İtalya’nın pizza kutuları Türkiye’den

İSTANBUL – Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Sektörlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ali Öz, ASKON tarafından düzenlenen Pakistan-Türkiye İkili İş Görüşmeleri toplantısında açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin kağıt imalatında önemli ülkelerden olduğunu ifade eden Öz, kağıt sektörünün daha çok geri dönüşüm üzerinden ilerlediğini kaydederek şu değerlendirmede bulundu: “Maalesef ülkemizde istediğimiz ormanlar olmadığından selüloz ve diğer ham madde yurt dışından ithal ediliyor. Ambalaj sektöründeki pek çok kağıt türü ve gazete kağıdı, bristol ve kuşe kağıt türleri yurt dışından geliyor. Biz burada bu ürünleri son tüketiciye sunulabilir hale getirip bunların ihracatını yapıyoruz.
Ambalaj kağıdı üretimi noktasında ülkemizde ciddi anlamda Avrupa’da rakipleriyle yarışacak firmalarımız var. İtalya’nın pizzası meşhur, ASKON üyelerinin de ürettiği pizza kutuları meşhur. ASKON üyesi ambalaj sektörü paydaşları Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra İtalya’ya pizza kutusu tedarik ediyor. 2017 yıl sonu itibarıyla Avrupa’ya 50 milyonun üzerinde pizza kutusu ihraç ettik. Bunun yarısından fazlası İtalya’ya gitti.” ASKON Basım, Yayın ve Ambalaj Sektörü Başkanı Erol Çakır ise, Türkiye’de kağıt üretimi için ham maddede dışa bağımlı yapıya dikkati çekerek, “Şu anda maalesef gazete kağıtlarının tamamını yurt dışından ithal ediyoruz. Eskiden SEKA Kağıt Fabrikamız vardı. Bunların hepsi kapandı. Şu anda oluklu mukavva ve kuşe kağıdında yerli üretim var ama gazete kağıdında tamamen dışa bağımlıyız” dedi.