İş güzarlık böyle oluyor

Güray SOYSAL

Yıkılan ve şu anda şehrin göbeğinde boş bir arazi gibi duran 19 Mayıs Stadının ortasına dökülen 1 kamyon kumun nedeni hala belli değil..
Bu konuda duyumlar oldukça fazla.
Ancak, en ilginci ise dikkat çekici boyutta…
Buraya modern stat yapılması için projeler çizilmiş, ancak iş icraata gelince, konu sümenin altına atılmıştı.
Yeni boş arazi bize bakıp duruyor. İş yaptığını zannedenlerde, “Hiç değilse namazımızı kılacak bir mescit yapalım” mantığında bulundukları öğrenildi.
Kimsenin namazına karışacak değiliz. Büyük rabbim bizlere de nasip etsin, ancak bu boş arazinin bulunduğu yere mescit yapılmak istenmesinin mantığını anlayamadım.
Anlayacağınız, stat yapalım derken, o büyük konuyu bir kenara bırakıp başka işlerin peşinde koşulmasının sebebini birileri açıklamalı.

YENİMAHALLEDEKİ “ÇALIKUŞU”LARI

UNUTULMAYAN ESKİ DOSTLAR

Her ayın İlk Çarşamba günkü Yenimahalleliler toplanır. Bu geleneksel buluşmanın son toplantısı, eski Kulüp Başkanları Hasan Şengel ve Nevzat Karataş ile, Milli Takım eski Teknik Direktörü Tınaz Tırpan’ın katılımıyla anlamlı ve bir o kadar coşkulu geçti.
İlklere gidildi…
Başkan, yöneticiler, antrenörler, futbolcular, seyirciler, transferler, kazanılan, kaybedilen maçlar, seyahatler, yaşatan ve yaşayanlar tarafından anlatılarla paylaşıldı.
Toplantıya sağlık ve diğer mazeretleri nedeniyle katılamayanların kulakları çınlarken, Melih ve İbrahim Çağlar telefonla toplantıya ortak okurken, kaybedilen ortak dostlar bir kez daha anıldı.
Başta Hasan Şengel ve Tınaz hoca olmak üzere katılımcılara, gecenin ev sahipliğini yapan Nevzat Karataş ile Çalıkuşu işletmecileri Kemal, Erdoğan kardeşlerle güzel günün yaşanmasını sağladı.
Toplantı bir sonraki buluşma dileğiyle son buldu.

İLK VE SON GÖZ AĞRISI

Fatih Terim ile yıllara dayanan dostluğumuz bugün bile devam eder.Karşılaştığımız her yerde, abi-kardeş dostluğumuzu hep gösterdik.
Hatta, bir zamanlar düzenlenen TSYD Seminerinde kürsüden bana laf atıp “kaleminin ucu sivriydi” diye takılmıştı.
Tanıdığım Fatih Terim günah ve sevabına karşın, mertliği ve futbol bilgisi ile bugün dahi birinci sırada yer alıyor.
Bakmayın şu günlerde sarsıntı içinde olabilir. O bu tip işlerden alnının akıyla çıkmasını bilir. Geçen Cumartesi günü Galatasaray ile Ankaragücü karşılaşıp, 2-2’lik skor aldılar.Önce, Ankaragücü’nü sevdiğim için bu skor karşısında mutlu olduğumu açıklamamda bir sakınca yok.
Sonra…
Kardeşim kadar sevdiğim ve saygı duyduğum Fatih Terim’in hem de sahasında puan kaybetmesine üzüldüm.
Ancak…
Burada şu unutulmamalıdır ki, Teknik Direktörlükte Ankaragücü, Fatih Terim’in ilk göz ağrısı olduğu bilinir. İlk ve son göz ağrılarının karşılaşmasından Galatasaray yara alırken, Ankaragücü gelecek için sıkıntı çemberinden kurtulmanın yolu için büyük adım atmış oldu.
Anlayacağınız…
Fatih Terim üzüntü ve mutluluğu Ali Sami Yen Spor Kompleksinde yaşamış oldu.
Öyle değil mi, Fatih hocam.

Unutulmayanlar / MUHARREM SÜLEYMANOĞLU

Ailece göç ettikleri Bulgaristan’da ağabeyi Naim Süleymanoğlu gibi halter sporu ile ilgilendi. Ancak, onun gibi başarılı olamadı. Halter’de başarılı olamayışını anladığından hemen işin teknik bölümüne geçti ve Halter Milli takımının antrenörlüğünü bir süre yaptı. Bu konuda da başarılı olamayınca, halter sporundan elini ayağını çekti. Bu arada Naim Süleymanoğlu’nun karaciğeri rahatsızlanınca, tüm mesaisini bu konuyu harcadı. Naim Süleymanoğlu vefat edinç e, ağabeyinin hayatını canlandırılan filmin yapımına izin verdi.

HER YERDE OK VE YAY VAR / OKÇULARIMIZ ADIM ADIM…

Türk insanın, ara sporu olarak gördüğü okçuluk, adım adım zirveye doğru gidiyor.
Tokyo Olimpiyatlarında okçularımız madalya getirirse, kimse şaşırmamalı..
İşte örmeği…
Bu sporun içinde doğan Başkan Abdullah Topaloğlu “ABD ve Güney Kore’den sonra Türkiye olarak yılı üçüncü sırada tamamladık. Bu büyük başarıdır. Başarının sebebi iyi bir teknik ekibe sahip olmak, modern antrenman metotları kullanmak, sporcuların birbirleri arasındaki uyumu ve bunlardan en önemlisi ise altyapıdır” diyor.
Topaloğlu, geçenlerde beraberindeki heyetle Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ı makamında ziyaret etti.
Bu ziyarette, Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi içinde okçuluk eğitim ve turnuva alanı oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını aktardı.
2020 Tokyo Olimpiyatları’nda daha büyük bir başarı elde etmek için çalıştıklarını anlatan Topaloğlu, şu iddiada bulundu:
” Olimpik sporcu sayımız 30 bini buluyor. Biz bu sayıyı daha yukarılara taşımak istiyoruz. Bu elbette malzemeye ve verilen desteklere bağlıdır. Malzeme çok olursa sporcu da çok olacaktır. Federasyon olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmamızın meyvalarını Tokyo’da toplayacağız.”
Bu iddianın gerçekleşmesi için, Tokyo’daki Oyunlara çok az bir süre kaldı.
Bakalım, okçularımız hedefi vurabilecek mi?

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Az YALAN söylenmez. YALAN söyleyen her YALANI söyler. VİCTOR HUGO