İran ABD üslerini vurdu

(ANKA) – Süleymani’nin Trump’ın talimatıyla öldürülmesine Tahran Yönetimi’nden misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad Hava Üssü ve Erbil’deki Amerikan üssü, İran saldırısının hedefi oldu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Trump’ın talimatıyla öldürülmesinin ardından Tahran yönetiminden misilleme geldi. İran ABD’nin  Ayn el Esad Hava Üssü ve Erbil’deki üssünü vurdu. Pentagon saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, herhangi bir can kaybı olmadığını söylerken maddi hasarınsa küçük olduğunu açıkladı.
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tahran Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. Maddesi uyarınca meşru savunma çerçevesinde orantılı önlemler aldığını ve sonuca ulaştırdığını söyledi. Zarif, İran vatandaşlarına ve üst düzey yetkililerine yönelik korkakça silahlı saldırı düzenlenen üslerin hedef alındığını belirtti. Zarif, “Gerilimin tırmandırmak ya da savaş peşinde değiliz, fakat herhangi bir saldırıya karşı kendimizi savunacağız” dedi.
Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump sabah açıklama yapacağını söyleyerek, “Trump, “Her şey yolunda. İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz” ifadesini kullandı.