İstanbul’da kültür ve sanat etkinlikleri

Birsen GÜRDİL

Geride bıraktığımız günler içinde İstanbul’da peş peşe düzenlenen kültür ve sanat etkinlikleri ile bu sezona veda edilirken, 2020 yılı içinde de bu faaliyetler aralıksız sürecektir.
Kültür ve sanatın başkenti İstanbul’da yaz sezonu boyunca çok kaliteli sahne olaylarına şahit olan İstanbullular, şimdiden bu kış sezonunda uygulanacak yeni etkinlikleri sabırsızlıkla beklemektedirler. Bu arada geride bıraktığımız günlerde her yönü ile neşeli film, kitap ve yeme içme festivalleri, açılan resim, heykel ve obje sergileri renkli temaları ile anılarımızda.
Alanında dünyanın en saygın ve itibarlı etkinlikleri arasında yer alan İstanbul Bienali, uluslararası sanat ustalarını Türkiye’ye davet etmekle kalmayıp, sayısız dünya starlarını da ağırlamıştır.
Aida, Troya ve Kuğu Gölü adlı sahne oyunlarını tarihi Aspendos sahnesinde izledik. İzel ve Orhan Hakalmaz’ın katılımı ile gerçekleşen Ürgüp Uluslararası Bağbozumu Festivali’ne katıldık. Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Bozcaada Bağbozumu Festivalinde adanın birbirinden zevkli eğlencelerine şahit olduk. Yerli, yabancı 44 şefin yer aldığı Gaziantep Gastro Festivalinde, bu ilin 25 yıl sonra Ege’nin iki yakası teması ile sanatseverlerle tekrar buluşan Çeşme Festivali’nde Türk ve Yunan müzik ve ses sanatçılarını dinledik.
Kastamonu Gastronomi Festivali, “Geleceğe saygı, geleceğe miras” teması ile düzenlenen etkinliklerde birçok ünlü isim mutfağa girerek yemek yapma konusunda hünerlerini göstermişlerdir. Sahrap Sosyal, yemek yapma ustası olarak bu festivalde yer almıştır. Bu arada ülkemizde pek çok kentli, yaşadıkları şehirlerin tanıtımı için çeşitli festivaller düzenlemiştir.
Eskişehir, İstanbul, Ankara gibi kentlerde açılan yeni ve modern şehir müzeleri ve etkinlik salonları, bu sezonda pek çok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. 22 ülkeden 75 sanat galerisinin temsil ettiği, 510 sanatçının yaklaşık 1400 eserinin yer aldığı çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’da yer almıştır. Tanınmış fotoğraf sanatçısı Nur Koçak, “Mutluluk resimlerimiz” adlı sergisi ile sanatseverlerin huzuruna çıkmıştır.
1960-2010 yılları içindeki yapıtları Sait Beyoğlu’nda teşhir eden Nur Koçak’ın, daha öncede düzenlenmiş sergileri bulunmaktadır.
Vehbi Koç Vakfı’nın Çağdaş Sanat Müzesi, yapılan gösterişli törenlerle kapılarını sanatseverlere acımıştır. Alter Sanat Müzesi ismi ile faaliyet gösterecek bu kültür merkezinde emer Baykal ve Eda Berkmen Küratörlüğünde Alter Koleksiyonu’ndan, “Saat kaç” adlı serginin ötesinde, Altan Gürman’ın retrospektifi, (Altan Gürman, 1976 yılında aramızdan ayrılmıştı.) Ayşe Erkmen, Rosa Barba’nın yapıtları sergilenmiştir. Borusan Camtemporary Eylül ayı içinde video sanatının usta ismi Bill Viola’nın yapıtlarından oluşan eserlerini Karaköy Borusan Comtemporrary’ye de sergilemiştir.
“Tüm zamanlara, tüm özgün taşlara” başlıklı etkinliğe ev sahipliği yapmış olan Pera Müzesi, kapılarını 24 Kasım’a kadar açık tutacaktır.
Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara odaklanan güncel çalışmalara yönelik bu etkinlik, Fransız akademisyen, yazar Nicolas Bourriaud küratörlüğünde, “Yedinci kıta” teması ile gündeme gelmiştir.
Bu arada İstanbul resim Heykel Müzesi, Büyükada ve Pera Müzesi’nde tanınmış pek çok sanatçının yapıtları sergilenmiştir. Edip Haluk Köseoğlu, Melike Kurtiç Abasıyanık, Ömer Oruç, Hikmet Onat, Hale Tenger, deniz Aktaş ve Ozan Atalan’ın yan sıra pek çok ta yabancı kökenli sanatçı ülkemizde yapılan bu etkinliklere katılarak yapıtlarını Türk sanatseverlerin beğenisine sunmuşlardır.