İşçilerin pandemide çalışma koşullarını anlatan haberlere erişim engeli

ANKARA (ANKA)- Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Manisa’daki fabrikalarda ve Vestel firmasında çalışan işçilerin koronavirüs pandemisinde çalışma koşullarını aktaran raporunun yer aldığı haberlere erişim engeli geldi. ANKA Haber Ajansı’nın da içinde bulunduğu 42 sitenin linkine getirilen erişim engeli kararında, firman kişilik haklarını ihlal edildiği ifade edildi.
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Manisa’daki fabrikalarda ve Vestel firmasında çalışan işçilerin koronavirüs pandemisinde çalışma koşullarını aktaran raporunun yer aldığı haberlere erişim engeli geldi. ANKA Haber Ajansı’nın da içinde bulunduğu 42 sitenin linkine getirilen erişim engeli kararında, firman kişilik haklarını ihlal edildiği ifade edildi.
TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu ve Halk Sağlığı Kolu’dan oluşan heyet Manisa’da artan koronavirüs vakalarının ardından ildeki fabrikaları gezmiş ve işçilerin durumunu raporlaştırmıştı. Raporda Vestel firmasının işçileri için ayrı bir başlık açılmış ve işçilerin pandemideki çalışma koşulları aktarılmıştı.
Firmanın avukatı Ünsal Ayhan’ın Manisa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yaptığı erişim engeli başvurusunda, haberlerin ‘kişilik hakkının ihlal ettiği kaydedildi. Ayhan, haberlerin ‘basın etiğine ve özgürlüğüne uygun olmadığını’ savunurken, Vestel markasının da itibarının zedelendiğini ekledi.
Mahkeme TTB’nin raporunun yer aldığı haberlere erişim engeli kararı verdi. Mahkeme kararında, ‘haberlerin çıktılarının incelendiğini, haberlerin somut delillerle desteklenmediğini, bu haliyle basın özgürlüğü ve haber alma hakkından bahsedilemeyeceği’ yorumunda bulunarak, firmanın’ kişilik haklarının ihlal edildiğine’ hükmetti.
Mahkemenin kararı ile Vestel işçilerinin durumuyla ilgili ANKA Haber Ajansı’nın da içinde bulunduğu 42 haber mecrasının linklerine erişim engeli getirilmiş oldu.