İşsiz gazeteciler için yeni umut kapısı

“YENİ1MECRA” HABER SİTESİ, GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN EVİ’NDE TANITILDI

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü “Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi” programının (M4D), “Basın Evi Destek Aracı” kapsamında destek alan gazeteci İrfan Uçar’ın “yeni1mecra” isimli haber sitesi tanıtıldı

NAZ AKMAN – Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla yürüttüğü “Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi” programının (M4D) “Basın Evi Destek Aracı” paketi kapsamında destek alan gazeteci İrfan Uçar’ın yakın zamanda yayın hayatına başlayan “yeni1mecra” isimli haber sitesinin tanıtımı yapıldı. Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde tanıtılan haber sitesi “yeni1mecra” görüntülü, yazılı ve sesli haber formatları ile işsiz gazetecileri desteklemeyi amaçlıyor. Basın Evi’nde düzenlenen toplantıya bazı milletvekilleri, büyükelçilik çalışanlarının yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan M4D Program Koordinatör Yardımcısı Seva Ülman, M4D programının faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Proje kapsamındaki etkinliklerimizin önemli bir bölümünü Basın Evi’nin faaliyetleri arasında yer alan işsiz gazetecilere sunulan teşvikler oluşturuyor. Hedef kitlemiz olan işinden ayrılmış gazetecilere sunulan teşviklerimizin bir başka ayağını ise üçüncü partilerin kapasite geliştirmelerini amaçlayan faaliyetlerine imkan sağlayarak yürütüyoruz. Bu kapsamda gazeteci İrfan Uçar’ın tanıtım toplantısı Basın Evi Destek Aracı tarafından ‘Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi’ kapsamında karşınıza gelmektedir. Uçar’ın bu kapsamda yürüteceği faaliyetler arasında ‘yeni1mecra’ web sitesi ve YouTube kanalı ile okuyuculara ulaştırılacak görsel ve haber ağı bulunuyor. Uçar ve ekibinin bundan böyle ve bu ortamda çok başarılı işlere imza atacağına inanıyoruz” dedi.
Uçar, “30 yıllık mesleki yaşamımda bu kadar kitlesel işsizliği ilk defa görüyorum”
Gazeteci İrfan Uçar, işsiz gazetecilerin durumuna işaret ederek, “AB, liberal demokrasinin en asgarisini sürdürebilmek için kimi enstrümanlar kullanıyor. Bugün televizyonları, gazeteleri kapatılmış gazeteciler olarak AB’nin bu enstrümanlarından, fonlarından yararlanarak yola çıktık. M4D programı kapsamında ‘Yeni1Mecra’ projemiz kabul edildi. Bir web haber sitesi, bir YouTube kanalı açtık. Bir bilgisayar, bir fotoğraf makinesi, bir mikrofon gibi en temel ve başlangıç malzemeleri aldık ve yola koyulduk. Üstünü tamamlamak için bu hükümetin hepimize bulaştırdığı bir yöntemi uyguladık, borçlandık. Sitemizi açtık, e-mail hesaplarımızı oluşturduk. İlk aldığımız mail, bir meslektaşımızın iş başvurusu ve CV’si oldu. 30 yıllık mesleki yaşamımda bu kadar kitlesel işsizliği ilk defa görüyorum” diye konuştu.
Uçar, “İnteraktif ilişki geliştirmeliyiz”
Haber sitesini işsiz gazetecilere imkân sunabilmek için kurduklarını ifade eden Uçar, devamla:
“Yeni1Mecra’nın içinde işsiz bırakılan, emekliliğe zorlanan, sürgün edilen, KHK ile ihraç edilen dostlar var. Bizlerin hemen çevresinde, yani Yeni1Mecra’ya katkı sunan, telifle haber yapan işsiz gazeteciler var. Hepimizin çevresinde de sizler varsınız. Biz gazeteciler olarak evrensel mesleki ilkeler çerçevesinde varlığımızı sürdürmek için var gücümüzle direneceğiz. Daha interaktif ilişki geliştirmeliyiz. Yeni1Mecra’ın öncelikli kimi konu başlıkları bulunuyor. Çalışanların, çalışma imkanı elinden alınanların, işsizlerin, göçmenlerin, ötekileştirilmiş olanların, haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olanların, kadınların sorunları, gündemimiz olacak. KHK’lar, pasaport sorunu, işsizlik, işsizlik fonu, bireysel emeklilik sistemi, güvencesiz çalışma, göçmenler, ırkçılık, toplumsal cinsiyet sorunları, LGBTİ+ sorunları, ifade özgürlüğü, hukuk, özgürlük, yolsuzluk, tarım gibi meseleler başlıca ilgi odağımız olacak. Sesi kısılmaya çalışılan muhalefetin sözünün taşıyıcısı olacağız. Belki mesleki bir tartışmanın kapısını aralayacak ama Yeni1Mecra, egemenin, iktidarın sözünün taşıyıcısı olmayacak. Muhalefetin, alternatifin sesini yükselteceğiz. Muhalefetin içi ile ilgili olmayacağız. En fazla eksik gördüğümüz muhalefetin içindeki iyi fikirleri öne çıkarmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.