İran ve Irak’ta bilanço ağırlaşıyor: 348 ölü

ANKARA – ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, Irak’ın İran sınırına yakın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.
İRAN’DA 341 KİŞİ ÖLDÜ, 6 BİN KİŞİ YARALANDI
İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’in haberine göre, İran Ülke Afet Yönetimi sözcüsü Behnam Saidi, ülkenin batı kesimini etkileyen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 341’e çıktığını belirtti.
Saidi, hayatını kaybedenlerin 236’sının Serpolzehab, 28’inin Kasri Şirin, 22’sinin Batı İslamabad, 15’inin Sulas Babacani, 14’ünün Delahu, 10’unun Kirmanşah ve 3’ünün Cevanrud kentlerinden olduğunu dile getirdi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri de depremde yaralananların sayısını 5 bin 953 kişi olarak açıkladı.
Hükümet kaynakları, İçişleri ve Sağlık bakanlarının depremde zarar gören bölgeye hareket ettiğini duyurdu. Öte yandan, İran lideri Ali Hamaney depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı yayımlarken, tüm ordu ve hükümet kurumlarına depremden etkilenenlere yardıma koşması talimatı verildiğini açıkladı.
İRAN’DA 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ
Kermanşah eyaleti valiliğinden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle eyalette 3 gün yas ilan edildiği duyuruldu. Irak’ta 7 kişi yaşamını yitirdi, 425 kişi yaralandı
Irak Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ın çeşitli kentlerinde hissedilen depremde 7 kişi hayatını kaybetti, 425 kişi yaralandı. Özellikle Süleymaniye’de kamu ve özel binalarda büyük hasarlar meydana geldi.” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, ilçelerdeki can kaybı ve hasara ilişkin ise Kelar’da 2 kişinin öldüğü 100’ünün yaralandığı, Derbendihan’da 4 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı Halepçe’de de 100 kişinin yaralandığı belirtildi.
Süleymaniye merkezinde ise 1 kişinin öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı ifade edilen açıklamada, Hanekin’de 75’ten fazla kişinin yaralandığı bilgisine yer verildi. Derbendihan Barajı tehlikede
Depremin ardından Süleymaniye’deki Derbendihan Barajı’na yakın yerleşim alanlarının ivedi şekilde boşatılması istendi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid ise barajda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını bildirdi.
Mecid, zararın tespiti ve olası bir felaketin önüne geçilmesi için özellikle baraj zemininde incelemelerin yapılacağını belirterek, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.
ÜLKE GENELİNDE SELA OKUNDU
Öte yandan, Bağdat, Kerkük ve kuzey illerinde şiddetli şekilde hissedilen depremin ardından ülke genelindeki camilerde sela okundu.
TARİHİ KÖŞK DE ZARAR GÖRDÜ
Süleymaniye’nin Kelar ilçesinde de deprem nedeniyle tarihi köşk zarar gördü.  Tarihi köşkün duvarlanda çatlakların oluştuğu ve bazı camları kırıldığı gözlendi. Süleymaniye Valisi Ömer Ahmed Emin de yaptığı yazılı açıklamada, depremden dolayı yarın vilayet sınırları içerisinde mesainin yapılmayacağını belirtti.
DEPREM TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’DA DA HİSSEDİLDİ
Deprem, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de hissedildi.
Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van ve Muş’ta sarsıntıyı hisseden vatandaşlar evlerinden dışarıya çıktı.
Ayrıca, Cizre Devlet Hastanesi acil servinin kısa süreliğine tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.