İran’dan Türk sanayicilere yatırım daveti

İZMİR (AA) – Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, inşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektörün İran’da yeni iş bağlantıları fırsatı yakalayacağını belirtti.
EİB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlığındaki Türk İş Heyeti, 8-11 Ağustos 2015’te İran’ı ziyaret etti.
Heyette İzmir’i temsil eden EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, İran’da Türk heyetinin çok sıcak karşılandığını, bu ülkeye ambargonun kaldırılmasının ardından bu etkinliğin Türkiye’den yapılan ilk üst düzey ziyaret olduğunu bildirdi.
İran’ın 80 milyonluk nüfusu, 400 milyar doları aşan gayri safi milli hasılası ve yaklaşık 35 yıldır ambargo nedeniyle tüketime aç bir konumda olması nedeniyle büyük fırsatlara gebe olduğuna işaret eden Tarakçıoğlu, şunları kaydetti:
“İran’ın 80 milyon nüfusunun yüzde 55’i 30 yaşının altında genç bir nüfusa sahip. Bütün sektörler açısından potansiyel tüketici konumundalar. Özellikle İran’da olmayan yeni teknoloji tabanlı sektörlere ilgi duyuyorlar. İran’da havaalanları, yollar, barajlar, limanlar inşa edilecek. İnşaat sektörü başta olmak üzere bir çok sektör İran’da yeni iş bağlantıları fırsatı yakalayacak.
Ege Bölgesi’ndeki gıda sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin İran pazarında önümüzdeki süreçte konumlarını güçlendirebilecekleri bir ortam oluştu. İran’da Türk sanayicilerinin yapacakları yatırımla sadece İran’da değil, tüm Ortadoğu pazarında pazar paylarını artırabilecekler.
Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlığındaki Türk İş Heyeti, İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi başkanlığındaki İran heyeti ile bir araya geldi.
İran’da Türkiye’den sorumlu bakan olan Vaizi, Türk iş adamlarını ülkesinde yatırıma davet etti.
Türk Heyeti, İran’ın Türkiye Özel Temsilcisi ve Karma Ekonomik Komisyon Eş Başkanı olan İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi dışında İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Valiollah Afkhami Rad, İran Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Amir Amini ve İran Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odaları Başkanı Mohsen Jalalpour ile görüşmeler gerçekleştirdi.
Türk iş heyeti, İran’da düzenlenen en büyük ve önemli fuarlardan biri olan “Tahran Confair 2015 Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı”na katılan 53 Türk firmanın standlarını ziyaret etti.