İş dünyası şiddete karşı kürek çekecek

Sivil toplum örgütleri “Kadına şiddete hayır” demek için WonderlandEurasia’da bir araya geliyor

NAZ AKMAN – Uluslararası ölçekte düzenlenen Dragon Festivali’ne, bu yıl Ankara’daki WonderlandEurasia ev sahipliği yapacak. Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Dragon Festivali, 14-15 Eylül tarihleri arasında Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştirilecek. Bu sene kadına şiddete karşı dur demek için düzenlenecek olan festivalde, Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Ticaret Odası (ATO), HAVELSAN, Ankara Genç İş Adamları Derneği (ANGİAD), Ankara Fenerbahçeli İş Adamları Derneği (AFİDER) gibi çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri kürek çekecek. Türkiye kano Federasyonu hakemlerinin eşlik edeceği yarışmada, 22 takımdan yaklaşık 700 kürekçi davullar eşliğinde yarışacak. Birinci gelen takım ise Romanya’da yapılması planlanan dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacak. Yaklaşık beş bin kişinin katılacağı festivalde ayrıca sahne dansları, kostüm yarışları, DJ performansları, spor aktiviteleri, konserler ve animasyon gösterileri de düzenlenecek.
Yaklaşık 700 kürekçi yarışacak
Festival hakkında bilgiler veren Didem Yapar, daha önce Ankara’da 2014 yılında festivalin düzenlendiğini hatırlatarak, “Dragon festivali tüm dünyada yapılan bir festival. Dünyanın üç büyük festivalinden biri. Yapar Medya organizasyonu tarafından yedi yıldır farklı bölgelerde düzenleniyor. Bizler ilk kez Yapar Medya olarak Ankara’da bu festivali gerçekleştireceğiz. Dragon Festivali’nin öncelikli amaçları arasında şirketler arası tanışma, kurum içi motivasyon, takım olma bilinci yer alıyor ancak bu sene festivalin temasını, son yıllarda artan kadın cinayetleri ve şiddetin boyutuna dikkat çekmek ve bu şiddete dur diyebilmek için düzenliyoruz. Bu nedenle iş dünyası davullar eşliğinde kürek çekecek. Festival Cumartesi sabahı saat 10’da başlayacak. Yarışa 22 takım katılacak, yaklaşık 700 kürekçimiz olacak. Festivale yaklaşık beş bin kişilik bir katılım bekliyoruz. 4 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz” dedi.
WonderlandEurisia’ya Ruslardan yoğun ilgi
23 Nisan’da hizmete açılan tema park hakkında bilgiler verenWonderlandEurisiaGenel Müdürü TafilGürbüzbildik de 20 Mart’tan bu yana her gün ortalama bir milyon kişinin alanı ziyaret ettiğini belirterek, “Burası Türkiye’yi bile aşan bir park. Oyun ünitesi olarak yüzde 90’a ulaştık. Diğer üniteleri gelecek sezon açacağız. Yaklaşık altı aydır hizmet veriyoruz, özellikle şehir dışından çok fazla ziyaretçimiz oluyor. Dünya ile yarışan bir park, aynı zamanda turizm açısından da Ankara için yeni bir ürün oldu. Burası için Avrasya’nın en büyük tema ve eğlence parkı diyebiliriz. Türkler kadar Rus ziyaretçilerimiz oldu. Sadece bir park değil, çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici özelliklere sahip. Dinozor çağdan başlayıp, uzak geleceğe kadar her dönemi işleyen bir park. Bizler burayı anlatmak yerine halkımızın gelip ziyaret etmesini öneriyoruz. Ailelerimizin sadece 15 lira giriş ücreti ödeyerek bile rahatlıkla vakit geçirebilecekleri bir yer. Dileyenler 75 lira ödeyerek sınırsız paket alıp tüm oyuncaklardan istedikleri kadar faydalanabilirler” diye konuştu.