Japonya, uzay asansörü projesini test edecek

BURAK COŞKUN (ANKARA) -İnsanlığın en büyük hayallerinden ve ümit vaat eden uzay taşımacılığı olarak değerlendirilen ‘’uzay asansörü’’ gerçekleşme yolunda.
Japonya’nın Shizouka Üniversitesi’nden araştırmacılar, çok yakında uzay asansörü konseptini yörüngede test edecekler.
Dünya’dan yörüngeye gidecek dev bir asansörü inşa etmenin ilk adımı olarak Japon bilim insanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ)  gönderilecek ve birbirine 10 metre uzunluğunda çelik kabloyla bağlı 2 mini uydu ile ilk testi yapacaklar.
Japonya’nın Mainichi ajansının haberine göre, test, Japon insansız uzay aracı tarafından 11 Eylül tarihinde UUİ’ye taşınacak iki minyatür küp uydu ile yörüngede yapılacak.
Test sırasında iki minyatür uydu arasındaki kablo üzerinde hareket edecek motorlu bir mini kabinin hareketi kameralarla kayıt altına alınacak.
Araştırmacılar, mini kabinin hareketi sırasında beklenmedik salınımlar olup olmadığını ya da mini kabinin ağırlığı değiştiğinde ilerlemesinde değişiklik meydana gelip gelmediğini inceleyecekler.
Test başarılı olursa, yük taşımakta kullanılacak bir uzay asansörü konseptinin oluşturulmasında ilk adım atılmış olacak.
’’MANTIKLI PROJE’’
Araştırma ekibinin lideri Yoji İshikawa, teoride uzay asansörünün son derece akla yakın ve makul bir proje olduğunu söyleyerek, ‘’Uzay seyahati gelecekte son derece popüler olabilir’’ diye konuştu.
Uzaya ve UUİ’ye insan ve yük taşımak için ağır, uçucu, yakıt tüketen roketler yerine, Dünya ile yörünge arasında ultra sağlam bir kablo üzerinde ilerleyen elektrikli asansör kabinlerini kullanmanın daha mantıklı olacağı düşünülüyor. Böylece uzaya çok daha düşük maliyetli ve güvenli çıkılacağı belirtiliyor.
Araştırmanın ortağı Japon Obayashi şirketi, 2050 yılında yörüngeye kuracağı uzay istasyonunu Büyük Okyanus’ta inşa edeceği bir platforma karbon malzemeli kabloyla bağlayarak uzay asansörü hayalini gerçekleştirmek istiyor.
Herbiri 18 metre uzunluğunda ve 7 metre eninde silindir biçimli 6 uzay asansörü inşa etmeyi planlayan Japon firması, böylece 30 kişiyi saatte 200 kilometre hızla yörüngeye taşımayı hedefliyor. Bu seyahatin bir haftadan fazla sürmesi öngörülüyor.
Milyarlarca dolar tutarındaki proejede hala bazı teknik zorluklar aşılmış değil. Uzay asansörünü yörüngedeki istasyona bağlayacak ultra güçlü kablonun üretimi özellikle şu an için en önemli zorluk olarak kabul ediliyor.
Daha önce, Tokyo’nun en uzun binası Tokyo Skytree’yi inşa eden Obayashi şirketi, uzay asansörünü karbon nanotüpten oluşan kablolarla kurmayı planladığını belirtmesine karşın bu materyalin dahi bu iş için yeterince sağlam olmayabileceği yorumları yapılıyor.
Ancak uzay asansörünün yörüngeye çıkma maliyetlerini inanılmaz derecede düşürmesi de projenin gözden düşmemesine neden oluyor. Zira şu anki koşullarda bir kilogram yükü UUİ’ye taşımanın maliyeti 22 bin dolar (145 bin TL) iken uzay asansörü devreye girdiğinde bu 200 dolara (1320 TL) düşecek.
ESKİ HAYAL
Rus roket bilimcisi Konstantin Tsiolkovski, uzay asansörü fikrini 1895 yılında, Eiffel Kulesi’ni gördükten sonra ortaya atmıştı. Bu fikir o zamandan beri bilim kurgu dünyasının bir hayali olarak biliniyor.
Uzay asansörünün yapılması için Dünya ile eşzamanlı şekilde yörüngede dönen bir ağırlığa bağlı yüzlerce kilometre uzunluğunda, aşırı güçlü bir kablonun uzaydan Dünya’ya inmesi gerekiyor. Bu kabloya yerleştirilecek bir kabin sayesinde uzaya gitmek çok daha kolay ve ucuz hale gelirken, Dünya’nın kütle çekimi ile uzaydaki ağırlığın merkezcil çekim kuvveti birbirini dengeleyeceğinden düzeneğin Dünya’ya düşmesi de engellenmiş olacak.