İnsan Hakları Zirvesi İstanbul’da toplanıyor

Atila GÜVENÇ – Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle İnsan Hakları Zirvesi İstanbul’da yapılacak. İstanbul’da “İnsan Haklarını Yeniden Düşünmek” temalı uluslararası sempozyumu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de katılımının yanısıra Filistin’den, Malezya’ya; Togo’dan, Cezayir’e; Maldivler’den, Bangladeş’e; İngiltere’den, Avustralya’ya 3 kıtadan, 16 ülkenin insan hakları uzmanları, üst düzey yetkililer ve akademisyenleri 6-7 Aralık 2018 tarihinde bir araya getirecek.
İnsan haklarına farklı yaklaşımlar, modern anlamda kabul edilen teori ve pratiklerin sorgulanması, insan hakları uygulamalarına ilişkin ülke örnekleri ve deneyimleri, insan hakları güvenlik ve terör ile İslam ve insan hakları konuları zirvenin 6 oturumunda irdelenecek.
İnsanlığın büyük savaşlara, göçlere, soykırımlara ve vahşetlere maruz kaldığını söyleyen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan; zirve öncesi, İslam karşıtlığı, nefret söylemi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın arttığı çağımızda insan haklarının samimiyet sorunu yaşadığını belirtti. İnsan haklarının herkesin hakkı olduğunu, ancak terör örgütlerinin insan haklarını kendileri için bir kalkan olarak kullanmalarına fırsat verilmemesi gerektiğini açıklayan Arslan, sempozyumun bu yönüyle de önem taşıdığının altını çiziyor. Arslan, Mevcut küresel sistem içinde hakim insan hakları anlayışının, farklı medeniyetler ve değerler sisteminden beslenmesi sonucunda, hem zenginleşeceğine hem de daha sahici bir evrenselleşme sürecine gireceğine inanarak, insan haklarını seküler bir anlayışa mahkûm etmenin ne derece doğru olduğu da sempozyumda gündeme getirilecek.” açıklamasında bulundu.
Türkiye’nin insan haklarının korunup geliştirilmesine önem verdiği vurgulanan sempozyumun hemen ardından, ulusal insan hakları kurumları ile ortak çalışma alanları, usulü ve sürdürülebilirliği konusunda da çalışmalara hız verilecek. İnsan Hakları Zirvesi, İstanbul-Şişli Cevahir Otel’de yapılacak.