembe
Duman, Teoman, Manga, Ceylan Ertem, Gece, The Ringo, Jets, Fethi Okutan
26 Ağustos Cuma
Athena, Feridun Düzağaç, Cem Adrian, Zakkum, Baba Zula, Adamlar, Deniz Tekin
27 Ağustos Cumartesi
Şebnem Ferah, Mor Ve Ötesi, Model, Umut Kuzey, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Marsis, Piiz
28 Ağustos Pazar
Pentagram, Hayko Cepkin , Kurban, Ceza, Metin Türkcan, Black Tooth, Serkan Ferat