İstanbul Wind Ensemble Oda Müziği Konseri ile Mozarthaus’ta

Doğan BULGUN

HERBİRİ, solist, orkestra ve oda müziği alanlarında çalışmalarını aktif olarak sürdüren İstanbul Opera ve Balesi Orkestrası ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından oluşan İstanbul Wind Ensemble (IWE), Fazıl Say, İlhan Baran ve Carl Nielsen’in eserlerinden derlenen bu açıklamalı oda müziği konserinde bugün Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşuyor.
Toplulukta şu sanatçılar yer alıyor:
Elif Yurdakul Baykurt (Flüt), Mehmet Seyid Mas (Obua), Ecesu Sertesen (Klarinet), Mert Kutluğ (Fagot), Altuğ Tekin (Korno)
PROGRAM
Carl Nielsen | Quintet for Winds Op. 43
İlhan Baran | Demet Suite
Fazıl Say | Alevi Dedeler Rakı Masasında
Tarih: 11 Mayıs 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)
İSTANBUL WIND ENSEMBLE
Birbirinden başarılı beş genç müzisyenin bir araya gelmesi ile oluşan İstanbul Wind Ensemble, 2011 yılında ilk defa dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın “Alevi Dedeler Rakı Masasında” eseri için bir araya geldi. Elif Yurdakul Baykurt, Mehmet Seyid Mas, Ecesu Sertesen, Mert Kutluğ ve Altuğ Tekin’den oluşan grup üyelerinin her biri; solist, orkestra ve oda müziği alanlarında çalışmalarını aktif olarak sürdüren İstanbul Opera ve Balesi Orkestrası ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları. Yelpazesi çok geniş bir repertuvara sahip olan IWE, Ensemble özelliğini, daralan ve genişleyen bir grup olmasından aldı. Kimi zaman trio, kimi zaman quartet konserleri de gerçekleştirdi. 2015’te Süreyya Operası’nda verdikleri “Türk Bestecileri” konserinde değerli Türk Bestecisi Yalçın Tura’nın “Üflenen Çalgılar için Beşli” eserinin Türkiye ilk seslendirilişini yaptı. IWE; Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Yunanistan / Samos Genç Müzisyenler Festivali gibi birçok önemli platformda konserler gerçekleştirdi ve son olarak Fazıl Say’ın “Yeni Şarkılar” albümünde yer alarak dinleyicilerin beğenisini kazandı. Nisan 2018 tarihinde Ada Müzik etiketi ile Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde “Türk Bestecileri” albümü çıkardı. Uzun zamandır yakın dost olan ve beraberce müzik yapmaktan keyif alan bir grup olan İstanbul Wind Ensemble üflemeli beşlisi yurt içi ve yurt dışında konserlerine aktif olarak devam ediyor.

HEKDER Türk Halk Müziği Korosu

BAŞKANLIĞINI Durur Gök’ün yaptığı, HEKDER Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği’nin himayelerinde çalışmalarını sürdüren Nazan Beşli’nin Koro Başkanı olduğu Hekder Türk Halk Müziği Korosu “Yaza Merhaba” konserini Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney sahnesinde gerçekleştirdi.
Sunuculuğunu Esen Aşçı’nın, şefliğini Alper Aslaner’in yaptığı konserin birinci bölümde yurdumuzun çeşitli yörelerinden seçilmiş türkülerimiz ile ikinci bölümünde türkülerimizin yanı sıra Türk Sanat Müziği eserleri de icra edildi.
Şenlik havası içerisinde geçen konserde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Ramazan ayı içerisinde olmasına rağmen salon tıklım tıklım doluydu.
Ayrıca konser sırasında halk oyunlarımızdan örnekler sunan ekipler de etkinliğe ayrı bir renk kattı.

ERİMTAN’DA KEMAN-PİYANO RESİTALİ

Zeynep Üçbaşaran ve Alfredo Serrano Garcia

ULUSLARARASI alanda tanınmış İspanyol kemancı Alfredo Serrano Garcia ile Amerika’da yaşayan tanınmış Türk piyanist Zeynep Üçbaşaran, ERİMTAN Sanat – Arkeoloji Müzesi Salı Konserleri’nde üç önemli sonat seslendirecek
Amerika ve Avrupa’da çok sayıda öğrenci yetiştirmiş olan, İspanyol keman profesörü Alfredo Serrano Garcia, resitallerinde büyük usta, Luthier J. M. Lozano tarafından özel yapılmış bir kemanla çalıyor.
Budapeşte’deki Ferenç Lizst Akademisi mezunu, lisansüstü ve doktora derecelerini halen yaşamakta olduğunu ABD’de alan piyanist Zeynep Üçbaşan, 2003 yılında ABD’deki Atatürk’ün Kızları Derneği tarafından “Üstün Kadın” ödülüne layık görüldü. Sanatçının ödülleri arasında 1996 ve 2001 Uluslararası Los Angeles Liszt yarışmaları, aralarında Mozart’ın tüm sonatlarının da yer aldığı yayımlanmış CD kayıtları bulunuyor.
İki sanatçı ERİMTAN konserlerinde G. Enescu, J. Turina ve R. Strauss’un keman-piyano sonatlarını seslendirecekler.
14 Mayıs 2019 Salı saat 20.30’da Ankara Kale Meydanı’ndaki Erimtan Müzesi’ndeki konserin biletleri Müze Gişesi ve Biletix’ten alınabiliyor: http://www.biletix.com/mekan/MB/ANKARA/tr
Müze Gişesi Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 arasında açık bulunuyor. Müze Gişesi’nden her konser için 10 ve üzeri sayıda bilet alanlara % 15 indirim yapılıyor.
İlitişim için Telefon: (312) 311 04 01