İspanyol sanatçı Cecilia Krull ilk kez Türk hayranlarıyla buluştu

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Dünyaca tanınmış müzisyenler, usta isimler ve güçlü vokaller “Next in Jazz” konserleri kapsamında Ankaralı caz severlerle buluştu. Ayhan Sicimoğlu & Latin All Star’nun açılış konseriyle başlayan festivali, son zamanlarda popüler dizi haline gelen La Casa De Papel’in sesi Cecilia Krull’un unutulmaz konseri takip etti.
Her yıl caz konserleri ve festivallere ev sahipliği yapan Next Level Alışveriş Merkezi, Başkentin kültür ve sanat yaşamına renk katmaya devam ediyor. 20 – 30 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “Next in Jazz” festivalinde birbirinden başarılı sanatçılar sahne aldı. Festivalin açılış performansını sergileyen ve bu yıl aynı yerde 5.kez sahne alan Ayhan Sicimoğlu’nun konserinde, müzikseverler popüler caz standartları ve Latin caz şarkıları ile cazın tadına vardı.
Başkentliler, cazın kalbini Next Level’da dinliyor
Son zamanlarda en fazla izlenen diziler arasında yer alan, Alex Pina tarafından İspanya’daki Antena 3 kanalı için çekilen ve bir soygunu konu alan La Casa De Papel’de seslendirdiği “My Life is Going On” şarkısıyla dünya çapında tanınan Cecilia Krull’da festival kapsamında sahne alan isimler arasında yer aldı. Türkiye’de ilk kez Next in Jazz Konserleri kapsamında Next Level’da Ankaralı müzik severlerle bir araya gelen Cecilia Krull ile caz ve Ankara’ya yönelik izlenimleri hakkında konuştuk.
Müzisyen bir aileden gelen ve kariyerine 7 yaşında Disney filmlerinin şarkılarını seslendirerek başlayan İspanyol sanatçı Cecilia Krull, Fransa, Küba, Almanya ve İspanyol kökleri ile genç yaşına rağmen günümüzün en önemli yeni jenerasyon caz şarkıcılarından biri haline geldi.
Aynı zamanda Pop, Groove ve Soul gibi farklı müzik tarzlarında da şarkılar seslendiren Krull, bugüne kadar İspanya, Fransa, İsveç, Cezayir gibi ülkelerde sahne alarak, Vitoria, Jimmy Glass, Elias Crean, Jn77 ‘in the Lake, Pinto, Soto del Real, Flavor to Club, Cultural Festival European of Algiers, Carlos Ill, gibi birçok prestijli festivallerde de sahne aldı.
La Casa de Papel dizisine dahil olma süreci hakkında bilgiler veren Krull, hikayenin 2009 yılında başladığını söyleyerek, “Manuel Sebastian, hazırladığı soundtracklerin sesi olarak beni kullanmak istemişti. Daha öncesinde bir konserime gelerek beni dinlemiş. Böylelikle diziye dahil olmaya başladım. Sadece La Casa De Papel değil birçok projede birlikte çalıştık. My Life is Going On şarkısıyla müziğimi geniş kitlelere ulaştırma şansı elde ettim” dedi.
Krull, “Ankara çok misafirperver ve sıcakkanlı”
İlk kez Türkiye’ye geldiğini ve ilgiden memnun kaldığını belirten Krull duygularını, “Bu konserle ilk kez Türkiye’ye geldiğim için çok mutluyum. Çok fazla Türk arkadaşım var ve Türkiye’yi mutlaka ziyaret etmem gerektiğini söylüyorlardı. Bu nedenle ülkeye gelirken oldukça heyecanlıydım, dinleyiciler tarafından oldukça iyi karşılandım. Yakın zamanda yeniden Türkiye’ye gelmek için dört gözle bekleyeceğim” sözleriyle ifade etti.
Ankara’da tekrar konser vermek istediğini söyleyen Krull, “Ankara’ya bayıldım. Beni bu festivale davet eden ve Türk dinleyicilerle bir araya gelmemi sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Ankara’da herkes bana karşı çok misafirperver ve sıcakkanlı davrandı. Kendimi evimdeymiş gibi hissettim” dedi. Yakın zamanda farklı projelere imza atacağını müjdeleyen Krull, yeni şarkıların yanı sıra müzikal anlamda deneysel sayılabilecek projeler üzerinde de çalıştığını söyledi.
Festival, Fatih Erkoç ile kapanıyor
Festival kapsamında ayrıca Şenay Lambaoğlu, Volkan Öktem Trio Feat. Sibel Köse, Salt ‘N’ Peppa, Azucar D Küba Orkestrası ile Flapper Swing sahne alırken, bu akşam saat 20.00’da Su İdil, yarın aynı saatte ise Fatih Erkoç Jazz Project kapanış performansını sergileyecek. Festivale katılmak isteyen müzikseverler, Next Level Alışveriş Merkezi’nin teras katında ücretsiz bir şekilde caza kulak verebilir.