İYİ Partili Usta: Ağbal da Cumhurbaşkanı’nın talimatları dışına çıkacak birisi değil

ANKARA – İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, Merkez Bankası Başkanı değişikliği için “Naci Ağbal’ı yakından tanırım, Cumhurbaşkanı’nın talimatlarından çıkacak birisi değildir. Şu an Cumhurbaşkanı talimat verdiği için faiz artırımına ilişkin bu açıklamalar yapılıyor. Ama bu davranışını daha fazla sürdürürse, o da kredisini tüketir” dedi.
Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını ve Merkez Bankası Başkanı değişikliğini ANKA’ya değerlendirdi. Usta, şöyle konuştu:
Naci Ağbal’ı yakından tanırım, Cumhurbaşkanı’nın talimatlarından çıkacak birisi değildir. Şu an Cumhurbaşkanı talimat verdiği için faiz artırımına ilişkin bu açıklamalar yapılıyor. Ama bu davranışını daha fazla sürdürürse, o da kredisini tüketir. Tabi piyasa bir kredi vermek istiyor ve o krediyi veriyor. Çünkü alacağını da aldı. Piyasanın beklediği yüksek faiz artışını yapmazlarsa o zaman görün doları.Üst düzey yöneticilerde kişilerin, bireysel becerileri önemlidir. Çünkü, bu makro ekonomi öyle bir şey ki yani bu sadece bütçeyi bilmek veya sadece işin bir kısmına inmekle olmaz, komple bir şeydir. Türkiye bu konuda büyük şanssızlıklar yaşamıştır. 2007-2008’e kadar Türkiye bütçeyi açıklarına ilişkin sıkıntıları çözdü. Ama o dönüşümü, makro ekonomiye istikrar kazandıracak o kalıcı işeri yapamadı. Çünkü, siyaseten bu işten sorumlu olanların makro ekonomi bilgisi yeterli değildi.
CUMHURBAŞKANI İLE İLİŞKİLERİNE BAĞLI: Bu iki arkadaşımız da şu anda getirildikleri konumlar itibariyle, bu iş için bulunabilecek ‘en iyi insanlardır’ diyemeyiz. Ama ne yapacaklarına, kurumları ne kadar çalıştıracaklarına, Sayın Cumhurbaşkanıyla ilişkilerini nasıl ayarlayacaklarına bağlı. Cumhurbaşkanı daha önceden sürekli baskı yaptı Merkez Bankası’na, ‘Sözümüzü dinlemiyor’ diye Murat Çetinkaya’yı görevden aldı. Sözünü dinleyen birisini getirdi, fakat söz dinlenir olması esas problem burada zaten. Hükümetin sözünü dinleyen bir Merkez Bankası Başkanı olmaz. Ekonominin gerekleri neyse Merkez Bankası Başkanı’nın ona göre hareket etmesi lazım. Ekonomi yönetiminin, yalnızca Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerinden yapılmasının tekrar sorun çıkaracağını belirten Usta, “2015’te ayrıldım, ben 5 yıldır bürokrasinin içinde değilim. Bundan sonra çok daha fazla işin değiştiğini, artık kimsenin Cumhurbaşkanına bir şey söylemediğine dair ifadeler var. Eğer bunlar doğruysa, bir defa Cumhurbaşkanı bu kanalları kendisi açmıyor. Bütün ekonomi yönetimini, Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerinden götürmeye çalışırsanız, yine büyük bir hata işlersiniz. Strateji ve Bütçe Başkanlığının bu işin içinde olması lazım. Teknik koordinasyonun oradan yapılması, siyasi koordinasyonun ekonomiden sorumlu bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı üzerinden yapılması gerekir. Bu yapılamadığı sürece, tekrar bir sürü arıza çıkacaktır” dedi.
ZORUNLU OLARAK ERKEN SEÇİME GİDİLECEK: Erken seçime ilişkin Sayın Cumhurbaşkanı’nın erken seçime gideceğini düşünmüyorum. Ancak, Türkiye ekonomisinin şartları giderek ağırlaşmaktadır. Daha fazla ekonomiyi bu şekilde taşıma imkanı yoktur. O yüzden ben 2023’ün süresinden önce seçim olacağını düşünüyorum. Zorunlu olarak bir seçime gitmek durumunda kalacaktır.”