İstanbul İşçi Sendikaları: 1 Mayıs’ta ortak talep ölmek istemiyoruz

ANKARA  (ANKA) –  İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 1 Mayıs’ta işçilerin ortak talebinin “Ölmek istemiyorum” olduğunu duyurarak, Taksim Kazancı Yokuşu’nda temsili katılımla kutlama yapılacağını açıkladı. Türkiye’nin geri kalanında işyerlerinde bildiriler okunacağını belirten platform, sokağa çıkma yasağı ihtimalinin de olduğunu ifade ederek, “Konfederasyonlarla birlikte ortak belirlenen bir zaman diliminde balkonlardan 1 Mayıs marşları okuyarak, alkışlarla 1 Mayıs’ı yaygın ve kitlesel kutlama çağrısında bulunuyoruz” dedi. İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs öncesi sosyal medyadan görüntülü açıklama yaptı.
Açıklamayı yapan İİSŞP Dönem Sözcüsü Sinan Ceviz, 1 Mayıs’ta işçilerin ortak talebinin koronavirüs salgını günlerinde “Ölmek istemiyoruz” olduğunu söyledi.
‘ÜCRETLİ İZİN İSTİYORUZ’
İşçilerine servis sağlamayan, işçilerden yemeklerini evden getirmesini isteyen taşeron sisteminin de sağlığı tehdit ettiğini ifade eden Ceviz şunları söyledi: “Çalışması zorunlu olan işyerlerinin dışında ücretli izin uygulanması, ve çalışması zorunlu yerlerde çalışma sürelerinin kısıtlanarak koruyucu önlemlerin sağlanması, işten atmaların yasaklanması, işsiz olan her işçinin koşul aramaksızın işsizlik fonundan yararlanması, vergide adalet sağlanması, yaygın test uygulaması, temel tüketim malları üzerindeki vergilerin düşürülmesi ve doğal gaz, elektrik, su gibi ihtiyaçların ücretsiz yapılması, taşeron sisteminin yasaklanması, sendikal çalışmaları askıya alan düzenlemenin geri çekilmesi bugün işçi sınıfı olarak en acil taleplerimizdir.”
‘İSTANBUL’DA 34 İŞÇİ ÖLDÜ’
Ceviz, koronavirüse yakalanan işçiler hakkında da bilgi verdi ve “İstanbul’da 3 bin 544 işçi koronavirüse yakalandı, 2 bin 902 işçi hastalık şüphesi ile karantinada, 34 işçinin ise hayatını kaybetti” dedi.
‘ÖRGÜTLÜ OLANAN İŞLERLERİNDE BİLDİRİ OKUNACAK’
Ceviz sosyal medyadan da kutlamaların gerçekleştirileceğini kaydederek, şunları belirtti: “Örgütlü olduğumuz işyerlerinde, koşullarımıza göre bildiri okuma, döviz taşıma, alkış yapma, iş durdurarak talepleri ifade etme gibi yöntemlerle 1 Mayıs kutlamalarımızı gerçekleştireceğiz. Ayrıca 1 Mayıs günü konfederasyonlarla birlikte ortak belirlenen bir zaman diliminde balkonlardan 1 Mayıs marşları okuyarak, alkışlarla 1 Mayıs’ı yaygın ve kitlesel kutlama çağrısında bulunuyoruz.”
‘ETKİNLİKLER BİRLEŞMELİ’
“Taleplerimizin kabul görmesi ancak birleşik bir mücadele ile olabilir ve bu 1 Mayıs, bunun örgütlendiği bir süreç olarak ele alınacaktır. Bu zor günlerde bizi dayanışma ve birlik korur diyoruz ve 3 işçi konfederasyonumuza ayrı ayrı programlar açıklamak yerine etkinliklerin birleştirilmesi çağrısı yapıyoruz. İşçi sınıfımızın ve bizlerin beklentisi bu yöndedir.”
Ceviz, 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağının gelebileceğini ifade ederek, “Elbette kitlesel mitingler yapılmasından bahsedilmiyor ancak kent merkezlerinde ve Taksim Kazancı Yokuşu’nda, fiziksel mesafe kurallarına uygun, her sendikanın temsili katılımı ile 1 Mayıs kutlamaları yapılması çağrıları yasak kararı ile karşılanmamalıdır” diye konuştu.
‘İŞÇİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ’
Hükümetin 1000 liralık sosyal destek yardımından da milyonlarca işçinin yararlanamadığını dile getiren Ceviz, şunları vurguladı: “İhtiyacı olanlara bankalarca düşük faizli 10 bin lira kredi verilecek dendi ama 1000 ya da 3 bin lira gibi rakamların verildiğini görüyoruz. Yani sermaye grupları mali bakımdan desteklenirken, işçiler günlük 39 TL ile ücretsiz izne ve işsizliğe mahkum edilmiştir.”