İsviçre Milli Günü’nde Alphorn dinletisi

Başkentin simgelerinden Atakule, İsviçre Milli Günü kapsamında ziyaretçilere İsviçre’nin geleneksel müzik aleti Alphorneşliğinde keyifli bir etkinliğe imza attı

NAZ AKMAN / ANKARA – Atakule’de İsviçre Milli Günü dolayısıyla düzenlenen organizasyonda, İsviçre’nin geleneksel müzik aleti Alphorn ile müzik dinletisi ve workshop gerçekleştirildi. Etkinlikte, davetliler İsviçre ve Alpler kültürünü daha yakından tanıma fırsatına erişerek, Alphorn sanatçısı Patrik Gasser’in gerçekleştirdiği müzik dinletisine kulak verdi. Katılımcılar Gasser eşliğinde Alphorn’u deneme fırsatı da buldu.
İsviçre Milli Gününde ise ülkenin geleneksel yemekleri, ateş gösterileri, dans ve müzik dinletileriyle Başkentli konuklara keyifli bir yaz akşamı yaşatıldı. İsviçre’nin ulusal bayramının kutlandığı resepsiyonda İsviçre’ye özgü tatlar ve dinletiler konuklar tarafından ilgiyle karşılandı.

Alphorn sanatçısı
Patrik Gasser

Alphorn Nedir?
Alphorn, yüzyıllar boyunca, İsviçre Alplerinde yaşayanların haberleşmek için kullandığı eşi benzeri olmayan bir enstrüman. Enstrüman iletişim için pek de pratik bir araç gibi görünmeyebilir, çünkü bazı alphornlar o kadar uzundur ki, çalan kişinin boyunun neredeyse iki katıdır. Buna rağmen Alphorn elle taşınabilir. Bazı çeşitleri parçalara ayrılarak kendi özel kutusuna konur. Yüksek Alp Dağları’nın vadilerinde Alphorn’un sesi 10 kilometre öteden bile duyulabilir. Nota delikleri ve tuşları olmadığı için Alphorn çalmak kimi insana göre kolay görünebilir. Ancak asıl zorluk nefesin çalgıya istenilen notayı çıkaracak şekilde girmesini sağlamak. Alphorn farklı oktavlarda sadece 12 temel nota ile çıkarılabilir. Bu enstrümanda istediğiniz her ezgiyi çalamıyor yine de başarılı bir müzisyen bu enstrüman için yazılmış bir parçayı çalarken olağanüstü bir beceri sergileyebilir.Alphorn isminin geçtiği ilk yer İsviçre’deki St. Urban manastırının 1527 yılına ait bir kayıt defteridir.