İMDER’den 5 milyar dolarlık hedef

İş makinaları sektörü, iç pazarda
2018’de yüzde 40 daraldı

NAZ AKMAN – İş makineleri sektörünün mevcut durum analizi ve hedeflerini masaya yatıran Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), iç pazarın döviz korundaki dalgalanma nedeniyle daraldığını bildirdi. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, faizdeki yükselişle beraber iş makineleri sektöründeki üretici firmaların ihracata yönelmesi sonucu 2018 yılında 1.226 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığı belirtti. 2018 yılında inşaat ve madencilik makinalarının ihracatının önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 35 oranında artış gösterdiğini ifade eden Özgen, 2019 yılı için beklenen ihracat rakamının yüzde 40 civarında olabileceğini söyledi.
Geçtiğimiz yıl iş makinaları sektöründe iç pazarın yüzde 40 oranında daraldığını söyleyen Özgen,
“Sektördeki firmaların küçülme veya operasyonlarını azaltma stratejisi uygulamaları söz konusu olabilir. Keza konsolidasyonlar da gündeme gelebilir. Ancak inşaat, alt yapı, üst yapı, madencilik, sanayi gibi alanlarda hem kamuya hem de özel sektöre hizmet veren iş makinaları sektörümüz, üstlendiği sorumluluk gereği ekonomimizin önemli sacayaklarından birini oluşturuyor. Ülkemizde son 10 yılda gerçekleşen altyapı ve üstyapı projeleri sektörümüzün hem Avrupa hem de dünya nezdinde iyi bir yer edinmesini sağladı. Bu önemli pazar büyüklüğünün sürdürülebilir bir şekilde artmasını temenni ediyoruz” dedi.
Sektöre devlet eli talebi
131 bin kişinin istihdam edildiği iş makinaları sektöründe, 200 imalatçı, 220 yan sanayi ve yaklaşık 200 ticaret yapan firmanın yer aldığını belirten Özgen, imalat yapan firmaların yerli girdi kullanma oranının yüzde 55, üretimlerinin ise yaklaşık yüzde 45’ini ihraç ettiğini bildirdi. Sektörün en önemli sorunlarının başında girdi maliyetlerinin geldiğini ifade eden Özgen, devlet desteğinin şart olduğunu söyledi. Özgen, “Özellikle üretim aşamasında ortaya çıkan maliyetlerden dolayı, sektörel olarak dünya piyasalarında rekabet avantajını kaybediyoruz.
Aktarma organları, şanzuman ve motor gibi üretimde önem arz eden parçaları üretebildiğimiz takdirde küresel rekabette önem bir yol kaydedebiliriz. Bu noktada da devlet desteği oldukça önemli. Devletimiz, üreticilerimizi gerek makine alımları gerekse yeni pazarlar bulma konusunda desteklemekte ve Türk Eximbank Alacak Sigortası sayesinde uluslararası pazarlardaki müşterilerinden gelecek ödemeleri de güvence altına almaktadır. Bu sigortaların uygulama alanı yaygınlaştırılmalı ve şartları kolaylaştırılmalıdır.
Sektör olarak Eximbank’tan en başta gelen beklentimiz ihraç pazarlarında son müşterinin finanse edilmesidir. Sonrasında ise ihracat yapan üreticilere piyasadan daha düşük koşullarda kredi verilmesi ve ihracat sigortasının riskli olarak tabir edilen bölgelerde de uygulama alanı bulması, sigorta primlerinin düşük olması ve hasar ödemelerinin daha çabuk olarak yapılmasıdır” diye konuştu.
İMDER’den Çin’e çıkarma
İş makineleri sektörünün 2023 yılı hedefleri arasında yer alan 5 milyar dolarlık ihracat hedefi için Çin’e çıkarma yapmaya hazırlandıklarını bildiren Özgen, Çin’in Türk firmaları için gerek pazardan pay alma gerekse ihracat yapma açısından önemli bir potansiyel olduğunu vurguladı. Çin’in dünya iş ve istif makinaları sektöründe büyüme oranının en yüksek olduğu pazarlardan biri olduğuna işaret eden Özgen, “Cumhuriyetiwmizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023 yılında yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. Özellikle ekskavatör ürün grubu pazarında Çin iç pazarı Türkiye’nin yaklaşık 60 katı büyüklüğünde. Ülkede geçen yıl 200 binin üzerinde ekskavatör satıldı.
Diğer makina gruplarındaki pazar hacmi de yüksek bir potansiyel içeriyor. İlk etapta alacağımız yüzde 1 pay bile, başlangıç aşaması için önemli bir oran olacaktır. 2019 yılında Çin iş makinaları sektöründe sabit yüzde 10’luk pazar büyümesi bekleniyor.
Çin inşaat endüstrisinde son 40 yıldır ciddi bir atılım söz konusu. Batı menşeili makinalara duyulan ihtiyaç ve satın alma eğilimi arttı. Çin’de kayda değer bir iş ve istif makinaları ithalat oranı var. Bu da üretici firmalarımız için önemli bir pazar edinme ve ihracat yapma imkanı doğuruyor” dedi.
Üretici firmaların rekabet gücü artırılıyor
İMDER ve kardeş dernek İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER) yürüttüğü Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi’ne değinen Özgen, söz konusu proje ile üretici firmaları rekabete hazırladıklarını ifade etti. Özgen, “Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürüttüğümüz İş ve İstif Makinaları Üreticileri UR-GE Projesi’nden memnun ayrılan üye firmaların da desteğiyle ikinci proje için yola koyulduk. İlk proje ile üye firmalarımız ihracat paylarını arttırdı, farklı coğrafyalarda yeni iş birliklerine imza atıp, ortaklık kurdular ve yurtdışı bayilikleri açtılar.
Üyelerimiz ileri teknoloji kullanarak ürettikleri yüksek kaliteli ürünlerini doğru pazarlara doğru strateji ile ulaştırmanın, ihracat hedeflerini yakalamanın ve dünya pazarlarındaki rakipleri ile rekabet edebilmenin yollarını keşfediyor. 2’nci UR-GE Projemizde yer alan 13 üye firmamızı ihtiyaç analizi, stratejik düşünme ve planlama, marka yönetimi ve iletişimi, pazarlama stratejileri alanlarında destekleyecek; ihracatçı olmanın yol haritaları konularında onlara rehberlik edeceğiz” sözlerine yer verdi.