Irak ve Suriye’nin kuzeyinde 10 günde 91 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi

ANKARA – Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Irak ve Suriye’nin kuzeyinde son 24 saatte 16, son 10 günde de 91 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
MSB’den yapılan açıklamada, terörle mücadelenin gece-gündüz, dağ bayır demeden etkili ve kararlı şekilde sürdürüldüğü belirtildi.
Açıklamada, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye kuzeyinde yürüttüğü başarılı operasyonlarla son 24 saatte 16 PKK/YPG’li teröristi daha etkisiz hale getirdi. Böylece son 10 günde toplam 91 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirilmiş oldu. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımız hız kesmeden devam edecek.” ifadeleri kullanıldı.
Bitlis’te 6 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda silah ve
mühimmat bulundu
Bitlis’te 6 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.
Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, il merkezine bağlı Aşağıçobansuyu köyü kırsalında bir grup bölücü terör örgütü mensubunun barındığı bilgisinin alındığı belirtildi.
Bunun üzerine, bölgede Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile örgüt mensuplarına ait görüntü tespit edildiği aktarılan açıklamada, teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla hava destekli operasyon başlatıldığı bildirildi.
İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince bugün gerçekleştirilen “Şehit Uzman Jandarma Çavuş Eyüp Fidan 2020-107” operasyonunda 2’si kadın 6 teröristin silahlarıyla etkisiz hale getirildiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Operasyon bölgesinde örgüt mensupları ile 5 M-16 piyade tüfeği, keskin nişancı tüfeği, 14 M-16 piyade tüfeği şarjörü, keskin nişancı tüfeği şarjörü, 387 M-16 piyade tüfeği fişeği, 10 keskin nişancı tüfeği fişeği, el dürbünü ve bıçak ele geçirilmiştir. Konuyla ilgili Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek alınan talimat doğrultusunda adli tahkikata başlanılmıştır.”
Açıklamada, güvenlik güçlerinin, bölge halkının da desteğiyle terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.